SE ŠŤASTNÝM ÚSMĚVEM

Moje Lenička…

Jaká je? V mých očích milující mámy prostě úžasná. Výborně se učí, věnuje se moderní gymnastice, ráda a hodně čte, ráda kreslí, má spoustu kamarádek… Máme se obě moc rády, tak jako máma s dcerou se mohou rády mít.

„Maminko, já tě mám taaak mooc ráda.“ „Jak moc?“ „Táák“ a ruce rozpažené až se konce prstíků bělají… Tak jsme si ukazovaly svoji lásku před pár lety.
Dnes… „Já tě miluju taaak moc, jako celé Slunce!“ „A já jako celá sluneční soustava“ směju se. „Maminko, já tě miluju taak moc … jako celý vesmír.“ „Já také, jako celý vesmír“ odvětím. „Ne, ne, já víc!“ „Zlatíčko, větší než vesmír přece nic není. Ve vesmíru je všechno, ty, já, hvězdy, planety…“ „Já vím, to chápu, ale já tě mám ráda víc!“ Se smíchem odpovídám, že láskou jako vesmír jsme dosáhly té největší velikosti, k jaké můžeme lásku přirovnávat. Je nekonečný. „Ne já tě mám ráda víc! Jako celý vesmír aaa … ještě jako všechna láska co je ve tvém srdíčku.  A ta se do vesmíru počítat nemůže. Není to ani hmota ani energie!“

Tak tohle je moje skoro už osmiletá holčička. Kdybych před 8 lety, kdy mi na ultrazvuku diagnostikovali, že se narodí s rozštěpem obličeje, věděla, jak úžasné dítě čekám, neuronila bych ani slzičku. Kdybych v porodnici, když jsem se dívala na její tvářičku poznamenanou touto vadou, viděla její fotografii po operaci, netrápila bych se.

Všem rodičům, kteří se o rozštěpu svého děťátka dozvědí v těhotenství nebo až v porodnici bych přála, aby dokázali ve svém srdci nahlédnout do budoucnosti…

A všem dětem, kterým rozštěp zanechal v obličeji jizvičku, přeji, aby tato jizvička nebyla v jejich srdíčku. Aby na konci své léčby vpluli do světa dospělých jako zdraví, sebevědomí a spokojení lidé.

Můj příběh o narození Leničky si můžete přečíst v časopisu Překvapení z roku 2008, jehož fotokopii najdete v sekci O ROZŠTĚPECH V MÉDIÍCH, kde zároveň najdete i odkaz na článek z deníku AHA!, který vyšel v březnu 2012 nebo články Právo na život, Diagnóza – rozštěpová vada obličeje, Život s rozštěpem, které vyšely na Rodina.cz a další.

Martina Kolísková

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Příběhy a jeho autorem je Martina Kolísková. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář