Rozštěp dutiny ústní lze zpravidla rozeznat na ultrazvukovém vyšetření během těhotenství. To ovšem většinou neplatí u izolovaného rozštěpu patra, kde je zhruba 40 % případů diagnostikováno až po porodu.
Léčba rozštěpu bývá zdlouhavá a často trvá až do dospělosti. Jejím cílem je zcela odstranit či zmírnit funkční i estetický dopad vady, přičemž vyžaduje komplexní a multidisciplinární přístup. U nás ji většinou koordinuje plastický chirurg a dále se na ní podílí specialisté jako neonatolog, dětský anesteziolog, dětský lékař, specialista ORL, ortodontista, čelistní chirurg, logoped, genetik, někdy též psycholog.
Přístup k chirurgické léčbě se může mírně lišit dle jednotlivých pracovišť, přičemž počet i načasování zákroků se pochopitelně odvíjí také od formy rozštěpové vady. Základní principy léčby jsou ale v zásadě stejné.
V České republice je čím dál častější volbou léčby tzv. neonatální chirurgie, kdy je primární rekonstrukcerozštěpu (primární operace) prováděna již u novorozenců. Tato operace je tedy prvním, základním a nezbytným zákrokem. Později následují tzv. sekundární korekce (sekundární operace), případně další zákroky. Některé z nich lze provádět ve školním věku, u jiných je nutné vyčkat do dospělosti.
Primární operace rozštěpu dutiny ústní
Zde je cílem uzavřít rozštěpené nebo vadně vytvořené struktury. U jednotlivých forem se pak liší načasování operace. Mezi odborníky v České republice se vede polemika, který věk dítěte je nejvhodnější k provedení výkonu rekonstrukce rtu. Vznikly dva názorové proudy. Proud neonatální, který nově doporučuje provést operaci ihned po narození, tzv. v neonatální periodě a proud klasický, doporučující tuto operaci provést ve 3 měsících života. Prováděné operační techniky jsou stejné.
- Rozštěp rtu
Jak už bylo řečeno, ať už zvolíte jakýkoliv věk pro operaci, operační technika je stejná. Vždy se vychází z celkového stavu dítěte, musí být zcela zdravé. Operace se provádí v celkové anestezii. Příjem pacienta (většinou spolu s matkou) se provádí den před operací. Pobyt v nemocnici trvá obvykle 5-7 dní. Bezprostředně po operaci je dítě hospitalizováno na jednotce intenzivní péče (JIP), popřípadě ARO, pro lepší pooperační kontrolu a vysoce specializovanou péči.
Operace se provádí v celkové anestezii. Při operaci je nutno od sebe oddělit kůži, kruhový sval ústní a sliznici úst. Je možné současně i částečně vyrovnat asymetrii nosu. Chirurgicky uvolněné tkáně se šijí tak, jak měly být přirozeně spojeny, v pořadí sliznice, sval, kůže. Všechny tkáně jsou šity vstřebatelnými stehy mimo kůži a není třeba je odstraňovat, samy se vstřebají nebo vypadnou. Kůže je pro dosažení co nejhezčí jizvy šita nevstřebatelnými stehy, které se odstraní za týden po operaci.
Po operaci v novorozeneckém věku (neonatální operace) je dítě odvezeno na pooperační péči s ventilační kanylou nebo je kanyla na sále odstraněna a dítě si již v převozovém inkubátoru dýchá samostatně. O způsobu ventilace rozhoduje anesteziolog a dětský lékař.
Pokud je dítě operováno kdykoliv později (od 3. měsíce věku), dýchá po operaci vždy spontánně a není potřeba ho sledovat na jednotce intenzivní péče.
Průměrná doba pobytu dítěte na operačním sále je 2 hodiny.
- Rozštěp patra
7+ měsíců (uzavření rozštěpu do 1. roku života je doporučováno kvůli správnému vývoji řeči). Jde o náročnější operaci než je operace rtu. Hlavním důvodem pro uzávěr patra je možnost následného správného nácviku řeči. Přijetí je opět den před operací, bezprostředně po operaci je dítě na JIP, pobyt v nemocnici trvá obvykle 5-8 dní.
Operace patra probíhá v celkové anestezii a doba pobytu na sále je 1-2 hodiny. Do defektu v patře se žádná vzdálená tkáň nedodává. Chirurgem je odpreparována ústní a nosní sliznice na tvrdém patře včetně okostice a na měkkém patře jsou uvolněny a přesměrovány úpony všech svalů (5 patrových svalů – 4 párové a jeden nepárový). Tkáně jsou posunuty do středu a postupně sešívány v přirozeném postavení vstřebatelnými stehy. Při operaci může být odstraněna zmnožená nosní mandle. Po operaci někdy zůstávají nezašité štěrbiny kolem zubních oblouků, které se však za několik dnů zhojí.
Dítě je po operaci vždy převezeno na JIP (či ARO dle potřeby). Pokud nejsou komplikace, je večer nebo druhý den přeloženo na pokoj (v případě ARO třetí den). Rána a otok patra mají za následek, že se mohou u dítěte objevit zvuky podobné chrápání, zvýšeně vytékají sliny zbarvené růžově krví, někdy též vytéká hlen s krví z nosu. V ústech se rány rychle hojí, dítě si na nové poměry zvykne do několika dnů od operace. První dny jsou děti nevrlé, plačtivé, nespokojené.
- Rozštěp čelisti
Primární operace se provádí až ve věku 8-14 let. V místě, kde byla rozštěpem zasažena čelist, často chybí velká část kosti v horní čelisti. Chybějící kost neumožňuje prořezání základů některých trvalých zubů. Proto je nutné ji doplnit.
Prvním krokem je u ortodontisty provedení panoramatického RTG snímku zubů. Podle stupně prořezávání stálého špičáku a po konzultaci s plastickým chirurgem se dle poměrů v horní čelisti rozhodneme k implantaci (zasazení) kostního štěpu.
Operace se provádí nejdříve v 8 letech pacienta, aby předčasným zaštěpováním nebyl zubní oblouk omezen v růstu, ale obvyklý věk se pohybuje mezi 9. až 13. rokem života. Kousek kosti se odebere z kyčelní kosti z malého řezu v místech, kde ji můžeme pod kůží dobře nahmatat. V ústech se odhrne sliznice na zubním oblouku a mezi obnažené kosti se vklíní kostní štěp a překryje se okolní dásní sešitou vstřebatelnými stehy.
Několik dnů po zákroku dostává dítě kašovitou stravu a při dobrém průběhu hojení je po 7 dnech propouštěno do domácí péče. Vstřebatelné stehy vypadávají samovolně obvykle do 3 týdnů po operaci. Do jejich vypadnutí dítě pravidelně vyplachuje ústa šalvějí či heřmánkem 5x denně nebo po každém jídle.
Sekundární operace rozštěpu dutiny ústní
Další operace, jako jsou úpravy jizev nebo korekce tvaru nosu a rtu, jsou indikovány v případě potřeby individuálně u každého pacienta. Jejich načasování spadá buď do předškolního věku, nebo se provádí v době dospívání a časné dospělosti.
Mezi ně mohou patřit následující:
- estetické zákroky na rtu a nosu
- prodloužení přepážky oddělující nosní dírky (u oboustranných rozštěpů)
- uzavření tzv. zbývajících otvorů v patře
- korekce horní čelisti pro dosažení normální polohy
- další případné zákroky, např. pro zlepšení tvorby řeči