|

DÍTĚ U ZUBAŘE

Ošetření zubního kazu v dětském a dorostovém věku se začalo rozvíjet v Evropě na konci 19. století, u nás na začátku 20. století. Po 2. světové válce vznikly povinné školní prohlídky. Rozvíjela se i náplň dětské stomatologie od jednoduchého vytržení zoubku až po složitější léčbu výplněmi a hlavně – preventivní programy. Rozvíjela se i systémová preventivní fluoridace.

To, co já jako zubařka považuji za nejdůležitější, je přístup dětského zubního lékaře k dětem, jeho zkušenost a schopnost vytvoření vztahu s dětským klientem, který se nachází v té patálii, že má zubní kaz. Také vztah mezi rodičem a dětmi je určující. Záleží na tom, jak rodiče vnímají zubního lékaře, zda z něho mají také strach, jak se staví k nutnosti ošetření zubů, jaký mají standard vztahu k zubům a jejich zdraví. To vše totiž učí svoje děti, přestože jim třeba výslovně nic z toho neřeknou. Mějte tedy na paměti, že pokud budete své děti přesvědčovat, aby se zubaře nebály, ale sami z něj budete mít strach a preventivním návštěvám se raději vyhýbat, vaše děti udělají přesně totéž.

Jak ošetřovat dětské zuby

Rozdíly v přístupu k léčbě mléčných a stálých zubů vyplývají z jejich různé skladby. Zuby mléčné jsou málo mineralizované a kaz v nich probíhá rychleji a z boku zubu. K jeho ošetření lze použít novou, takřka revoluční technologii – ošetření ozónem. Není potřeba žádné znecitlivění, na zub se nasadí silikonová čepička, která těsně prilehne k zubu a přístroj začne produkovat ozón, který proniká do hloubky v závislosti na délce působení. Čím je kaz hlubší, tím delší bude aplikace, která trvá 10-60 sekund v jeden den na stejný zub.

Tradiční léčba zubního kazu znamená odstranění části zubu i s kazem a umístění výplňovým materiálu, který je ale dlouhodobým obvazem, jejž bude nutno dříve či později vyměnit. Při léčbě ozonem se zubní substance zachová! Takže jej využívám hlavně u dětí – jistě chápete proč.

Silikonová manžeta k aplikaci na zub

Další možností léčby kazu u dětí je fluorizace. Je několik způsobů, jak fluór do zubů dopravit. Je to možné vodou, což známe z minulých dob. Nyní se ale neprovádí. Rozšířenou formou dopravy fluoru k zubu je pasta. Děti by si měly čistit zuby 2x denně a v přítomnosti rodiče, který dohlédne na dávkování pasty. Fluorizace může být také aplikována profesionálně u dentální hygienistky nebo zubního lékaře. Další možností je použití roztoku chlorhexidinu.

Pokud je kaz malý, je možné tzv. pečetění fisur – dětem říkáme, že jim dáváme tzv. „ pláštěnku na zoubky“. A jak pečetění funguje? Zoubky, které se prořezají, nejsou zcela vyzrálé, a tak mohou být na kousací plošce napadeny kazem. Proto aplikujeme tekutý kompozit na tato místa s cílem vytvoření bariéry mezi zubem a vnitřkem úst do té doby, než zub zcela vyzraje. Pečetění je účinné zejména v kombinaci s ozónem.

Barevné plomby? Proč ne!

Když to nejde jinak, je třeba červíka vypláchnout a zhotovit „hvězdičku“, tedy to, co znají rodiče a spousta, spousta dětí. V dnešní době máme k dispozici celou škálu výplňových materiálů od amalgámů po glasionomerní cementy s výbornou vazbou na zubní tkáně a pro děti zajímavé výplně barevné.

Jedná se o moderní výplňový materiál v osmi barvách s třpytivým efektem: zlatý, stříbrný, modrý, růžový, zelený, oranžový, žlutý a nově i ostružinový. Barevný výplňový materiál se dětem líbí a zvyšuje jejich ochotu spolupracovat při ošetření. Rozhodnutí, kterou barvu výplně vybrat, má „na starosti“ malý pacient. Používá se samozřejmě jen v dočasném chrupu. Výplně v mléčných zoubcích mají nižší životnost než u zubů stálých, což odpovídá době, po kterou dočasné zoubky plní funkci.

Nezapomínejte, že nejdůležitější je prevence! S dítětem choďte k zubaři pravidelně jednou za půl roku a denně dohlížejte, že si zuby skutečně čistí.

Jitka Kovářová (více o ní zde)

Zdroj: Praktický život.cz, Foto: ahaonline.cz

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *