Začátek léčby jsme zvládli

Moje těhotenství se vyvíjelo normálně, prvotrimestrální screening i odběr krve dopadly na jedničku, s manželem jsme se těšili na naše první miminko. Ve  20 t.t. přišel šok, lékař při běžném ultrazvukovém vyšetření vyslovil podezření na rozštěp. Další vyšetření potvrdila, že se jedná o pravostranný rozštěp rtu a pravděpodobně i patra. Vyšetření plodové vody jsme odmítli, tak nějak jsem cítila, že je to zbytečné riziko, že náš malý bude jinak v pořádku. Ještě v těhotenství jsme s manželem zajeli do Prahy na konzultaci k MUDr. Jiřímu Borskému, který nás povzbudil, ať si užíváme těhotenství, že s rozštěpem si hravě poradí.

Ondrášek se narodil v dubnu 2015 v pardubické porodnici. Lékaři nám po jeho narození sdělili, že má celkový pravostranný rozštěp, tedy rozštěp rtu, patra i čelisti. Jinak je ale naprosto v pořádku. Čtvrtý den po porodu byl převezen do pražské Thomayerovy nemocnice, kde ho pátý den po narození operoval MUDr. Jiří Borský. Noc po operaci strávil Ondrášek na oddělení JIP, druhý den už byl přeložen ke mně na normální pokoj. Kvůli nerovnosti nosánku mu byly zavedeny nostrily. Hojení po operaci probíhalo dobře, Ondra krásně jedl z lahvičky mateřské mléko, proto jsme již šestý den po operaci mohli být propuštěni domů. Šest týdnů po operaci jsme se rozjeli do FN Motol na kontrolu, opět k MUDr. Borskému. Pan doktor nás potěšil, hojení prý probíhá dobře, naučil nás, jak máme jizvičku masírovat. Zhruba tři čtvrtě roku po operaci jsme již nemuseli zavádět nostrilky, nosánek se Ondráškovi krásně srovnal.

V listopadu 2015 přišel čas na operaci patra, syn byl zdravý, proto jsme se vydali do FN Motol, kde měla operace proběhnout. Operace se bohužel nezdařila, při úvodu do anestezie došlo k bronchospazmu, syn začal špatně dýchat, z toho důvodu se lékaři rozhodli operaci odložit.

V 10 měsících přišel znovu čas na operaci patra. Operace jsme se hodně obávali, tentokrát dopadla, díky bohu, výborně. Patro operoval MUDr. Jiří Borský, paracentézu uší (odsátí hlenu ze středouší) provedl primář ORL MUDr. Michal Jurovčík. Hojení po operaci probíhalo dobře, pusinka Ondrovi skoro nekrvácela, bolestmi také netrpěl, pěkně jedl, jen měl pár dní teploty, jinak bylo vše v pořádku. Přesně týden po operaci jsme byli propuštěni domů.

Po zhojení patra jsme začali s masážemi. Nejdříve to byla hračka, ale když se Ondrovi vyklubaly první zoubky, začal boj. Zubů už má Ondra několik, proto jsme již také absolvovali první prohlídku v rozštěpovém centru ve FN Královské Vinohrady.

V současné době je synovi 18 měsíců, až na malou, chvílemi sotva znatelnou jizvičku, je to náš krásný zdravý a veselý kluk. Máme tedy za sebou operaci rtu a patra, další operace (hlavně čelisti) jsou před námi. Věříme, že i s těmi se Ondrášek statečně popere. 🙂

                                           maminka Dáša S.

Příspěvek byl publikován v rubrice Příběhy a jeho autorem je Martina Kolísková. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář