ORL

Nedílnou a velice důležitou součástí léčby dětí s rozštěpem je pravidelné sledování středouší na oddělení ORL – ušní, nosní, krční. Více o této problematice (u dětí s rozštěpem patra nefunguje Eustachova trubice, kdy je potřeba léčba vyrovnávacími trubičkami tzv. grometkami, co je to tympanometrie atd.) se dozvíte zde: Informace o léčbě středouší

Informace o léčbě zpracoval MUDr. Pavel Horník

Moje dítě má rýmu a začalo ho bolet ouško!!! CO TEĎ?

Doporučujeme :

Zánět vzniká za bubínkem ve středním uchu pomnožením bakterií v nahromaděné tekutině, kterou nefunkční Eustachova trubice neodvádí.

Zánět vzniká za bubínkem ve středním uchu pomnožením bakterií v nahromaděné tekutině, kterou nefunkční Eustachova trubice neodvádí.

1. Podat lék proti bolesti, horečce a zánětu.
Můtete podat npř. Nurofen, Brufen nebo Ibalgin sirup podle váhy dítěte. Paralen nebo Panadol je také vhodný, ale působí jen proti bolesti a horečce, ne proti zánětu. Jestli máte doma Otipax nebo Otobacid kapky, kápněte dítěti do bolavého ucha 1-2 kapky, ale kdyby z ucha začal výtok, Otipax ani Otobacid do něj pak už nekapte.
2. Uvolnit nos pomocí nosních kapek nebo spreje.
Nakapte dítěti do nosu npř. Nasivin, Otrivin, Olynth, Vibrocil, Muconasal apod), stačí 1-2 kapky nebo 1 vstřik do každé nosní dírky. Pak mu důkladně odsajte sekret z nosu nebo ho dejte opakovaně vysmrkat. Mělo by smrkat každou nosní dírkou zvlášť.
3. Dát za bolavé ucho studený obklad.
Stačí několik kostek ledu v mikroten.sáčku vložit do žínky nebo kapesníku a dát za bolavé ucho. Také můžete použít gelové chladicí polštářky, které dostanete v lékárně.
4. Jestliže se bolest do 2 hodin nezmírní a dítě stále pláče, vyhledejte ORL pohotovost. Když bolest ustoupí, i tak další den ráno přiveďte dítě na ORL vyšetření. Léky působící proti bolesti sice potlačí bolest, ale zánět středního ucha může pokračovat.

Větší rýma může u dítěte s rozštěpem patra vést k zánětu středouší. Doporučujeme rodičům, jejichž děti s oušky mívají problémy, aby se svým ORL lékařem z rozštěpového centra konzultovali možnost předepsání kapek Otipax nebo Otobacid „do zásoby“ pro případ použití při začínajícím zánětu.

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ PRO RODIČE DĚTÍ S GROMETKAMI

Otipax a Otobacid se nesmí dostat do středouší. Proto se nedoporučuje Otipax ani Otobacid kapat do uší dětem, které mají do bubínků vložené ventilační tubičky (grometky)! Děti s rozštěpem rtu a patra trpí často na tubotympanální katary (neinfekční výpotek ve středouší), které způsobují převodní nedoslýchavost a aby při dlouhodobém trvání i další potíže. Pro chronický tubotympanální katar (trvající 3 měsíce a déle) jsou těmto dětem v celkové anestesii aplikovány ventilační tubičky do bubínků, aby se středouší provzdušnilo, výpotek vytekl a sliznice ve středouší se zahojila. Ventilační tubičky se z bubínků v naprosté většině případů po čase samy vyloučí a vypadnou do zvukovodu a bubínek se pak zacelí. Dokud je ale dítě v ouškách má, je nutné jeho ouška dlouhodobě chránit před vniknutím vody, mýdla, šamponu a nečistot a nekapat do uší Otipax, Otobacid ani některé antibiotické kapky (npř. Gentamycin, Tobrex). Jak chránit ouška při koupání se dočtete ZDE

(Zpracovala MUDr. Věra Pokorná, Děčín)

Jak probíhá pobyt v nemocnici při zavádění gromet a Jak chránit ouška s grometkami před vniknutím vody se dočtete v sekci PÉČE O DÍTĚ v části UŠI – GROMETKY