|

LOGOPEDIE JE ZÁBAVA

50% – 80% dětí s rozštěpovou vadou obličeje potřebuje pro správný vývoj řeči logopedickou intrevenci. Tato informace vás však vůbec nemusí děsit. Uvědomte si, že právě díky raným plastikám patra (před nástupem řeči, tedy do jednoho roku věku) a právě logopedickým cvičením se velká většina těchto dětí naučí správné výslovnosti ještě před nástupem do školy! Jste to právě vy, kdo může dětěti na cestě za správnou výslovností v mnohém pomoci. Mimo masáže jsou to právě logopedická cvičení. Je jen na vás, jak děti pro logopedii dokáže nadchnout, jak jim tato cvičení dokážete zpříjemnit.

První kontrolu na oddělení logopedie a foniatrie rozštěpového centra děti absolvují okolo jednoho a půl roku. Ke klinickému logopedovi v místě bydliště by se měli prvně podívat po druhých narozeninách, kdy se zatím spíše seznámí s prostředím a logopedem, kterého budou od tří let navštěvovat pravděpodobně i několikrát měsíčně. Při první návštěvě vám logoped doporučí dechová cvičení. Právě ta mají za cíl naučit dítě správně používat patrohltanový uzávěr. Tedy zdvihnout měkké patro, které se dotkne hltanu a oddělí dutinu nosní od dutiny ústní. To umožní dítěti vyfouknout vzduch ústy bez úniku nosem. Tento pohyb patra je nezbytný i pro správnou výslovnost. Zároveň dítě procvičí pohyb rty, které je při řeči také nezbytné správně používat. Další návštěva logopeda v místě bydliště vás pak bude čekat třeba až po měsíci nebo i později.

A jak se u foukané bavit, aby to nebyla nuda? Zkuste třeba tohle.

Malým dětem může pomoci, když si všimnou, že dech „existuje“ – že ho mohou vidět. Jak na to? Stačí fouknout na okno nebo na zrcadlo a do „dechu“ nakreslit obrázek. Za chvíli zmizí a dítě to může zkoušet znovu a znovu.

Jako pomůcky pro dechové hry můžete použít např. bublifuk, pěnu na koupání, peříčko, plastové hračky ve vaně, brčka, kousky polystyrenu, vodovky, flétničky, trumpety, píšťalky, větrníky nebo svíčky…

Hry s bublifukem

Hry můžete vymýšlet podle nálady dítěte. Kdo vyfoukne z bublifuku největší bublinu? Kdo ji vyfoukne nejrychleji? Kdo nejpomaleji, aby nepraskla? Kdo jich vyfoukne víc najednou?

Koupací hra

Při večerním koupání přidejte dítěti do vany hodně pěny. Do vody vysypte hračky (míčky, kačenky, lodičky) a nechte je dítě vyndavat. Než vyndá hračku (např. do plastové krabice), musí sfouknout všechnu pěnu, která na hračce zůstala. Začínáme s jednou hračkou, postupně můžeme přidat počet až na pět – nezapomeňte, že hra musí dítě bavit a motivovat – kdyby mělo ve vodě dvacet hraček, začíná se nudit. Méně je tentokrát více!

Závod peříček

Na okraj stolu dejte dvě peříčka – jedno pro Vás a jedno pro dítě. Kdo dřív přefouká svoje peříčko až na druhou stranu stolu?

Závod lodiček

Může se hrát ve vaně nebo v létě v bazénu. Na start dáme dvě lodičky (plastové, pro větší děti mohou být i z papíru) a foukáním je dopravíme na druhou stranu

Vytváření abstraktních foukaných obrázků

Na čtvrtku nalijeme trochu barvy (vodovky jsou ideální), vezmeme brčko a rozfoukáváme barvu do různých tvarů. Můžeme míchat barvy, dělat různobarevné obrazce a po uschnutí dokreslit pastelkami tvary. Povídáme si o tom, co nám který obrázek připomíná, co na něm kdo vidí.

Barvené polystyrenové závodění

Pro zkušenější „foukaře“ můžete uspořádat tento závod: vezměte malé kousky polystyrenů (kuličky, krychle, kvádry) a nabarvěte si fixami každý svůj kousek. Na jednu stranu stolu dejte „svého závodníka“ a foukáním do brčka se ho snažte dostrkat až na druhou stranu. Pozor – brčko se polystyrenu nesmí dotknout. Pro extra-zkušené můžete na zem vymezit dráhu a foukat po ní – to už vyžaduje pozornost a soustředění, dítě musí dobře ovládat svůj dech (krátké a dlouhé fouknutí)

Další foukání

Fantazii se meze nekladou. Můžeme sfoukávat svíčky, foukat do větrníku, na píšťalky a flétničky, na foukací harmoniky, do okaríny…. nebo zkuste silou vyfouknout uzávěr od fixy. Procičíte nejen nasměrování a sílu výdechu, ale i sval rtu 😉

Tak s chutí do toho. Ať se dětem daří a foukaná vás baví! A máte-li od svého logopeda další tipy na foukanou s dětmi, nezapomeňte je napsat do komentářů, aby si je mohly vyzkoušet i další děti. A připojíte-li i fotku z vaších logopedických her, určitě bude inspirovat. Poslat ji můžete na mail m.koliskova@stastny-usmev.cz

Obrázky zdroj: hobby.idnes.cz, spokojenedeti.cz, yamahakurzy.cz, montessoridoma.cz

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *