Prenatální léčba rozštěpů
Možná jste slyšeli o operacích ještě nenarozených dětí, které se odehrály v lůně matky. Jestli se takto budou jednou léčit i rozštěpy, ukáže čas. Avšak nabízí se i jiná možnost. Lékařská věda se neustále vyvíjí a přináší nové postupy. Dle studie vydané v časopise Development, odborníci z Centra kraniofaciální molekulární biologie dokáží nechirurgickým způsobem zvrátit vývoj rozštěpu u myší. Jelikož současná léčba rozštěpů je poměrně invazivní a časově náročná, vývoj v této oblasti je více než žádoucí.
Pokud se podaří přímo regulovat dané molekuly v průběhu formování patra, umožní to lékařům vyléčit rozštěp mnohem dříve, než se dítě vůbec narodí. Například pokud není hladina bílkoviny Shh vyrovnaná, je jí málo nebo naopak příliš, může se stát, že se patro plodu nevyvine správným způsobem. Hladinu této důležité bílkoviny ovlivňují dva geny – jeden produkci zvyšuje a druhý naopak snižuje. Správné vyvážení funkce těchto genů zaručí dobrý vývoj patra, zubů a zbylých lebečních a obličejových struktur.
Během studie byly březí myši krmeny záměrně tak, aby byla narušena funkce výše zmíněných genů a vznikl tím u zárodku rozštěp. Následně jim byl tento gen uměle dodán a nesprávně srostlé tkáně se opět spojily. Když se myši narodily, jejich patro bylo celistvé. Přestože některé jeho části měly jisté odlišnosti od pater zdravých myší, po funkční stránce nejevily žádné odchylky od normy.
Další výzkum genetických procesů při tvorbě rozštěpu u lidí může přinést kýžený průlom v prevenci či prenatální léčbě těchto vad.
Zdroj: http://www.cleftsmile.org/can-cleft-palate-be-healed-before-birth/
Obrázek: http://resources0.news.com.au/images/2013/04/15/1226620/256708-pregnant-woman.jpg