DĚTEM

První podnět k založení dne, který by oslavoval děti, vznikla v Turecku při založení Martínka a její Lippík :)Národního shromáždění 23. dubna 1920 během Turecké války za nezávislost. Tehdejší ochránce národních práv Mustafa Kemal prohlásil, že důležitou součástí k budování nového státu jsou děti. Proto ustanovil 23. duben jako Den dětí, který obyvatelé Turecka slaví dodnes a je státem uznávaným svátkem.

Vyhlášení dne oslavujícího děti, který by se slavil po celém světě, bylo poprvé doporučováno v roce 1925 na Světové konferenci pro blaho dětí. Den dětí však nebyl vyhlášen. Tato konference se konala 1. června 1925. Ve stejný den se v San Franciscu konal festival Dračích lodí, na jejichž oslavu čínský generální konzul shromáždil mnoho čínských sirotků, aby poukázal na to, že by se společnost naše nová trika Šťastného úsměvuměla více zabývat blahem dětí. Tyto dvě významné události, které se staly ve stejný den, určily datum oslav Dne dětí, který byl ale oficiálně vyhlášen později.

V roce 1949 Mezinárodní demokratická federace žen vyhlásila Den pro ochranu dětí. Důvodem k vyhlášení bylo masové zabíjení žen a dětí v Lidicích v roce 1942 a také ve francouzském Ouradouru v roce 1944. Datum oslav bylo ustanoveno na 1. červen, který připomíná sirotky v San Franciscu a první konferenci, jež se zabývala blahem dětí.4. den po operaci už pacienty nemine ani nemocniční škola :)

Od padesátých let, kdy byl světový den dětí uznán jako oficiální svátek, se připomíná právo dětí na život v míru a právo na péči o zdraví. Minulému století se přezdívá Století dítěte, protože byla přijata řada důležitých dokumentů týkajících se práv dítěte. Dnes se dostává do popředí téma ochrany dítěte před válečnými konflikty, sexuálním násilím, zanedbáváním atd.

Kniha pro malé školáčkyV České republice se Mezinárodní den dětí se slaví každý rok 1.června. U příležitosti dne dětí jsou připravovány různé společenské a sportovní akce. Konají se zábavné akce pro děti, hry nebo sportovní turnaje.

Ve Šťastném úsměvu se věnujeme dětem průběžně po celý rok. Připravujeme mnoho projektů. Například:

Plyšový maňásek Lippy
Plyšový maňásek Lippy je lví král dětí s rozštěpem. Je k dispozici všem dětem, které se narodily s rozštěpem obličeje. Lippy totiž není jen obyčejný plyšáček, ale úžasný maňásek, který vašimi ústy poví všem pohádku, vysvětlí každému, proč má také na rtíku jizvičku. S plyšovým maňáskem Lippym prostě nikdy není nuda.

Přátelské setkání Šťastného úsměvu, z.s. Video - obrázek
Přátelská setkání všech, kteří se narodili s rozštěpem a jejich blízkých se konají již po několik let v rekreačním středisku Revika. Na přátelském setkání se setkávají rodiny a vyměňují si zkušenosti v péči o děti s rozštěpem. Jsou připravovány zábavné akce pro děti různého věku. Na programu jsou i odborné přednášky lékařů, odborníků na ústní hygienu i diskuze s nimi. Letošní V. ročník bude v termínu od 23.9.- 25.9. 2016. Spolek se každoročně snaží zajistit dostatek finančních prostředků k úhradě platby pobytu pro děti s rozštěpem, aby děti s rozštěpem měli pobyt zdarma.

Dárek pro děti s rozštěpem
Šťastný úsměv zajistil ve spolupráci s majiteli Ubytování v soukromí U Šibalů dárek pro děti s rozštěpem. Po celý rok mohou mít děti, které se narodily s rozštěpem obličeje, pobyt zdarma. Ubytování se nachází v jižních Čechách v obci Haškovcova Lhota.

Chtěli byste dětem s rozštěpem darovat šťastný úsměv?

Můžete například přispět na plyšového maňáska lva Lippyho nebo na Přátelské setkání dětí ve Vizovicích. Můžete se stát dárcem neziskové organizace Šťastný úsměv, z.s. a podporovat děti s rozštěpem. Darujte šťastný úsměv.  Darujte pomoc s aktuálními projekty.

Sdílejte se svými přáteli informace o rozštěpové problematice, pomáhejte s námi předcházet nepochopení a netoleranci okolí. Sledujte a sdílejte náš facebookový profil. Sdílejte naše osvětové video.

Každý rok se narodí 150 – 180 dětí s obličejovým rozštěpem. Pomozte jim i vy. Pomozte dětem s rozštěpem obličeje projít léčbou s úsměvem. Děkujeme.

Info o historii Mezinárodního dne dětí zdroj wikipedie.cz

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *