SLAVNÉ OSOBNOSTI S ROZŠTĚPEM – DÍL IV.

V dnešním, již čtvrtém dílu našeho seriálu, bychom vám rádi představili dva velmi zajímavé anglicky píšící autory a jednoho hudebníka. I oni se totiž narodili s rozštěpem.

Tim Lott (*1956) je americký spisovatel žijící v Londýně se svojí manželkou a čtyřmi dcerami. Nejprve pracoval jako novinář v hudebním magazínu a pak si otevřel i vlastní nakladatelství. V téměř třiceti letech se rozhodl vrátit do školy a vystudoval historii s politologií. Následně pracoval například jako editor, fejetonista pro Sunday Times nebo jako televizní producent. Jeho prvotina, autobiograficky laděný román, vyšel až v roce 1999 a získala významná ocenění stejně jako jeho následující romány.

Tim měl velmi nelehký začátek. Narodil se s rozštěpem rtu a vzácnou formou novorozenecké rakoviny, kdy mu lékaři museli vyoperovat jednu ledvinu. První tři měsíce po narození doslova bojoval o život. Jako zázrakem se zotavil a tak by se dalo říci, že rozštěp ani rakovina na něm nezanechaly žádné následky. Avšak velkou ránu utrpěly sourozenecké vztahy. V době, kdy právě narozený Tim a jeho matka pobývali v nemocnici, jeho o dva roky starší bratr Jeff musel bydlet u příbuzných. I po návratu domů se vše točilo jen kolem Tima. Jeff se tak zákonitě cítil, že ho rodiče kvůli bratrovi odložili na druhou kolej. Dokonce i v dospělosti k sobě oba bratři nemohli najít cestu. Až téměř ve čtyřiceti letech se z nich postupně stali přátelé.

 

Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Tim_Lott

Obráky: http://www.knighthallagency.com/client/tim-lott/, http://www.walker.co.uk/contributors/Tim-Lott-4973.aspx

 

Michael Helm (*1961) je oceňovaný kanadský spisovatel a učitel kreativního psaní na torontské univerzitě. Narodil se s kompletní levostranným rozštěpem. Svůj osobní život si pečlivě střeží, a proto se na internetu o jeho životě bohužel mnoho nedozvíme.

 

Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Michael_Helm

Obrázky: http://ose.utsc.utoronto.ca/ose/story.php?id=1011, http://www.flickr.com/photos/vancouverwritersfest/5121563756/

 

 

Richard Hawley (*1967) je anglický rockový kytaristka, zpěvák, hudební skladatel a producent. V současné době účinkuje samostatně, ale dříve působil v mnoha kapelách jako jsou The Longpigs, Artic Monkeys nebo Pulp. Než se propracoval k sólo kariéře, stálo ho to hodně odhodlání a času. V dětství byl šikanován kvůli kompletnímu rozštěpu, se kterým se narodil. Dlouho pak hledal odvahu a dostatek sebevědomí. Ve všem mu ale prý vždy pomohla hudba.

Jeho tvorbu si můžete poslechnout i ZDE

 

Zdroj: http://www.guardian.co.uk/music/2009/sep/20/richard-hawley-sheffield

Obráky: http://popdose.com/richard-hawley-aims-his-guitar-at-the-1-percent/, http://hmvinstitute.com/listings/past-events/7193/richard-hawley/

 

 

V příštím dílu uděláme radost fanouškům fotbalu a představíme vám i a jednoho známého herce.

 

Napsat komentář