Seznamte se, Čoky

Náš lvíček Lippy má nového kamaráda. Je to psí holčička Čoky. Narodila se s jednostranným rozštěpem tlamičky a částečným rozštěpem čelisti.

Tato vrozená vývojová vada je i u psů poměrně častá a v mnohém se podobá rozštěpům u lidí. Může být způsobena dědičností, nedostatečnou výživou fenky v březosti, virovým onemocněním či různými chemickými látkami. Vyskytuje se zhruba u 7% štěňat. U psů se vyskytuje dvakrát častěji než u fenek.
V případě rozštěpu patra mají štěňata opravdu těžký začátek. Nemohou správně sát a mlékem se dusí. Často kvůli podvýživě či zápalu plic přežijí jen několik dní. Jejich majitelé totiž vůbec nemusí zjistit, že s jejich patrem není něco v pořádku.
Dříve byl rozštěp u psů rozsudkem smrti, ale v dnešní době stále více majitelů, obzvláště v zahraničí, využívá možnosti operace.Ale zpět k Čoky. Jsou jí už 4 měsíce a navzdory svému rozštěpu se jí daří velice dobře. Je to veselý, hravý a zvídavý pejsek. Velice zajímavé je však i to, že se narodila u pana doktora Lumíra Kantora, primáře novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. Pan primář dlouhodobě podporuje aktivity našeho sdružení a zájmy dětí s rozštěpem obličeje, za což mu patří náš velký dík.
Mnoho zdaru panu primáři i Čoky přeje tým Šťastného úsměvu.
I samotná osobnost pana primáře Kantora je velice zajímavá. Jeho život je oddán pomoci novorozeným dětem. Nechybělo málo a osud tohoto předního českého neonatologa se ubíral úplně jiným směrem. Je totiž vyučený elektrikář. Více o panu primáři v Osobnosti Tepu 24.

Autor fotografií: Lenka Kosmáčková

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Anush. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář