DÍTĚ BLÍŽENEC

 

Jestli vám čáp právě přinesl dítě narozené v Blížencích, připravte si kolečkové brusle a setřeste pavučiny z mozku. Příštích patnáct až dvacet let budete muset být hbitá a ostražitá, takže radši začněte hned, zatímco je váš malý merkurský uzlíček ještě přišpendlený ke kolébce.

Nebude trvat dlouho a naučí se chodit a mluvit. Nejste-li připravena letět s ním, může vám vyklouznout z prstů jako vzduchová bublina. Už jste někdy zkoušela držet vzduchovou bublinu?

 Vašeho potomka ovlivňuje Merkur, řecký bůh, kterého vídáte v knihách na obrázcích s křídly na nohou a se stříbrnou helmou na hlavě.

Vaše dítě bude tak aktivní, že mu možná budete muset pořídit pevnou ohrádku. Pamatujte ale, že je to vzdušné znamení, a vzduch se musí hýbat. Přílišné omezování Blížencovy svobody může vyústit v depresi, ze které nemusí tak snadno vyrůst. Když už ho musíte zavřít do ohrádky, poskytněte mu hodně rozmanitých hraček a barevných knížek, aby si je prohlížel.

Samozřejmě tam nezůstane dlouho, když toho začne mít dost. Merkur ovládá hlasivky, a když se vaše dítě rozhodne cvičit svůj talent v tomto směru, budete se divit, jak může  z jedné malé pusinky  vycházet tolik rámusu. Vsaďte se, že ho  z ohrádky brzy vysvobodíte, pokud nemáte chápavé sousedy, kteří jsou navíc trochu nedoslýchaví.

 

Děti Blíženci často znervózňují starší klidné lidi svými  rychlými pohyby připomínajícími poskakování ptáka. Dospělí malé Blížence neustále napomínají, aby sebou přestali šít nebo aby byli trpěliví a dělali jen jednu věc. Jenže dělat dvě věci najednou je pro tyto děti přirozené. Co těžkopádní nebo vyrovnaní  lidé nazývají neposednosti, je pro ně normální činnost. Je chyba jim vnucovat, že napodobováním pomalejších, méně energických lidí si vyslouží pochvalu. Snad byste je mohla naučit trochu zvolnit pro jejich vlastní dobro, ale nemůžete změnit jejich povahu, aniž byste potlačila jejich přirozené sklony.

Měli bychom se pokusit zapamatovat, že čilé dítě Blíženec, které popuzuje rezervovanější dospělé – a naopak tiché, opatrné dítě Kozoroh, které popuzuje iniciativní dospělé jsou prostě samy sebou.

Být sám sebou je i tak dost těžké, i bez lidí, kteří se pokoušejí druhého donutit ke změně osobnosti.

 

Milujte své dítě pro to, čím je – přátelský, čilý, zvídavý a trochu předčasně vyspělý človíček. Vychováváte chytré dítě, plné elánu. Jestli poskakuje, jako kdyby měl v sobě sto čertů, jen si cvičí rychlé reflexy, se kterými se narodil. Jeho těkavá mysl vás možná mátne, ale pamatujte, že má nespočet zálib, jež třídí, a rozhoduje, kterých se zbaví a které si udrží.

Učitelé si obyčejně hned všimnou, že tito chlapci a dívky nemají problémy naučit se číst. Blíženci vlastně skoro vynalezli slova. Nevadí jim, když jsou vyvoláni, aby recitovali, a když ostatní studenti vzdychají nad zadaným tématem slohové práce, jen se usmívají. Tyto děti se vyžívají v komunikaci s ostatními a ve sdílení svých vědomostí buď ústně nebo na papíře. Mnoho z nich má talent na mechanické věci a mají obě ruce zručné. Není neobvyklé vidět dítě Blížence, které píše levou rukou a kreslí pravou. Ruce Blíženců jsou citlivé, působivé a šikovné. Jednou z nich možná bude dobrý chirurg, zubař nebo hodinář.

Většinou mají výraznou schopnost imitovat druhé. Jejich smysl pro ostrou satiru se objevuje brzy. Doma i ve škole žije toto dítě ve smíšeném světě fantazie a reality, kde je pravda často znázorněna jako fantazie a fantazie je zamaskována jako pravda. Může působit dojmem, že přehání nebo dokonce lže, ale jenom se při popisování události nedokáže ubránit jejímu přibarvení a často přesvědčí samo sebe, že se to tak skutečně stalo. V takových případech by se s ním mělo nakládat s citem, protože vlastně jen uplatňuje svou živou představivost. Místo aby se dítěti kladla vina za to,  že má takovou fantazii, mělo by se mu opakovat, aby vždy mluvilo  pravdu a aby příběh napsalo. Jakmile toto zvládne bude schopno vidět rozdíl mezi snem a skutečností a nebude ztraceno někde mezi dvěma světy. Děti Blíženci, které se nesmějí  vyjádřit a přirozeně komunikovat, se mohou v sebeobraně  uchýlit do světa iluzí. Je dobré u nich brzy začít s výukou cizích jazyků, což pro ně asi bude hračka. Stejně jako dětem ve znamení Střelce se jim budou jazykové znalosti hodit, protože budou hodně komunikovat a cestovat.

Dítě Blíženec, které se s vámi pře, že si dokáže dělat  úkoly do školy a přitom poslouchat rádio, má nejspíš pravdu. A pokud to jeho známky dosvědčují, tak proč ne? Blížence nikdy neuspokojuje jen jeden zájem. Je to jako kdyby musel prožít dva životy v době vymezené jen pro jeden, takže musí vstřebat všechno, co může, a tak rychle, jak jen dokáže. Hlavní nebezpečí je nedostatek trpělivosti a neochota vytrvat, dokud se určitou věc zcela nenaučí. Nesmíte těmto dětem dovolit, aby nechaly svou bystrou mysl přeskakovat z jedné věci na druhou, aniž by je úplně pochopily.

Asi budou mít problémy s dochvilností, protože se na cestě někam neustále honí za novými objevy. Také je pro ně těžké poslouchat bez přerušení, protože okamžitě pochopí hlavní myšlenku a podrobnosti už nechtějí slyšet. Mohou mít tendenci se opakovat, ale vám to nedovolí, což lidi přirozeně zlobí. Nikdy není lehké udržet jejich pozornost, ale když se vám to podaří, budete bohatě odměněna jejich živou zvědavostí a lichotivým zájmem.

Váš dospívající syn Blíženec bude prakticky žít s telefonem v ruce, každý týden bude mít jinou dívku, stokrát změní plány své budoucí kariéry, bude řídit auto trochu moc rychle, šťourat se v motoru a opraví vám pračku :). Dívky budou populární a budou schopné spustit vodopád slz nebo nasadit zářivý úsměv na požádání.

Tyto děti vás prostě udrží v pohybu a mladou.

 

obrázky zdroj: rostoucinabytek.eu,novinky.cz, profimedia.cz

Napsat komentář