PŘÍKRMY

ZAVÁDĚNÍ PŘÍKRMŮ U DÍTĚTE S ROZŠTĚPEM PATRA

Jak na příkrmy

Vaše zlatíčko je s vámi už několik měsíců a postupně mu mléko přestává nutričně stačit a je čas začít s příkrmy. Pokud jste měli nelehký začátek kvůli problematickému krmení, možná máte ze zavedení nemléčné stravy obavy. Uvidíte však, že se vaše děťátko brzy se lžičkou skamarádí a bude s radostí objevovat svět jídla. Abychom Vám začátek trochu ulehčili,zde je pár rad, jak na příkrmy.

 

 

Kdy začít?

Obecně se doporučuje u kojených dětí (či krmených mateřským mlékem) začít od ukončeného 6. měsíce. U dětí nekojených již od 4. měsíce, avšak s tak brzkým začátkem někteří odborníci nesouhlasí s tím, že trávicí systém kojence ještě není dostatečně zralý na nemléčnou stravu a navíc by  semohlo zvýšit riziko vzniku potravinových alergií. Avšak dítě si „řekne“ samo, kdy je ten správný čas začít s příkrmy. Můžete vysledovat následující signály:

Dítě

–       přestalo přibírat na váze či přibírá výrazně pomaleji než dosud

–       vypije více než 1litr mléka denně a je stále hladové

–       začalo se v noci častěji budit a dožadovat se mléka

–       natahuje se po jídle ostatních

–       dokáže samo sedět s oporou

 

V současné době se rozštěp patra operuje okolo 6. měsíce věku dítěte, tedy v době, kdy se doporučuje příkrmy zavádět. Máte zde několik možností, jak postupovat a zvolená cesta je pouze na vás.

1)    Příkrmy zavést před operací patra.

V tomto případě můžete dávat příkrmy z lahvičky (není však obecně doporučováno, protože dítě nemusí následně lžičku přijmout) nebo zkusit krmit rovnou ze lžičky. Zde záleží na rozsahu rozštěpu patra. Je pravděpodobné, že strava bude dítěti přecházet na nosní sliznici a bude ho dráždit ke kýchání či mu bude z nosíku přímo vytékat. Pokud je v tomto případě dítě plačtivé, či pokud byste takové krmení nezvládali psychicky, raději použijte lahvičku či počkejte.

Pokud je dítě hladové, ale přesto nechcete začít se zeleninovými příkrmy, můžete zkusit zařadit obilné kaše (BEZLEPKOVOU – rýžovou, kukuřičnou, amarantovou, pohankovou apod.)

 

2)    S příkrmy počkat až po operaci patra

Zde je však potřeba zdůraznit že i několik dní po operaci může mít dítě problémy s příjmem jakékoli potravy včetně mléka či čaje. Také není doporučováno používat v prvních dvou týdnech lžičku z důvodu poranění patra. Druh stravy a formu krmení vždy konzultujte s odborníkem!

Pokud je patro zhojené, můžete bez obav začít s příkrmy. Strava ještě může částečně vytékat nosíkem i půl roku po operaci, protože dítě ještě neumí správně zapojovat všechny svaly nového patra.

 

Jak začít?

Je doporučováno začít zeleninou, aby si dítě hned zpočátku nezvyklo na sladkou chuť a poté by zeleninu nechtělo. Vyzkoušejte nejdříve jeden druh zeleniny, teprve po 3 až 4 dnech zkuste přidat další druh zeleniny. Pokud by dítě některou potravinu nesnášelo, můžete poznat, o kterou se jednalo. Ideální je začít s následující zeleninou: mrkev, brambor, brokolice, cuketa, petržel. Až si dítě zvykne na zeleninu, je možné do ní přidávat důkladně uvařené a velmi jemně nakrájené či nasekané libové maso (kuřecí, králičí či telecí), zpočátku 1 polévková lžíce. Podobně můžete začít i s ovocem, které nejprveoloupejte a krátce poduste. Později můžete podávat zeleninu syrovou.

Důležitá je i konzistence. Z počátku dávejte pyré (rozmixovaná či propasírovaná zelenina) a postupně zvětšujte kousky, dle šikovnosti dítěte. Čili postupujete od pyré, přes rozmačkané jídlo až po větší kousky a jídlo „do ruky“.

Také tekutost stravy ovlivní to, jak dobře bude dítě ze lžičky jíst. To však musíte individuálně vysledovat.

 

Jak na to?

Posaďte dítě do sedačky či židličky. Nemělo by být v lehu či v pololehu. Nejprve podávejte 1 či 2 lžičky příkrmu denně, podle reakce dítěte. Dítě by nemělo být hladové, protože by bylo při krmení nevrlé. Můžete tedy nabídnout mléko zhruba hodinu před krmením či následně dítě dokrmit mlékem. Množství zvyšujte velmi pozvolna, dítě nenuťte. Plné dávky (120-200g) dosáhnete zhruba do 4 týdnů, ale někdy i později.  Hlavně se zbytečně nestresujte. Někdy to chce čas a velkou trpělivost.

Dávejte dítěti příkrm tak, aby jej vidělo. Lžičku dejte dítěti na střed jazyka a lehce zatlačte, aby se dítě naučilo posunout si jídlo horním rtem.Začínejte s velmi malými porcemi na lžičce. Část jídla může dítě i vyplivnout, ale to neznamená, že mu nechutná. Strava může vytékat nosem, ale většinou dítěti nevadí. Nebojte se toho, jen zatím nedávejte dráždivé potraviny, jakou jsou citrusové plody či kyselejší syrová jablka.

Pokud dítě nějakou potravinu odmítá, nenuťte jej. Zkuste druhý den něco jiného a původní potravinu zkuste zase za několik dnů či týdnů. Není také nutné tuto potravinu podávat samostatně, ale je možné ji zamíchat i do jiného pokrmu.Krmení by nemělo trvat déle než 15-30 minut, pokud dítě není nasyceno, dejte mu mléko. Dítě samo rozhodne, kolik jídla sní. Nucení může vést jen k negativnímu vztahu k jídlu.

Po dojedení či v průběhu podávejte tekutiny a to obzvláště, nemá-li dítě za sebou operaci patra. Tekutina – kojenecká voda či mléko, odstraní zbytky jídla ze sliznic, předejte zácpě a naučí dítě správnému pitnému režimu.

Hlavně buďte pozitivní. Na dítě mluvte, usmívejte se a buďte trpělivý.

 

ZKUŠENOSTI MAMINEK DĚTÍ S ROZŠTĚPEM

Jelikož dítě kýchá stravu, je třeba se smířit s větším nepořádkem. Pro sebe i dítě zvolte starší oblečení.

Ovoce, jako je syrové jablíčko, může dráždit v nosánku. Je dobré ho smíchat s obilnou či mléčnou kašičkou.

Nikdy jsem jídlo nesladila ani nepodávala slazené nápoje, aby se nekazily zuby. Mléčný chrup bylo potřeba mít zdravý na rovnátko od 4let.

Velice se nám osvědčila plastová lžička IKEA. Prodává se v setu “žabák” miska, lžička, hrníček.

I přes vysokou cenu (130Kč) mohu doporučit silikonovou lžičku firmy TESCOMA. Je dobře tvarovaná, přizpůsobí se dítěti a hlavně nemusíte mít strach z poranění operovaného patra.

Mám velmi dobrou zkušenost s lahvičkou se lžičkou od firmy FARLIN. Jídlo se vymáčkne na lžičku přímo z lahvičky. Avšak je třeba mít příkrm tekuté a hladké konzistence.

Schovávala jsem naprasklé Haberman savičky, ze kterých jsem pak podávala kašičky popřípadě zeleninku.

Příkrmů jsem se hodně bála, ale malý to zvládl bravurně. A to, že mu jídlo leze nosíkem, jsem si už zvykla a hlavně se to lepší.

 

Zdroje a užitečné odkazy:

www.kojeni.net (dotazy a odpovědi ohledně kojení a krmení dětí, příručka zavádění příkrmů)

http://www.nutrilon.cz/cs/prikrmy/ (tip:skladba stravy během dne)

http://www.maminkam.cz/vyziva-ditete  (tip: recepty na příkrmy dle věku dítěte)