UŠI – GROMETKY

Děti s rozštěpem patra mohou mít problém s oušky. Zůstává jim tekutina ve středouší a proto jsou jim zaváděny ventilační trubičky, tzv. gromety. Více o problematice se dočtete na stránce ORL.

Jak probíhá pobyt v nemocnici při zavádění gromet 

Pokud jdete na zavedení gromet do Dětské nemocnice v Brně, čeká Vás s největší pravděpodobností  pobyt na jednodenní chirurgii odd. č. 6. (Telefonní kontakt: 532 234 390) Toto oddělení je zařízeno tak, aby s dítětem mohl být doprovod na pokoji. Čtyři pokojíčky pro čtyři pacienty jsou malinké, ale naprosto dostačující. Je zde společné sociální zařízení, dostupný internet. Velmi milý a ochotný personál, který dokáže poradit, DVD se spoustou pohádek, televize, hračky… Před odchodem domů děti dostanou od sestřiček vysvědčení za statečnost 🙂

Nastupuje se v den zákroku ráno. Od půlnoci se nesmí dát dítěti nic jíst ani pít. O tom budete před nástupem poučeni.  Zavedení grometek je malý a rychlý zákrok, na sále bude dítě asi jen půl hodiny, po zákroku ho přivezou zpět na pokoj. Na JIP dítě nebude. Po probrání z narkózy nedostane ještě asi 2 hodiny žádné jídlo ani pití. Pak postupně, čaj na lžičku a potom i jídlo. Ouška by ho bolet neměla. Další den ráno, pokud bude vše v pořádku, půjdete domů.

 

Jak chránit ouška s grometkami před vniknutím vody

Dětem, kterým byly zavedeny gromety, doporučí lékař, aby měly chráněny uši před vniknutím vody. Jak na to? Při koupání nebo lépe sprchování je to jednoduché. Na dítě dohlíží dospělá osoba, aby necákalo, nepotápělo se, při sprchování dává pozor, aby voda do oušek nezatékala. Pokud je dítě živější, doporučuje se stejná ochrana jako pro koupání v bazenu.

Může však dítě do bazénu, učit se plavat apod.?

Dítěti můžete pořídit ucpávky do uší nebo čelenku.

–          Ucpávky do uší se musí nechat vyrobit přesně na míru, měla by k tomu postačit návštěva ORL v místě bydliště, kde vám zhotoví otisk a dle něj nechte dítěti vyrobit ušní ucpávku. (cena se pohybuje od 350,- do 1000,-Kč, dle pracoviště)

–          Druhou možností je neoprenová čelenka Aquabands od firmy Konfidence (cena do 300,- Kč)

POZOR! Na ušní ucpávky (tvarovky proti vniknutí vody) má dítě při diagnóze chronická otitida (H652) nárok na příspěvek od zdravotní pojišťovny.

Pokud Váš lékař ORL v místě bydliště nemá o možnosti příspěvku pojišťovny povědomost, je třeba postupovat takto:

Při zdravotnické indikaci (H652) ke zhotovení ochranných tvarovek proti vniknutí vody do středouší, je potřeba vyplnit „Poukaz na foniatrickou pomůcku“, má speciální kód 0040430, indikační skupina 0040819, příspěvek pojišťovny je 250 Kč /kus. Souběžně s tím je potřeba posílat reviznímu lékaři pojišťovny „Žádanku o schválení (povolení) výkonu-léčiva-PZT-ostatní“. Zhotovení tvarovky trvá zpravidla měsíc, vyjádření pojišťovny bývá do 3 týdnů. Při výdeji tvarovek se tak již ví, zda pojišťovna přispěje.

Problémy se středouším? POZOR! Otovent – není ideální pro děti s rozštěpem

Možná jste se v médiích dozvěděli o ventilačních balóncích Otovent, či je  Vám doporučil Váš ORL lékař v místě bydliště. Jejich použití je indikováno při nálezu tekutiny ve středním uchu nebo při jiných stavech souvisejících se zhoršenou funkcí Eustachovy trubice. Po konzultaci s MUDr. Pavlem Horníkem, ORL specialistou a odborníkem v oblasti rozštěpů, je však pro dětis rozštěpem nedoporučujeme. U nich je důsledek tohoto stavu třeba hledat v nefunkčnosti či nepřítomnosti svalu otevírající Eustachovu trubici. Z tohoto
důvodu ventilační balónky nemohou funkci ventilace středouší zlepšit.  Použití této pomůcky je schvalováno u dětí s rozštěpem pouze v případě krátkodobých problémů se středouším, a to pouze na doporučení ORL specialisty.

Začínající zánět středouší – co s tím!? Informace najdete ZDE

Zkušenosti rodičů se zaváděním gromet

Tomáškovi dali grometky do obou uší ve 20m. Přestával slyšet a měl velkou hladinu tekutiny ve středouší. Koupání pro nás skončilo. Protože se rád potápěl a nenechal si dát do uší špunty, takže jsme se zprvu jen sprchovali (koupaliště defakto nezná). Postupně jsme mu dávali alespoň čelenku auris. Navykovali jsme ho na ni tak, že jsme mu řekli, že když bude mít čelenku může se koupat. Pochopil to po měsíci a dnes si čelenku nasazuje sám, jen aby se mohl koupat. Samozřejmně, že se nesmí potápět. Nejprve jsem mu hlavu držela a říkala, že má nemocná ouška, a že se nesmí potápět, taktéž to chvilku trvalo, ale pochopil. Koupe se naprosto v klidu, už se nepotápí. Teď v lednu mu z pravého ouška vypadla jedna trubička byla tam cca 7měsíců. V druhém ji zatím má, ale drží se jen tak tak. Zatím to vypadá dobře, uvidíme až po návštěvě dr.Horníka. Jedinou nevýhodu vidím v tom koupání, nebyli jsme na veřejném koupališti, bála jsem se že by se ponořil, ale za to že slyší to stojí 🙂

*************************************************************************************************

Zavedení grometek a prostřihnutí uzdičky pod jazykem v dětské nemocnici v Brně – březen 2013 dítěti s PRS
Před nástupem bylo potřeba vyšetření u dětského lékaře (ne starší 7dnů) a odběr krve. Den před nástupem jsme absolvovali předpřípravu na příjem – zaevidovali si nás na ORL oddělení 3, poté jsme šli na aro oddělení, a pak veškerou dokumentaci odevzdat na jednodenní chirurgii, na oddělení 20. Kde nám řekli potřebné info a kdy máme druhý den nastoupit.
Od půlnoci nesměl syn jíst a pít, ráno jsme měli nástup v 7,30, zhruba v 8,30 odváželi syna na sál. Do cca 3/4 hod.byl zpátky na pokoji. Jak se probral, tak plakal a třepal se, do 20minut usnul a jakmile se vyspinkal, tak byl zase v pořádku, jako kdyby se nic nedělo. 🙂 Napít dostal zhruba ve dvanáct a kolem třetí hodiny mohl papat. Jelikož jsme vše měli bez komplikací, tak nás ještě ten den, cca v 18h pustili domů. Do druhého dne měl být pod dohledem, takže jsem s ním i spala v posteli. Je potřeba dodržovat pitný režim, kašovitou stravu a cca týden klidový režim.
Druhý den jsme se šli ukázat panu dr. Horníkovi, byl nadšený, že se jim to perfektně povedlo. Každý týden se má nakraji vytírat ouško, vatovou tyčinkou namočenou v olejíčku. Za 3 měsíce na kontrolu, pokud nebudou nějaké komplikace.
Měla jsem z toho strach, zase něco nového pro nás, ale jelikož to bylo tak rychlé, tak se to dá zvládnout v pořádku.
Leželi jsme v pokojíčku se čtyřma postýlkama, dalo se tam tak tak sedět u postýlky, ale to není důležité..důležitější je, že tam maminka může být celý den (od nástupu do 20h) s dítkem, aby mu byla oporou 🙂