STOMATOLOGIE (ZUBNÍ)

O děti se běžně starají tzv. rodinní stomatologové, kteří mají v péči celou rodinu a je šikovné, když dítě jde na vyšetření či ošetření s mámou nebo tátou. Vyhnete se tak zbytečným obavám z návštěvy zubního lékaře. Dítě může také navštěvovat stomatologickou ordinaci pro děti… Není potřeba žádný zvláštní specialista.

Je velice vhodná včasná registrace dítěte . Kontrola prvních zoubků by měla proběhnout okolo jednoho roku.

Péče o zdraví zubů je u dětí s rozštěpem úplně stejná jako u všech ostatních. U dětí s rozštěpem se však setkáváme s větší kazivostí chrupu,  často způsobenou nevhodně volenou výživou. Samotnou vadou je také ztíženo samočistění. Projevuje se to zejména na zubech v blízkosti rozštěpové štěrbiny, které se často předčasně rozpadají. K zakotvení ortodontických aparátků je nutno zachovat dočasný (mléčný) chrup až do doby jeho přirozené výměny za stálý chrup.

Nemít zubní kaz se vyplatí!

Dětský chrup = vizitka péče rodičů

V ČR má až 70% pětiletých dětí zubní kazy, z toho 10% dětí má zuby v tak špatném stavu, že jim u předních zubů zůstaly zachované jen kořeny. Naopak ve Švédsku má 70% pětiletých dětí zuby bez kazů. Ve Švýcarsku mají děti v MŠ 8x ročně dvouhodinový program zaměřený na péči o zuby, ve Skandinávii převzaly stomatologickou prevenci zubní dentistky, které dochází do škol a učí děti návykům správné hygieny a zásadám správné výživy. V ČR, pokud nemají zájem rodiče, je péče nulová.

Je velmi důležité, aby se dítě co nejdříve naučilo správnou zubní hygienu – pravidelné čištění zubů 2x denně, ráno po snídani a večer před spaním vlastním zubním kartáčkem a zubní pastou s odpovídajícím množstvím fluoridů. Do 6 let čistí zuby rodiče! Do 8 let dočišťují. Kartáček se ukládá odděleně.
Dítě chodí 2x ročně na pravidelné kontroly k zubaři v místě bydliště, přičemž první vyšetření by mělo proběhnout do 12. měsíce věku.

Kdy začít s prevencí

Přijít do ordinace stomatologa až v době, kdy už má dítě problém, je pozdě. Ideální je starat se o zdraví svého dítěte dříve, než se narodí. Matka by se měla při preventivních prohlídkách v těhotenství u stomatologa informovat, jaké má riziko kazivosti zubů, které by mohla v budoucnu přenést na své dítě.

V případě vysokého rizika by se matka měla dozvědět, jak se chovat, aby mikroorganismy (kariogenní – způsobují zubní kaz) ze svých úst nepřenesla na své dítě. Tyto mikroorganismy se totiž vyskytují pouze v ústech a způsobují infekční onemocnění, kterým zubní kaz vlastně je.

Jak vzniká zubní kaz

Zubní kaz je multifaktoriální onemocnění, na kterém se podílí kariogenní mikroorganismy.

Kariogenní mikroorganismy z úst vytvářejí na povrchu zubů plak. Štěpí cukry z potravy, čímž vznikají silné organické kyseliny, které poškozují (odvápňují) povrch zubní skloviny. Pokud je mikroorganismů hodně a cukry v potravě často, tvrdá zubní tkáň se poškodí – vytvoří se zubní kaz. Vznik zubního kazu ovlivňuje výživa, ústní hygiena, příjem fluoridů, kvalita a utváření tvrdých zubních tkání, množství a kvalita slin…

Jak se kaz přenáší z dospělých na dítě

Přenášen je prostřednictvím slin – ochutnávání jídla společnou lžičkou, foukání do jídla, kontrola teploty jídla  v lahvi ochutnáváním, olizování dudlíku…

K přenosu infekce – kariogenních mikroorganismů způsobujících zubní kaz –  je dítě nejcitlivější od 6 do 30 měsíců (od prořezání prvního zubu do 2 let)!

Zubní sklovina se v tomto věku vytvrzuje a dětské zuby jsou tak v extrémním ohrožení. Pokud bakterie (kariogenní) v ústech nejsou, zubní kaz nevznikne!

Jak lze stanovit riziko kazivosti zubů – přítomnost kariogenních mikroorganismů v ústech

Používají se jednoduché, rychlé testy proveditelné v ordinaci:

Denocult SM – na stanovení mikroorganismů – Streptococcus mutans

Denocult LA – na stanovení mikroorganismů – Lactobacilus (sledování lactobacilů informuje o množství cukrů ve stravě – přítomnost lactobacilů ukazuje na vysoký příjem cukrů)

Dentobuff – stanovuje pH (zásaditost či kyselost) slin

Jak snížit riziko přenosu kariogenních mikroorganismů

případě vysokých hladin mikroorganismů – Streptococcus mutans:

–  antimikrobiální terapie – používání xylitolu (pastilky, žvýkačky)

–  chlorhexidinu (ústní voda nebo gel)

Co je to xylitol

Xylitol je nízkoenergetické přírodní sladidlo, které je obsaženo v ovoci a některých rostlinách. Průmyslově se vyrábí z březového dřeva. Je stejně sladké jako cukr, ale má o 40% nižší energetickou hodnotu. Je vhodný pro diabetiky.

Jak působí xylitol proti kazivosti zubů

Xylitol redukuje (snižuje) tvorbu plaku, podporuje tvorbu slin, které neutralizují kyseliny vznikající štěpením cukrů v ústech, potlačuje kariogenní mikroorganismy (Streptococcus mutans)

Krátkodobá konzumace xylitolu – sníží množství kariogenních mikroorganismů Streptococcus mutans

Dlouhodobá konzumace xylitolu – Mikroorganismy streptococcus mutans ztrácí schopnost přilnout k povrchu zubu a odplavují se slinami

Pravidelná konzumace přípravku s xylitolem u dětí redukuje výskyt zubního kazu!

Bližší informace o dentální hygieně, Xylitolu a vůbec o prevenci zubního kazu získáte v ordinacích praktických zubních lékařů, u kterých zaregistrujete své děti a v ordinaci MUDr. Ivany Halačkové

Přečtěte si teké: Péče o chrup dětí s rozštěpem, Co je to medový kaz

Obrázky zdroj: olzadent.cz, nechcikazy.cz,finedent.cz, tchibo.cz, studio32.cz