CESTOVNÉ A DOPROVOD V NEMOCNICI

Děkujeme za vyjádření k proplácení nákladů na cestovné a pobyt doprovodu Rozštěpovému centru KPECH FN USA – Berkova 36, BRNO

Pobyt si rodiče na klinice nehradí v případě, že se jedná o kojící matku nebo nezbytný doprovod dítěte (většinou dítě s psychomotorickou retardací nebo jinou dg., u které je nezbytná přítomnost rodiče). V ostatních případech si rodiče pobyt hradí, protože jejich přítomnost není nezbytná.

Úhrada hospitalizace je proplácena pojišťovnou rodiči ve výší 96 až 222 Kč na den – tedy při bodu 0,80 Kč je to 77 Kč až 177 Kč. Náklady na hospitalizaci rodiče jsou samozřejmě daleko vyšší, rodiče si rozdíl doplácí dle kalkulace nemocnice. (Je nutno srovnat danou částku s cenou ubytování v hotelu či penzionu.)

Sanitka je indikována v případě:

1. pacient není schopen normálního transportu nebo je imobilní (poranění dolních končetin, pacient na vozíku a pod..)

2. pacient není psychicky způsobilý samostatného transportu, a to podle níže uvedeného paragrafu: Znění §36 Zákona č.48/1997 Sb. v platném znění:

„Hrazenou službou je přeprava pojištěnce na území České republiky ke smluvnímu poskytovateli, od smluvního poskytovatele do místa trvalého pobytu nebo do místa bydliště nebo do zařízení pobytových sociálních služeb, mezi smluvními poskytovateli a v rámci smluvního poskytovatele, a to v případě, že zdravotní stav pojištěnce neumožňuje přepravu běžným způsobem bez použití zdravotnické dopravní služby.

Pokud má pojištěnec nárok na dopravu podle § 36(imobilní, atd…), a rozhodne se pro dopravu soukromým vozidlem a pokud ošetřující lékař takovou dopravu schválí, má pojištěnec nárok na náhradu cestovních nákladů(§37 citovaného zákona). Takže nárok na proplacení vzniká, jen když by pacient měl jet sanitkou, ale radši jel vlastním vozem.

Závěr:

Pokud bychom do budoucna chtěli prosadit příspěvky na dopravu pro rozštěpové pacienty do center, nelze úhradu stavět na výše uvedeném zákonu. Je nutno na ZP najít jiný zdroj úhrady, to samé se týká i ubytovaní. Vymáhání nelze dosáhnout na základě nynější legislativy. Je potřeba, aby byla změněna legislativa.

Jakými prostředky se pokusit prosadit změnu legislativy bude předmětem diskuse na výroční členské schůzi v září 2014 ve Vizovicích.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Martina Kolísková. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář