Operace před Vánoci

Jaromírek se od narození léčil u paní doktorky Vokurkové v Dětské nemocnici, u které

Jaromír v roce 2015

Jaromír v roce 2014

podstoupil několik operací. Tu poslední před nástupem do školy. Na poslední kontrole v roce 2014, když bylo Jaromírovi 9 let a předpokládali jsme, že mu již naplánujeme operaci čelisti, se paní doktorka rozhodla, že není třeba, abychom na další kontrolu chodili dříve než za dva roky, tedy v Jaromírkových 11 letech. Trochu nás její rozhodnutí zaskočilo, ale rozloučili jsme se s tím, že přijedeme až za ty dva roky a jeli domů.

V témže roce jsme měli možnost poznat a promluvit s MUDr. Dvořákem z rozštěpového centra při FN USA a rozhodli jsme se, že při nejbližší návštěvě Brna ho kontaktujeme s prosbou o konzultaci.

Na jaře 2015 Jaromírka čekaly otisky a rovnátka u MUDr. Halačkové. Na den, kdy jsme byli objednáni k paní doktorce Halačkové, jsme požádali i o konzultaci MUDr. Dvořáka, kterému jsme přivezli všechny kopie lékařských zpráv z dřívější léčby. Pan doktor si na nás udělal čas mezi operacemi. Po této konzultaci s panem doktorem jsme se s manželem rozhodli, že další léčbu bude podstupovat náš syn u něj. S Jaromírkovou ortodontistkou MUDr. Halačkovou tedy pan doktor prokonzultoval termín operace čelisti a stanovili ho na 10.12. 2015. Jaromír tak na konci roku podstoupil operaci čelisti u pana doktora Dvořáka v rozštěpovém centru plastické chirurgie FN USA na Berkové.

Jizva po odběru kosti byla už po měsíci krásně zhojená

Rána po odběru štěpu se rychle zhojila

Jaromíra operoval doktor Dvořák a asistoval mu primář Výška. Po operaci si Jaromír nejvíce stěžoval na bolest nohy, kde mu odebírali kostní štěp a problém mu dělaly i proplachy úst heřmánkem po každém jídle. Léky od bolesti však odmítal, jako chlap chtěl vše zvládnout… Den ode dne mu bylo lépe a šest dní po operaci jsme už mohli domů. Na kontrolu si nás pan doktor pozval mezi svátky, aby viděl, jak se jizva hojí. Po odstranění stehů a informaci, že se vše hojí skvěle, jsme se domluvili na další kontrole po dvou měsících. Po této únorové kontrole už Jaromírek dostal zelenou ke svému oblíbenému sportu – fotbalu. Dotaz: „Tak co Jardo uděláme s tím nosem?“ mě zaskočil nepřipravenou, ale Jaromír s další operací ke korekci nosu souhlasil, a tak jsme odjížděli s dalším termínem 7.12. 2016

V listopadu 2016 jsme jeli na kontrolu do rozštěpové poradny na Berkové, kde Jaromíra

Po operaci Jaromírkovi do skoku nebylo

Po operaci Jaromírkovi do skoku nebylo

vyšetřil foniatr a logopedka a poté i jeho ortodontistka MUDr. Halačková s oběma chirurgy doktorem Dvořákem a primářem Výškou. Ti nám vysvětlili průběh korekce Jaromírkova nosu. Zvednutí kolumely, tedy špičky nosu a zúžení prolábia – části mezi rtem a nosem.

Do nemocnice jsme nastoupili 6.12. 2016,  Jaromíra, stejně jako před rokem, večer před operací navštívil anesteziolog a popovídal si s ním o nadcházející narkóze, poptal se ho, jak se cítil po té minulé… Ráno navštívil Jaromíra ještě pan doktor Dvořák. S Jaromírem si povídal jako kamarád a na téma blížící se operace dělali vtipy. Jaromír pak dostal léky na uklidnění a odvezli ho na sál. Po tříhodinové operaci Jaromírka odvezli na JIP. V podvečer už mu bylo lépe, a tak mi ho přivezli na pokoj. Večer se za námi stavil pan doktor Dvořák aby mi vysvětlil průběh operace. Pan doktor Dvořák se na Jaromíra přišel podívat i v sobotu, v době svého osobního volna, a to mě moc potěšilo. V pondělí, po vytažení tampónů z nosních dírek a převazu, nás propustil domů a domluvili jsme si kontrolu po týdnu k vytažení stehu.

Doma po operaci

Doma po operaci

Odjeli jsme s antibiotikovou mastičkou k ošetřování.

Při kontrole těsně před Vánoci dostal Jaromírek na udržení tvaru nosu na tři měsíce nostrilky. které nosí vždy na noc. Další kontrola nás tedy čeká až po těch třech měsících v březnu. Operace však v dohledné době už žádná. Až Jaromír dospěje, plánuje mu pan doktor ještě jednou zúžit prolábium, nosní dírky, doplnit červeň rtu a „dotáhnout“ ve rtu svaly. Ale to vše je ještě za hodně dlouho, až Jaromír přestane růst a nebude se mu vyvíjet obličej.

Závěrem bych chtěla touto cestou poděkovat všem na Berkové, cítíme se tam velmi dobře a pan doktor Dvořák se dokáže s Jaromírem bavit jako kamarád a on jej tak vnímá a pokaždé se na něj těší.

Jsem ráda, že na naší dlouhé trati už pomaličkuzačínáme vidět cíl, že z Jaromíra je šikovný, spokojený a kamarádský kluk. Všechno to moje „utrpení“ mi vrací svou láskou a on ji dokáže projevit ♥ Za to jsem mu neskutečně vděčná. Jsem šťastná, že ho mám.

                                                                                                        Lída Trvajová

Vše se krásně hojí :)

Vše se krásně hojí i když je nos ještě hodně oteklý…

Za měsíc Jaromíra čeká kontrola. Je po operaci už 2 měsíce Nostrilky nosí vzorně ;)

Za měsíc Jaromíra čeká kontrola. Je po operaci už 2 měsíce. Nostrilky nosí vzorně 😉

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Příběhy a jeho autorem je Martina Kolísková. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář