KOJENÍ

KOJENÍ DÍTĚTE S ROZŠTĚPEM OBLIČEJE

Miminka s rozštěpem obličeje mohou být ve spoustě případů kojena, stejně jako miminka zdravá. Kojení však mnohdy vyžaduje více úsilí a trpělivosti ze strany maminky a dítěte, pochopení a podpory ze strany rodiny.

„Často samotný předpoklad, že tyto děti není možné kojit, způsobí, že nejsou kojeny. Nedostanou totiž dostatečnou šanci a pomoc.“    Andrea Poloková – mamila.sk

Vliv na kojení bude mít především typ a rozsah rozštěpu. Zatím co miminka s rozštěpem rtu budou moci být pravděpodobně plně kojena bez větších obtíží, u miminek s celkovými rozštěpy, kdy je zasažen ret, patro a čelist, se plné kojení dařit nemusí. Je však vždy reálná naděje, že budou moci být kojena s přikrmováním odstříkaným mateřským mlékem. Non-nutritive breastfeeding – tedy kojení jehož hlavním smyslem není dítě dosyta nakrmit. I tento způsob kojení má pro dítě i mamainku velký význam.

Neváhejte kontaktovat laktační poradkyni v místě svého bydliště. Prodiskutujte možnou techniku kojení, případně odstříkávání mateřského mléka i možné způsoby dokrmování. K dokrmování můžete vyzkoušet různé pomůcky. Např. Suplementor – doplňkový systém kojení nebo různé tipy lahví a saviček (ve tvaru lžiček), případně speciálních saviček pro děti s rozštěpovou vadou…

Domluvte se v porodnici na přiložení dítěte k prsu po porodu (tzv. kůže na kůži), zkoušejte kojení za podpory laktační poradkyně. První dny po porodu velmi důležité dítě k prsu přikládat i v případě, že aktivní sání je rozštěpem patra znemožněno. I nenutritivním sáním získá dítě potřebné protilátky a část výživného kolostra. Velmi pozitivní vliv má přikládání k prsu také na psychiku dítěte, na vytvoření citové vazby. V případě, že by bylo dítě nutné dokrmovat nebo krmit lahví, je pro vytvoření citového pouta a psychické pohody dítěte, velmi důležité krmit ho v náručí. Vhodná je poloha v polosedě, podobná té, při které se dítě kojí (dítě by nemělo být schoulené a mačkat si bříško), která z většiny zabrání vnikání mléka do nosu. Stane-li se tak, nemělo by to způsobovat větší problémy. Časem si dítě samo najde způsob, jak tekutinu v ústech přesunovat. Tento problém se odstraní operací patra.

Několik rad při obtížích při kojení na stránkchách MEDELA

Nezdaří-li se Vám dítě kojit, nevěšte hlavu. Nejste proto o nic horší mámou než ostatní. Ba naopak. Většina dětí s rozštěpem je přes věškerou snahu maminek krmena lahví.

KRMENÍ (PŘIKRMOVÁNÍ) ODSTŘÍKANÝM MATEŘSKÝM MLÉKEM

Bezesporu tím nejlepším, nejpřirozenějším způsobem krmení je kojení. Pokud dítě z prsu plně kojit nelze, neznamená to, že budete muset mateřské mléko vašemu dítěti upřít. Je možné mléko odstříkávat a následně tímto odstříkaným mateřským mlékem (OMM) dítě přikrmovat, případně krmit. Následující text vychází hlavně ze zkušenosti a z informací od laktační poradkyně.
 Jak na to? Budete určitě potřebovat elektrickou odsávačku. Nejlépe na dvě prsa. Ale jde to zvládnout dlouhodobě i odsávačkou pro jedno, i když s většími obtížemi. Odsávání je poměrně časově náročné a tím pádem někdy psychicky i fyzicky vyčerpávající. Pokud však takto činíte, děláte pro vaše miminko to nejlepší a patří vám velký obdiv a dík. Mateřské mléko je svým složením ten nejpřirozenější způsob stravování. Pomáhá nezralému organismu adaptovat se na nové podmínky a posiluje jeho imunitní systém.
Ideální je přiložit dítě hned po porodu k prsu, aby rtíky stimulovalo vyplavování hormonů, které řídí spuštění laktace. Pokud nedojde k přiložení, nebojte se, že by se produkce mléka nenastartovala. Zásadním faktorem je však stimulace. Začněte používat odsávačku ideálně do 12 hodin po porodu. I později je možné spustit laktaci, alestojí to větší úsilí . Ideálně stimulujte obě prsa každé 3 hodiny přes den a co 4 hodiny v noci. Pro začátek postačí 10 minut každé prso. Může to chvíli trvat, ale chce to jen trpělivost a hlavně se nestresovat. Podaří se, výhoda pro vás. Nepodaří se, vůbec nic se neděje. Kojenecká mléka jsou dnes velmi kvalitní. Důležitější, než čím dítě krmíte, je to, že to děláte s láskou.
Můžete očekávat i bolestivé nalití prsou či zvýšenou teplotu. V takovém případě je třeba chladit ledovými gelovými polštářky mezi odsáváním a těsně před odsáváním prsa zahřát (ideálně teplou sprchou či teplým mokrým ručníkem) a promasírovat. Tak se mléko lépe uvolní a nebude docházet k retencím, čili zadržování mléka. Pokud cítíte i po odsání bolestivá místa, je třeba je rozmasírovat a důkladně odsát. Těmito opatřeními účinně předcházíte zánětu prsů.
Ze začátku se může zdát, že máte mléka nadbytek. To se po několika týdnech upraví. Odsajte vždy vše, co jde. Nastartujete a zaběhnete tím dobře laktaci. Nadbytečné mléko si můžete zamrazit. Avšak mléko může mít i po správné manipulaci a šetrném rozmrazování jinou chuť i vůni a dítě pak takové mléko může i odmítat.
Najděte si svůj vlastní systém, kdy vám odsávání vyhovuje. Obecně však do konce 3. měsíce dítěte platí, že pauzy během odsávání by neměly být přes den delší než 4 hodiny a v noci delší než 6 hodin. Dávat dítěti čerstvé OMM je sice ideální, ale poměrně stresující, pokud nemáte spavé dítě. Můžete však OMM, ať už čerstvé či rozmražené, skladovat 2 hodiny při pokojové teplotě a až 24 hodin (některé zdroje uvádí i 48) v ledničce. Je třeba mít sterilní nádoby. Proto je ideální pořídit si parní sterilizátor, který vám ušetří mnoho práce.
Pokud cestujete, je nejlepší mléko přechovávat při nízké teplotě a těsně před použitím ohřát v horké vodě. Na ohřev OMM je obecně možné použít pouze hrníček s horkou vodou. Čím šetrněji mléko zahřejete, tím lépe. Proto se nedoporučuje ohřev v mikrovlnné troubě. Ohřáté mléko by mělo mít tělesnou teplotu, tj. okolo 37°C. Teplotu můžete zjistit stříknutím mléka na vnitřní stranu zápěstí či přímo na jazyk. Pozor, nedotýkejte se při tom savičky!
Odsávačka, i když dvoufázová, nedokáže stimulovat prsa tak, aby dávala po celou dobu dostatek mléka. Některé maminky mají mléka dost, některé bojují s nedostatkem poměrně často. Avšak boj je to většinou vyhraný. Pokud se nedaří, nebojte se dokrmů. Moc vám ulehčí práci a hlavně zbaví stresu. Stres je totiž hlavní nepřítel laktace.
Co tedy ovlivňuje množství vytvořeného mléka?
1)    dostatečná a častá stimulace
Když chcete laktaci zvýšit. Je třeba odsávat častěji a odsávat i v noci.
2)    dostatečný spánek.
Lehce se řekne, o to hůře udělá. Požádejte o pomoc své okolí. Je to i v jejich zájmu. Kojené děti bývají méně často nemocné. Už tak je to pro Vás o tolik více namáhavější než pro maminky, které kojí přímo z prsu či pouze krmí umělým mlékem.
3)    dostatek tekutin (minimálně 3 litry)
4)    masáž prsů
5)    zahřátí prsů (ne dvorců) nahřívací poduškou či celého organismu teplým nápojem
6)    homeopatika Ricinus 5 CH, 5 kuliček rozpustit pod jazykem při každémodstříkávání, dokud nedojde k navýšení množství mléka (poté podávání ukončit, jinak může být efekt opačný)
7)    klidné prostředí při odstříkávání
8)    nechte občas miminko vaše bradavky „žužlat“
I třeba jen pouhé sliny děťátka mohou stimulovat vyplavování hormonu oxytocinu a tím zvýšit produkci mléka.

A kolik vlastně vaše zlatíčko vypije? Tolik, kolik si řekne. Jako ukazatel můžete brát množství odpovídající 1/6 jeho váhy. Jinde se uvádí, že množství také spočítáte, pokud vynásobíte váhu dítěte v kg 160ml. Čili pokud dítě váží 5 kg (5 x 160ml), mělo za den vypít 800 ml. Je to však jen orientační. Každé dítě má jiné potřeby a tyto potřeby se časem mění.

KRMENÍ Z LAHVIČKY

Ať již krmíte odstříkaným mateřským mlékem či mlékem kojeneckým, budete možná potřebovat speciální vybavení. Můžete použít obyčejnou savičku, ale ze zkušeností je minimálně třeba měkký ortodontický dudlík s dírkou pro kašičky. Mnoho rodičů dětí s rozštěpem ocení speciální savičku NUK pro rozštěp patra nebo lahvičku Habermann od firmy Medela. Ta totiž umožňuje daleko snazší sání bez problému se zalykáním, jako se to může stát u obyčejného dudlíku. To, že savička obsahuje ventilek, umožňuje snadné sání pouhým stisknutím konce dudlíku rty. Také je možné korigovat průtok pomocí otáčení dudlíku. Další možností je lahvička Dr. Brown’s® Specialty Feeding, která je určena přímo pro kojence s rozštěpem. Zakoupit lze již i v ČR na MALL.CZ

Pokud chceme dítě krmit z láskou, je nejlepší přivinout si je k tělu a položit jeho hlavu na naše předloktí. Nezapomeňte však na zvýšenou polohu hlavičky. Můžete vyzkoušet i krmení vleže s podložením dítěte tak, aby opět hlava byla výš než trup. Ať už si vyberete jakoukoli polohu, vždy musí být pohodlná vám a hlavně dítěti.
Na dítě se při krmení usmívejte a mluvte klidným hlasem. Užijte si blízkého kontaktu, i přesto, že nemůžete dítě krmit přímo z prsu.
Nezapomeňte, že vaše děťátko má v případě rozštěpu patra propojenou ústní a nosní dutinu. Může tedy docházet k úniku stravy či ublinkávání nosánkem. Nelekejte se, není to nic neobvyklého.

Pokud máte zájem,  více informací v angličtině najdete ZDE:

Závěrem lze ještě dodat, že každý jedinec je individuální a každý rodič dle zkušeností uvidí, co bude fungovat. Také se nenechte zbytečně zneklidnit, když miminko zatím nepije, jak by dle tabulek mělo.

ZKUŠENOSTI RODIČŮ S KRMENÍM LAHVIČKOU HABERMANN

Lahvička Habermann
•    Pokud savičku lahvičky Habermann nenaplníte úplně, můžete tak vidět, jakým proudem dítěti strava přitéká. Tudíž nehrozí, že bude sát naprázdno.
•    Jestliže je dítě příliš slabé či savička „neochozená“ , můžete mu pomoci a stravu stisknutím dudlíku přistříknout. Pokud se Vám nedaří chytnout rytmus s polykáním dítěte, můžete kontinuálně tisknout dudlík po několik vteřin. Poté pustit, aby se opětovně naplnil a opět lehce tisknout.
•    Průtok stravy můžete korigovat  nejen pomocí otáčení dle rysek, ale můžete zkusit dát dítěti dudlík do úst jen na okraj. Naopak, pokud hůře saje, je třeba dudlík vložit do úst až po rozšíření.

Doporučujeme stránky www.mamila.sk, kde se můžete mimo jiné dočíst i jak dokrmovat přímo na prsu.Máte možnost si díky videím osvojit techniku kojení.

Stránky maminky, které se kojení s přikrmováním děťátka s rozštěpem (celkovým jednostranným) podařilo a rozhodla se se svými cennými zkušenostni podělit.

Příběh maminky, která zvládla plně kojit děťátko s rozštěpem několik týdnů. Nyní pracuje jako laktační poradkyně a ráda vám poradí.

Vše potřebné o technice kojení i online poradnu najdete na stránkách Kojeni.net laktační poradkyně paní Jiřiny Mrázkové. Na stránkách najdete teké průvodce kojící ženy, kde se dozvíte jak se připravit na kojení v porodnici, co vás čeká v šestinedělí, jak hubnout při kojení a spoustu dalších důležitých rad a informací.