NOSTRILY

Co jsou to nostrily a k čemu slouží

Nostrily jsou silikonové nosní výztuhy ve tvaru “trubiček”, které napomáhají udržovat tvar a poskytují více pohodlí pacientům. Jejich nošení vždy doporučí plastický chirurg, který stanoví i potřebnou velikost. (po operaci rtu, kdy je upravován nos, po modelaci nosu…)

Bližší informace o nostrilkách včetně vyobrazení najdete v katalogu výrobce  – ZDE – stránka 12

Kde je možné nostrily zakoupit

V konsignačních skladech, které jsou zřízeny ve jmenovaných nemocnicích (konsignační sklad by měl mít stále zásobu nostrilek, které jsou doplňovány podle spotřeby) a u výrobce. Bohužel, podle informací zástupce společnosti Videris, výroba nostril skončila. O ukončení výroby byli informováni i v rozštěpových center. Náhradní výrobce se zatím nenašel.

  • Klinika popálenin a rekonstrukční chirurgie FN Brno – informace u paní Lenky Smržové – tel. 532233206
  • Klinika plastické a estetické chirurgie, Berkova 34, Brno – aktuální kontakt ZDE
  • FN Motol – prodejna zdravotnických potřeb, Praha

Bazar nostril

Použité, ale zachovalé nostrilky můžete koupit i prodat prostřednictvím našeho ZDRAVOTNÍHO BAZÁRKU. Protože se vyskytly problémy s dodávkou nostril od výrobce, moc prosíme o nabídku NOSTRIL č. 1. Děkujeme.

Tip na údržbu nostril

Čistíme propláchnutím v teplé vodě a následně prostříkneme destilovanou vodou (např. stříkačkou). Destilovanou vodu je možné zakoupit v lékárně. Před vsunutím do nosánku lehce promažeme povrch (např.Ophthalmo-Septonex)

Připevnění

Nostrily se upevňují pomocí náplastí přelepením přes nosánek. Způsob přilepení i druh náplasti vyhovuje každému jiný.

Zvlhčování nosní sliznice

Je velmi důležité pravidelné zvlhčování nosní sliznice. Ideální je použití Vincentky – nosního spreje. Nosní sprej Vincentka zakoupíte v lékárně (cena okolo 70Kč).  Vincentku je do něj možné doplňovat.

Zkušenosti rodičů

Obr. Nostrily s postranními pacičkami a bez paciček.

Připevnění: náplasťové stehy Omnistrip f.Hartmann vel. 6×76 mm (3 ks v balení za cca 15Kč, celá krabice je po 150 ks za 750-820 Kč), dají se koupit i jiné rozměry (širší, užší, delší, kratší). Poměrně slušně držely a šly sundávat bez použití chemikálií (benzínu apod.), mají tělovou barvu.

Zkušenost: Pacičky u nejmenších nostrilek nám vydržely vždy tak 1-2 měsíce, pak upadly.

************************************************************************************

.

Obr. Nostrily bez postraních paciček s uchycením a bez uchycení

Připevnění: Nostrily zalepuji jen na noc. Delší proužek nalepím svisle na nos, dolů přes nostrilky až ke rtu a pak menšími proužky náplast ještě přelepím pod nosem a na něm. Na lepení používáme Omnipor (obr. vlevo) a  náplast Urgo film, která je průhledná, takže není skoro vůbec vidět.

************************************************************************************

Obr. Uchycení nostril za postranní pacičky a středem

Uchycením nostril za postranní pacičky a střed jsou nostrily fixované ze tří stran a dítě pak nemá šanci je vyndat.
Nejprve jsme to lepili průhlednou páskou (foto vlevo), ale zjistili jsme, že je to těžké strhnout z nostril. Objevila se i vyrážka. Proto používáme náplast proti alergii, tzn.oční lepicí pásku Hartmann-Omnipor,tu nejtenčí. Drží na nostrilkách i na obličeji velice dobře.

************************************************************************************

Nostrily používáme od chvíle, kdy jsme je sehnali. Což je zhruba od třetího měsíce. S prvním nasazením nám poradila paní doktorka a pak už šlo jen o každodenní trénink v praxi. Nyní je nasazování i příprava rutina, která nezabere více než pár minut denně.
První nasazení doma bylo náročné nejen pro dceru, ale i nás rodiče. Dcera při tom plakala, křičela a také po nasazení jí to bylo viditelně nepříjemné. Vydrželi jsme to my i ona jen pár hodin a pak jsme je vyndali. Každý den jsme jí je nechali o několik hodin déle a do týdne už vše bylo, jak má. Odpoledne na hodinku vyndat, pročistit a pak nasadit. Má-li dcera rýmu, je to horší, nostrily se ucpávají, ona nemůže dýchat…takže je buď vyndáváme častěji, anebo je necháme venku, než rýma přejde. (Nasazení po delší pauze je však pro dítě opět více nepříjemné.)


Postup při aplikaci – viz fotografie. Horkou mýdlovou vodou nostrily omyji a nechám oschnout. Ustřihnu si proužek náplasti (používám Omnisilk), lehce jej omotám/zachytím ve spojnici nostril a delší část nechám trčet.

Ustřihnu si další proužek a vystřihnu do něj dvě dírky (na nosní dírky; pro tento úkon potřebuji klid, pečlivost a trpělivost . Proužek si odložím a nasadím nostrily. Většinou mám dceru vleže hlavičkou k sobě. Nostrily potřu mastičkou (používám Ophthalmo-Septonex), aby dobře klouzaly do nosu, a hned po té nasadím připravený proužek náplasti s dírkami. (Zajistí nevyjíždění nostril.) Délku proužků jsem „vychytala“ časem, ale čím delší, tím lepší.
S náplastí Omnisilk jsem velmi spokojená. Balení 10-ti krabiček stojí 180,- a po téměř  10-ti měsících používání mi ještě 4 zbývají. Nostrily jsem vždy koupila bez postranních paciček a nechybí mi.
Jelikož jsem sama měla rozštěp, vidím, jak užitečné a nezbytné nostrily jsou. Já jsem je nikdy neměla a „postiženou“ nosní dírku mám placatější, menší a dýchání skrze ni jde stěží. Zároveň si myslím, že zde není na místě ohlížet se na finance. Především jsou investovány užitečně a mj. se vám mohou prostřednictvím „burzy“ nostril vrátit.


A už jen malý detail – jizvička by měla být první rok (první léto) po operaci schovaná před sluníčkem.

************************************************************************************

Další náplasti doporučené rodiči jsou: 3M Micropore a  Omnifilm

Další zkušenosti ochrany jizvičky proti sluníčku: Bioderma Photoderm Spot SPF 50+ ochrana proti hyperpigmentaci na jizvy. Cena cca 450,-. Vydrží při mazání několikrát denně dva roky.