Smíšek Kristýnka

Kristýnka se narodila 16.3.2017 s celkovým levostranným rozštěpem rtu, patra a čelisti. Těhotenství probíhalo v pořádku, testy v I. trimestru i odběr krve dopadly na výbornou. Proto, když nám lékař na II. ultrazvukovém vyšetření, které se konalo zhruba v 21. týdnu, sdělil, že naše holčička bude mít nejspíš rozštěp, byl to pro nás s manželem šok, navíc když se nám první dcera narodila zdravá. Byli jsme posláni na další ultrazvukové vyšetření, které rozštěp rtu potvrdilo. Rozštěp patra jsme nevěděli, protože Kristýnka odmítla spolupracovat a až do porodu tvář skrývala. Vyšetření
na odběr plodové vody jsme odmítli. Dostali jsme kontakt na Dětskou fakultní nemocnici v Brně, konkrétně na primářku MUDr. Jitku Vokurkovou a objednali jsme se na konzultaci, která proběhla v lednu 2017 před samotným porodem. Na konzultaci nás povzbudili, že je to sice vážná vývojová vada, která vyžaduje několik operací, následně budeme docházet i k dalším specialistům,
např. na logopedii, ORL atd. a léčba potrvá až do dospělosti, ale všechno se dá v dnešní době napravit a na naší holčičce nepůjde skoro nic poznat.

Kristýnka se narodila v porodnici v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Až po porodu jsme zjistili, že je rozštěpem zasaženo také patro a část čelisti, ale i přesto jsem si Kristýnku hned zamilovala a stejně jako ostatní maminky jsem v ní viděla nejkrásnější miminko na světě.

Čtvrtý den po porodu nás propustili z porodnice a my jsme zamířili do Brna, kde nás na druhý den čekala operace rozštěpu rtu, kterou provedla doktorka Vokurková. Kristýnka operaci zvládla dobře. Už večer po operaci byla propuštěna z JIP na normální pokoj. Protože ale měla široký rozštěp patra, který neumožnil kojení, musela jsem si mléko odstříkávat a podávat ho dceři přes normální lahev s větší dírkou v savičce. Za týden po operaci jí vytáhla paní doktorka stehy, zavedla nostrilky kvůli nerovnosti nosíku a jeli jsme domů. Za měsíc jsme jeli na kontrolu, která proběhla v pořádku.

Nostrilky nosila asi půl roku a jelikož se nosík pěkně srovnal, tak jsme je už nemuseli dále zavádět.

18.10.2017 v 7 měsících měla Kristýnka naplánovanou operaci patra. Jak rostla, tak měla čím dál větší problémy s krmením; z příkrmů snědla na oběd jen pár lžiček rozmixovaného masa se zeleninou a ovoce jíst nechtěla, protože ji dráždilo v nosíku, tak pila spíš jen mléko. Doufala jsem, že se to operaci upraví a to se také stalo.

Byly jsme ubytované na oddělení číslo 14. Operaci vedl pan doktor Martin Fiala, který byl velmi milý a vše nám pěkně vysvětlil. Rozštěp byl velmi široký, a tak se operace protáhla z odhadovaných 2 hodin na 4, na JIP si Kristýnka poležela 2 dny a jelikož odmítla přijímat jakékoli jídlo a pití, tak nám hrozilo, že se na JIP ještě vrátí. Naštěstí vše dobře dopadlo. Na druhý den se na pokoji rozjedla, příkrmy, které ji předtím dělali problém krásně snědla. S pitím to bylo horší, ale den ode dne se to lepšilo. Po 8 dnech jsme byly propuštěny domů a po měsíci následovala kontrola v nemocnici, která dopadla dobře. Patro se krásně zhojilo, jen je kratší a teď bude jen záležet, jak se Kristýnka rozmluví a jestli bude nutná další operace.

Nyní má Kristýnka 10 měsíců a i přes náročný start do života z ní vyrůstá veselá holčička, která ráda zkoumá svět a dovádí se svou starší sestřičkou Karolínkou, která ji má velmi ráda.

Na závěr bych chtěla poděkovat doktorům a sestřičkám z oddělení Dětské plastiky ve Fakultní dětské nemocnici v Brně za profesionální a příjemný přístup. A taky organizaci Šťastný úsměv, kde jsem čerpala rady a zkušenosti od ostatních rodičů a dozvěděla jsem se spoustu informací o rozštěpu ještě předtím, než se Kristýnka narodila. Dodalo mi to sílu a vyrovnanost, že to všechno zvládneme.

                                                                                                       Markéta

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Příběhy a jeho autorem je Martina Kolísková. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář