I děti mají svá práva při pobytu v nemocnici

Ta jsou vyjádřena v Chartě práv dětských pacientů organizace National Association for the Welfare of Children in Hospital (NAWCH) se sídlem v Londýně, přihlásila se k ní i naše etická komise.

V první řadě – dítě by nemělo zůstávat v nemocnici samo, bez svých rodičů. Do šesti let věku vám dokonce pobyt ve zdravotnickém zařízení jako doprovodu malého pacienta zaplatí zdravotní pojišťovna. Jestliže z nějakého důvodu není možná přítomnost rodiče na oddělení, musí mu být umožněn neomezený přístup za svým dítětem, neplatí tady žádné návštěvní hodiny od-do. Některé nemocnice, které nemají dostatečnou kapacitu pro lůžka rodičů, umožní například pobyt na ubytovně v areálu nemocnice, nebo jednoduše můžete zůstat s dítětem přes noc, ale k dispozici budete mít třeba jen židli. Přednostně jsou přijímány matky s kojenci, batolaty a mladšími dětmi. Pokud se jedná o plánovaný pobyt, ptejte se co nejdříve, abyste pak nestresovali sebe i dítě. V případě pobytu hrazeného pojišťovnou si přispíváte jen za stravu. Od věku dítěte nad šest let počítejte i s úhradou vašeho pobytu.Vždy by měl ale rodič dostat náležité vyrozumění o chodu na oddělení.

Jako rodič máte právo být s dítětem při vyšetření, stejně tak máte být o všech výkonech informováni předem. Nepočítejte ale příliš s tím, že budete moci být i například na operačním sále. Určitě si ale dítě nenechte odnést násilně, můžete se domluvit, že dítě odnesete či odvedete k sálu sami. Stejně tak dbejte na to, abyste po procitnutí dítěte z narkózy byli u něj. Pokud něco nechápete, ptejte se – sester, lékařů či jejich nadřízených, tedy staniční sestry či primáře. Na otázky ohledně zdraví svého dítěte máte nárok.

Můžeš si vzít svoje hračky

Naštěstí je už pryč doba, kdy dítě dostalo při nástupu do nemocnice bílé pyžamko a svoje hračky muselo nechat doma. Dnes si jich může vzít s sebou v podstatě kolik chce a naopak je dokonce vyžadováno, aby mělo veškeré svoje oblečení, tedy pyžamko, bačkorky, tepláčky, ponožky… I to je právě zaneseno ve zmiňované Chartě práv dětských pacientů.

I zdravotnická zařízení dnes už nejsou tak ponurá a smutná. Na stěnách většiny z nich září nejrůznější barvy a obrázky, sestřičky nosí pestrobarevné šatičky a herna je vybavena spoustou hraček, knížek a her.

 

Doba hospitalizace se zkracuje

Další z pozitiv moderního zdravotnictví, které k nám konečně rovněž došlo. Doba pobytu v nemocnici se zkracuje a předpokládejme, že se brzy objeví automatické nabídky například jednodenních hospitalizací apod. A to nejen v dětském lékařství. Děti by měly být k pobytu do nemocnice přijímány pouze tehdy, pokud není možné nemocniční péči nahradit domácím ošetřováním, nebo s pomocí ambulantního docházení k obvodnímu pediatrovi.

Pokud je vašemu dítěti například deset let, nemělo by být ubytované na pokoji s batolaty a naopak. Podle Charty jeho práv o něj má být pečováno společně s dětmi jeho věkové skupiny. Stejně tak má mít dostatek možností ve vybavení, které odpovídá jeho vývojovým potřebám. Samozřejmě musí splňovat bezpečnostní zásady ochrany dítěte.

Připravit dostatečně dítě na pobyt v nemocnici se ani nikdy nepodaří k plné spokojenosti nejen rodičů, ale i zdravotníků. Ti, kteří o něj při hospitalizaci pečují, musí mít podle Charty práv dětského pacienta takové vzdělání, aby si byli vědomi jeho potřeb v oblasti nejen fyzické, ale i psychické.

 

 zdroj: www.vasededi.cz (článek zveřejněn 2011)

4 komentáře u “I děti mají svá práva při pobytu v nemocnici

Napsat komentář