ODSÁVAČKY MATEŘSKÉHO MLÉKA

Na trhu jsou k dostání mechanické nebo elektrické odsávačky mateřského mléka.
Potřeba odsávání je u každé maminky individuální, proto má možnost zvolit si tu odsávačku, která bude odpovídat její potřebě. Rozhodujícím faktorem bývá jednak cenová relace, jemný a šetrný postup při odsávání mléka, ale především to, zda-li bude moci kojit nebo ne.
Na trhu jsou k dostání:
•    Mechanické odsávačky pístové
•    Mechanické odsávačky balónkové
•    Mechanické odsávačky pákové
•    Elektrické odsávačky mini
•    Elektrické odsávačky nemocniční

Mechanické odsávačky
Vhodné pro maminky s běžnou laktací, které potřebují pouze občas uvolnit prsy před kojením nebo chtějí důkladně vyprázdnit prsy po kojení.

Mini elektrické odsávačky
Vhodné pro maminky s velkou laktací, které kojí a přesto potřebují několikrát denně uvolnit prsy před kojením nebo po kojení důkladně vyprázdnit prsy. Přebytek mléka je vhodné zamrazit.

Nemocniční elektrické odsávačky
Doporučeno pro maminky, které kojit nemohou a odsávají několikrát denně plnou dávku mateřského mléka. Dělí se na jednofázové a dvoufázové.

Odsávačky jednofázové
Jednofázový systém odsávání představuje bezpečné a šetrné odsávání mléka u maminek, kde laktace probíhá bez problémů. Všechny jednofázové odsávačky mají regulaci vakua, která zajišťuje odsávání mléka tak, aby bylo pro maminku příjemné.

Odsávačky dvoufázové jsou vhodné především pro maminky, které kojit nemohou.
Dvoufázový systém odsávání věrně napodobuje sací rytmus miminka, tj. první stimulační fázi a druhou laktační fázi. Dvoufázová odsávačka je proto k prsům velmi šetrná. Je vhodná pro maminky, které po porodu potřebují rozběhnout laktaci, aby mohlo být jejich miminku v co nejkratší době po porodu podáváno mateřské mléko.

Zásobníky na mateřské mléko bývají součástí odsávaček nebo se prodávají volně, a to i v cenově výhodných baleních po více kusech. Jsou vhodné pro uskladnění nejen mateřského mléka, ale i dětské stravy v ledničce nebo mrazáku. Jako náhrada lze dle zkušeností rodičů použít i skleničky od dětské výživy.

Výběr odsavaček značky MEDELA

Nabídka zapůjčení odsavačky značky Medela ZDE

Tip na usnadnění odstříkávání – odstříkavací podprsenka od Medely. Nyní se prodává jako novinka i v České republice.

Zkušenosti maminek:
Svého syna jsem po narození nemohla bohužel kojit kvůli jeho celkovému rozsáhlému rozštěpu, povedlo se mi ale ho až do jeho ukončeného 6. měsíce věku krmit odstříkaným mateřským mlékem. Používala jsem elektrickou odsávačku Medela Mini electric plus.
Je sice cenově dražší než jiné odsávačky, ale byla jsem s ní maximálně spokojená a velkou výhodou bylo, že se dalo odsávat mléko z obou prsou najednou. Tyto odsávačky se dají objednat i přímo ve firmě DN Formed, která je dováží, viz www.medela.cz Na této adrese najdete kompletní nabídku firmy. Nově mají zřízenu i on-line poradnu, kde se můžete zeptat na to, co Vás ohledně odsávaček zajímá. Na internetu i v obchodech se dají pořídit i levnější elektrické odsávačky od Aventu nebo jiných značek.
Záleží proto na Vás, pro kterou odsávačku se rozhodnete, ale pokud čekáte miminko s rozštěpem a chcete ho krmit mateřským mlékem, tak bych volila kvalitní odsávačku, protože ji budete používat velmi často. U Medely je výhoda i to, že si můžete dokoupit např. sáčky na mateřské mléko, to se dá pak zamrazit a v případě potřeby ho můžete rozmrazit v teplé vodě, nikdy ne v mikrovlnné troubě.
U levnějších odsávaček bych se bála, že nevydrží tak časté odsávání. Navíc u Medely máte i záruku kvalitního servisu.
Jednou se mi stalo, že odešlo nějaké těsnění, vše bylo vyřízeno během pár dnů, to jsem pak musela vystačit s manuální odsávačkou  a tím mraženým mlékem. V případě nějakého problému můžete odsávačku reklamovat přímo u dovozce v Brně a ne v prodejně, kde jste ji koupili. To je velká výhoda, v prodejně by se s Vámi totiž nikdo moc nebavil, na reklamace mají ze zákona lhůtu 30 dní a nebude je zajímat, že potřebujete odsávat mléko pro miminko. Já jsem ze začátku odsávala dost často a hlavně musíte odsávat i v noci, to aby se Vám mléko stále tvořilo. Důležité je i hodně pít. Pokud se Vám podaří miminko krmit odstříkaným mateřským mlékem, tak v podstatě peníze, které dáte za odsávačku, ušetříte za umělé mléko, Sunar či Nutrilon.
Odsávačku pak můžete ještě výhodně prodat, je na ni záruka 3 roky, já ji měla rok a pak jsem ji prodala další mamince rozštěpového dítka.
                                                                                       Lucie Hornofová

Mliečko som si odsávala len 3,5 mesiaca, ale predsa. Mala som odsávačku od TOMMEE TIPPEETommee Tippee Odsávačka mateřského mléka C2N elektrická, 423018TT. Mala až 3 intezity odsávania, a odsávanie napodobnuje sanie dieťatka, čiže stimulovala tvorbu nového mliečka, a bola tichá, čiže som mohla odsávať aj pri maličkom. Sú k nej aj maličké poháriky, ktoré sa dajú dať s miečkom do mrazáka. Fakt je to pomoc plus je k nej aj nádobka, na ktorú sa dal pripevniť ihned dudlík a babatko mohlo ihned papať. Fakt ju odporúčam bola som s nou maximálne spokojná. 

