Zkušenosti maminky z operace patra ve FN Královské Vinohrady 2017

Operaci patra podstoupil můj syn Oliver ve FN Královské Vinohrady v březnu 2017 v necelých 11 měsících. Měl jít už v únoru, ale bohužel do toho plánu vstoupila nemoc, kdy musel užívat i antibiotika.

Syn musel být před operací naprosto zdráv, jinak by ho nepřijali k hospitalizaci. Nejprve nás poslali na ušní, ke kontrole středouší. Zde nám oznámili, že bude nutné zavést při operaci patra i speciální drény do oušek z důvodu podtlaku. Poté jsme se přesunuli na dětskou plastiku. Tam bylo čekání opravdu strašné. Prohlédla ho i dětská lékařka, která si zaznamenala, že má synek vyrážku. Potom nás poslali na foceni patra před operací.  Poté nás konečně přijali.

Po ubytováním mi sdělili všechny důležité informace, především v kolik hodin mu v den operace mohu dát poslední Sunar. Odběr krve, jelikož měl špatně viditelné žíly na rukách, proběhl z hlavičky, což není nic neobvyklého. Anesteziolog mě poučil o premedikaci k uklidnění malého před odvozem na sál. Zeptal se na alergie a podobně.

Druhý den po přijetí jsme čekali na operaci až do 10 hodin. Nejdřív brali děti s kosmetickou vadou (odstávající uši) a syn šel skoro poslední. Musela jsem ho houpat, nosit a různě rozptylovat a bavit, aby si nevzpomněl na jídlo. To se mi podařilo. Užil si poslední chvíle dudlíku, který už po operaci nesměl. Nějaký čas před odjezdem na sál dostal premedikaci k uklidnění ( tzv. oblbovák) a celou dobu jsem u něj mohla ještě sedět a držet ho za ručičku. Pak přišla sestřička a odvezla ho. Ještě mi zamával ve výtahu. Staniční sestra mi vysvětlila, jak chod oddělní JIP. Například, že bohužel tatínek na JIP nebude moci kvůli tomu, aby malý nebyl rozrušený. Tam jsem pak za ním mohla jen já. Dále jsem se dozvěděla co se na JIP smí a nesmí atp.

Po asi 2,5 h syna na JIP přivezli. Mohla jsem na něj koukat jen z dálky. Připojili ho na přístroje a uvázali mu ručičky a nožičky k postýlce. Proti bolesti dostal Tramal. Na ruce mu nasadili speciální rukávky, aby si nemohl sahat do pusinky. Po čtvrt hodině jsem za ním mohla jít. Plakal, ale mohla jsem u něj být až do noci, hladit ho a číst mu knížky. Nosila jsem mu hračky a ukazovala mu je. Paní doktorka Leamerová, která ho operovala, přišla už pár minut po operaci na kontrolu a ustřihla mu steh na jazýčku. Uvolňovali mu uzdičku pod jazykem, dokonce brali i mandle. Prý kvůli tkáni, kterou potřebovali k uzavření patra.

Už druhý den po operaci byl veselejší. Opět jsem u něj mohla sedět od rána od 5 hodin. Stále dostával Tramal proti bolesti. Přebalovala jsem ho již sama. Při každém přebalování se plenka musela zvážit. Byla jsem upozorněna, že může mít ve stolici příměs natrávené krev a může ho bude bolet bříško. Naštěstí to nebylo tak zlé, vše zvládl. Jednou jedinkrát měl horečku 42°C, ale to se prý stává.

Třetí den už i seděl v postýlce. Byl stále uvázaný a mohla jsem ho v leže nakrmit, dávala jsem mu přesnídávku naředěnou sunarem. Přesnídávky jsem pro něj dostávala. Byly k dispozici v kuchyňce, kde jsem si je mohla brát sama. Mimo to jsem mu dávala po lžičkách Sunar. Z kojeneckých mlék dostávají děti Nutrilon, pokud jsou děti zvyklé na jinou značku mléka, jen nutné vzít ho se sebou. Jíst a pít šlo naštěstí malému krásně.

Čtvrtý den už jedl i rozmixovanou Hami skleničku, kterou jsem mu opět ředila Sunarem. Dětská lékařka díky tomu rozhodla o odstranění kanyly, kterou měl stále zavedenu pro případ potřeby „kapačky“. Paní doktorka Leamerová chodila denně na kontrolu a chválila, že se operace povedla. Krásně se pooperační rána hojila.

Pátý den jsme šli z JIP na normální pokoj. Doporučuji vzít dětem jogurty a smetánky které mají rádi. Na oddělení je možnost uložení do lednice, která je v kuchyňce. Jen je nutné vše podepsat.

Vizita byla každý den cca 7:00. Dva dny synovi patro potírali desinfekcí tzv. fialkou po každém jídle, až mu z toho ztmavly zoubky, ale naštěstí to po pár dnech zmizelo!

Pro Panadol a Nurofen proti bolesti jsem chodila na sesternu každých asi 5 hodin až do odjezdu. Při operaci ztratil dost krve, a tak musel začít užívat železo. Krev mu neustále kontrolovali. Kontrolní odběry byly z hlavičky, ale asi to nešlo jinak.

Jak bych pobyt zhodnotila? Sestřičky na JIP byly velice příjemné, paní doktorka Leamerová vynikající chirurg a též velmi milá. Sestřičky na normálním oddělení jak která, ale chápu mají toho hodně.  V jednom dnu nás bylo na pokoji tolik, že jsme o sebe, dá se říct, zakopávali, ale to bylo v době kdy, byl synek na JIP a já tam jen přespávala. Potom už jsme byli ve dvou se stejně starými dětmi. Někteří měli štěstí a byli na pokoji pro jednu osobu a jedno dítě. Nadstandardní pokoje na oddělní nejsou. Vyžití pro děti je zde také, menší herna, která je plně dostačující. Jídlo bylo 3x denně dietní, ale kdo má hlad je v blízkosti obchod a kantýna. Pokud potřebujete odejít, sestřičky dítko pohlídají, anebo se dohodnout s nějakou maminkou. Já osobně jsem nešla nikam, ale to už je každého rozhodnutí.

 Celkově jsme ve FNKV byli 9 dní. Po propuštění jsme museli ještě na ortodoncii a na ušní na kontrolu. Po 2 měsících proběhla kontrola na plastice.

Rukávky ke zevnění předloktí, aby si nesahal do úst, nosil cca 6-8 týdnů. Každé tři měsíce od té doby dojíždíme na kontrolu na ušní. V lednu 2018 mu drény odstranili, ale na kontrolu stále jezdíme.

Rok po operaci proběhla další kontrola na plastice a též na ortodoncii.

Celkově jsme byli ve FNKV maximálně spokojeni a ráda ji doporučím. Pokud by dítě potřebovala znovu zavést do uší drény (gromety neboli tlak vyrovnávající trubičky), je nutné je zavádět pod narkózou, kdy hospitalizace v FNKV trvá tři dny (2 noci). My na znovuzavedení naštěstí jít nepotřebovali.

                                                                          Vendula Poláková

Jaké jsou zkušenosti s operací patra jinde?

Operace patra z pohledu maminky ve FN USA – Klinika plastické chirurgie (Berkova) http://stastny-usmev.cz/operace-patra-jsem-se-bala/

Operce patra z pohledu maminky ve FN BRNO – Dětská nemocnice http://stastny-usmev.cz/operace-patra-z-pohledu-maminky/, http://stastny-usmev.cz/operace-patra-v-detske-nemocnici-v-roce-2015/, http://stastny-usmev.cz/zkusenosti-s-operaci-rozstepu-patra/

Příspěvek byl publikován v rubrice Příběhy a jeho autorem je Martina Kolísková. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář