SLAVNÉ OSOBNOSTI S ROZŠTĚPEM – DÍL III.

V našem seriálu o slavných osobnostech narozených s rozštěpem jsme se již dostali do druhé poloviny 20. století. Tentokrát nahlédneme do velmi zajímavého oboru lidské činnosti a tím je divadlo a zábava.  Nejdříve zavítáme do USA.

Stacy Keach – (*1941)  je Americký herec a vypravěč. Nejvíce se proslavil svými charakterními rolemi ve hrách od světoznámých autorů, jako jsou Shakespeare, Strinberg či Čechov. Stacyho, stejně jako jeho mladšího bratra Jamese, k divadelní a filmové branži předurčilo to, že jejich otec Stacy Keach st. byl sám hercem.

Studoval dramatické umění na University of California v Berkeley a následně na Yale Drama School a navíc díky Fulbrightově stipendiu i na London Academy of Music and Dramatic Art. Nezářil jen na divadelním pódiu, ale mnohá ocenění získal i ve filmu rolemi jako Buffalo Bill, Martin Luther či Hemigway. Mimo filmová plátna se objevoval i v televizi jako komentátor různých populárně naučných programů zejména na PBS (veřejnoprávní vzdělávací TV stanice) či na kanálu Discovery.

Narodil se s jednostranným rozštěpem rtu a tvrdého patra a v dětství prošel mnoha operacemi. Možná i proto byl obsazen do role pistolníka Doc Hollidaye. (http://stastny-usmev.cz/slavni-lide-narozeni-s-rozstepem-dil-i/)

Stal se též čestným předsedou Cleft Palate* Foundation a bojuje za to, aby léčba rozštěpu v USA byla plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

 

* cleft palate – rozštěp patra

 

 

Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Stacy_Keach

 

 

Cheech Marin  (*1946), vlastním jménem Richard Anthony Marin je americký komik a herec, který se narodil s rozštěpem rtu. Je známý také pro svůj hlas, jelikož namluvil mnoho filmových postaviček Disneyho pohádek, jako jsou Lví král, Auta nebo Čivava z Beverly Hills. Navíc se stand-up komik proslavil svým hraným mexickým přízvukem.

 

 

 

Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Cheech_Marin

 

 

Wendy Harmer (*1955) je australská komička, spisovatelka, novinářka a také rozhlasová hvězda, která zářila na nebi showbyznysu více než 30 let. V současné době je šéfredaktorkou webu TheHoopla.com.au, který neotřelým ženským způsobem glosuje a komentuje zprávy a novinky ze světa.

 

Jednou řekla, že se vždy cítila mnohem starší, než byl její skutečný věk. Příčinu je možné hledat již v dětství, kdy se jako desetiletá musela starat o svoje tři mladší sourozence, protože její rodiče právě procházeli těžkým rozvodem. Ale nejpravděpodobněji to bylo způsobené oboustranným kompletním rozštěpem. Ten ji však byl s ohledem na možnosti tehdejší plastické chirurgie operován až v 15 letech a stehy musely být ponechány celé 3 měsíce, aby nedošlo k rozestoupení tkání. Kvůli neoperovanému rozštěpu zažívala nesčetné zkoumavé pohledy od okolí a také šikanu ve škole. Velkou oporou v pubertě jí byla její matka, která jí dodávala potřebné sebevědomí a vůli.

Může se zdát paradoxem, že již v rané dospělosti začala vystupovat na jevištích jako stand-up komik. Sama Wendy však přiznává, že si chtěla dokázat, že to zvládne a že rozštěp je pro ni už minulostí. Po 11 letech v zábavní sféře se dokonce stala jednou z nejlépe placených hvězd australského showbyznysu. Jednu dobu se dokonce spekulovalo, že Wendy začne i politickou kariéru. Její otec prý ji vždycky říkal, že pro svoji povahu se jednou stane první ženou na postu premiéra. Ona sama však k tomu dodává, že se úpěnlivě snaží, aby tomu tak nebylo.

 

Jelikož Wendy na vlastní kůži zakusila těžkosti spojené s rozštěpem, začala pomáhat ostatním. Díky tomu že je velmi známá osobnost, získává finanční prostředky pro organizaci australských lékařů, kteří operují rozštěpy dětem v chudých částech světa.

Wedny věří, že každý člověk musí v životě okusit hořkost a někteří ji musejí zažít opakovaně, ale bez takovýchto zkušeností bychom nikdy nezískali životní rovnováhu.

 

Zdroj:http://www.wendyharmer.com/

 

Zdroj: http://www.people.com

 

Napsat komentář