                                                                                      Veronika Vazovanová

Zkušenosti s odsávačkou mateřského mléka bohaté . V únoru 2005 se mně narodila dvojčátka. Pavlíka jsem kojila a Petříkovi (kompletní pravostranný rozštěp) jsem cca 9 měsíců mlíčko odstříkávala. V porodnici jsem vyzkoušela odsávačku obyčejnou manuální. S tou jsem úspěch, bohužel, neměla. Potom mně půjčili odsávačku Medela mini electric. Musím říct, že to bylo sto a jedna. Od té doby jsem ji „nedala“ z ruky . Než mě z porodnice propustili, tak mně ji manžel pořídil i domů. Celých 9 měsíců jsem ji používala bez jediného „zaškobrtnutí“ několikrát denně. U mě to probíhalo tak, že jsem Pavlíka nakojila a posléze jsem odstříkala veškeré mlíčko, které mně v obou prsou zůstalo. A bylo ho tolik, že jsem si ho i zamražovala. Když jsem oba kluky přestala v 9ti měsících kojit, tak jsem je oba ještě měsíc krmila zamraženým mlíčkem. Cena se tenkrát pohybovala, stejně jako teď, kolem 2,5tisKč. Ale myslím si, že kdybych musela mlíčko kupovat, dostala bych se na úplně jinou cenu. A to nemluvím o tom, že jsem odsávačku po tom, co jsem ji už nepotřebovala, za 1500,-Kč prodala dál. Jediný problém byl, když se natrhla membrána a odsávačka přestala sát. Tenkrát jsme přes internet koupili membránu novou, která dorazila během asi dvou dnů a mohla jsem s odstříkáváním pokračovat . Velikánskou výhodu v elektrické odsávačce vidím v tom, že má maminka jednu ruku volnou… a potom ten čas, co jsem tím ušetřila, je k nezaplacení.

                                                                                      Dana Voráčová

Měla jsem pujčenou ruční odsavačku,s tou mi to vůbec nešlo a strašně jsem se nadřela. Z porodnice jsem byla spokojena s el.Medela swing, takže jsem si ji hned pořídila. Je cenově dražši ale svůj úkol splnila. Pokud bych odsavacku potřebovala opět, tak si koupím zase tuto.

                                                                               Dana Šenková

Nemám sice dítko rozštěpáčka, ale mám vámi pár milých maminek, se kterými jsem se seznámila právě v nemocnici v Brně, kde jsme se navzájem „trumfovaly“, která dříve odstříká mlíčko. Jjelikož se mi narodila dcerka s velmi těžkou srdeční vadou, nemohla jsem jí kojit, protože byla tak slabounká, že usnula ještě než začala sát. A abych nepřišla o mlíko tak jsem si pořídila manuální odsávačku Avent od firmy Philips Avent. Když jsem byla ještě v porodnici, tak jsem měla půjčenou elektrickou, ale zdálo se mně, že to trvalo strašně dlouho. S touhle manuální jsem měla obě prsa odsátá během 10 minut. Díky tomuhle jsem vydržela, mlíčko se tvořilo čím dál víc a po dvou měsících, po kterých šla malá na operaci jsem začla normálně kojit a kojila do 2,5 let Takže já na tuto odsávačku nedám dopustit a už koluje dále u dalších maminek. 

                                                                                         Lenka Kalíšková

Odsávala jsem 13 měsíců, z toho byl Péta (kompletní levostranný rozštěp) 7 měsíců jen na mateřském mléce. Zkusila jsem tři druhy odsávačekk, nejdřív pístovou, ale šlo to těžko a strašně bolely ruce, potom balonkovou, ale to zase trpěla prsa, bolela jak čert a nakonec jsem skončila u elektrické Medela Swing dvoufázová a super. Díky ní jsem vydržela tak dlouho. Měla takový monotonní zvuk, který uspával nejen miminko,ale i tatínka 🙂

                                                                                       Jiřina Machálková

Odsávala jsem do 7 měsíců odsávačkou Medela mini electric a byla jsem spokojená, ale pak už bradavky odmítaly spolupracovat tak jsem toho musela nechat.Tato odsávačka je malá tedy skladná a praktická a výkonná.

                                                                                      Monika Vránová

Já jsem odsávala skoro až do 7m. elektrickou odsávačkou Avent. Měla jsem v nemocnici k dispozici odsávačku Medela, kde se dalo volit výše intenzity odsávání – bylo to velmi dobré, ale více mě z toho bolela prsa, protože jakoby při zvýšení intenzity odsávačka více táhla, kdežto Avent elektrická byla již od výrobce na určitou intenzitu nastavená. Byla pro mě lepší, ale určitě to chce zkusit. Každá žena má prsa jiná a kdyby šlo zkoušet, tak by bylo lepší. Každopádně jsem s „Aventkou“ vydržela a byla spokojená. Odsávala jsem skoro 15min jedno prso, ale to jen díky tomu že to teklo, takže opravdu záleží na každé znás jak má k tomu svá prsa uzpůsobená.

                                                                                   Lucie Rajhelová