Když se žena stane matkou

Milé maminky, babičky, prababičky přejeme vám krásný sváteční den plný lásky a štěstí 🙂

Váš Šťastný úsměv

Jaké to je, když se z ženy stane maminka? Náročné, ale krásné 😉

Každý básní o dítěti, které roste ve vašem břiše a o nejkrásnějším období v životě ženy. Nikdo vám už ale neřekne o tom, co máte po narození dítěte skutečně očekávat.

Řekl vám už někdo, že první den s vaším novorozeným dítětem se zařadí mezi nejhorší dny vašeho života? Ne? Nejste v tom sama. Spousta novopečených matek je ve finále překvapeno, že mateřství má daleko do růžové idylky, kterou prezentují všechny celebrity. Tady jsou věci, o kterých vám sice nikdo neřekne, ale měla byste se na ně raději připravit:
1. Vztah s dítětem není automatický
Také jste od všech svých známých slyšela tvrzení typu: „Od prvního okamžiku, kdy jsem své novorozené dítě uviděla, jsem pocítila obrovskou intenzivní lásku“? Ano, některé ženy to tak skutečně cítí, jiné však nikoli. A obě varianty jsou v pořádku. Jako u mnoha jiných vztahů, i vztah s dítětem potřebuje čas, aby se mohl rozvíjet. Nemějte výčitky svědomí, pokud nepocítíte všeobjímající lásku okamžitě. Váš vztah a vazby se budou budovat postupně s každodenní péčí a kontaktem.2. Příchod domů je těžký
Dokud jste s dítětem v nemocnici, jíte a spíte podle nemocničního řádu; sestry vám nosí jídlo, stelou postel, pomáhají s péčí o dítě i kojením… Jenže jakmile přijdete domů, tento servis okamžitě ztrácíte a zůstáváte napospas svým splašeným hormonům. Je normální, že se po příchodu domů budete cítit smutná, zmatená, úzkostná a budete mít pocit, že péči o dítě nikdy nemůžete zvládnout. Snažte se rozdělit povinnosti mezi ostatní členy domácnosti a alespoň zpočátku co nejvíce odpočívejte.3. Mléko budete mít úplně všude
V porodnici si dítě jen několikrát cuclo kolostra, které předchází tvorbu mateřského mléka, a mělo dost. Najednou se vám během několika hodin bolestivě nalijí prsy a jakoby někdo otočil kohoutkem, začíná z nich odkapávat nebo dokonce stříkat mléko. Mezi jednotlivými kojeními mléko prosakuje všude, vaše prsa vypadají, jakoby chtěla v následující sekundě explodovat a ještě vás bolí bradavky. Nebojte se, jde o zcela normální začátek kojení, postupem času se vaše produkce mléka upraví.

4. Váš partner vám pomůže minimálně
Také jste si v těhotenství malovala idylické scény, kdy zvlhlým zrakem pozorujete svého partnera, který si něžně hraje s miminkem, jež předtím nakrmil, přebalil a utišil? Je čas se probudit. Novopečený otec se naparuje jako páv, kdykoli se s vaším potomkem rád pochlubí, ale jakmile se objeví na obzoru problém v oblasti bolavého bříška, neochoty usnout, nebo hladu, nastupujete na scénu vy. Nebojte se požádat explicitně o pomoc a naučit ho základní úkony v péči o dítě. Možná se jen bojí, aby tomu křehkému tvorečkovi neublížil.

5. Hemeroidy
Jen málokterá žena se vám zřejmě svěří s tím, co si dokázala vytlačit během porodu. Nicméně hemeroidy jsou bohužel velmi běžnou komplikací, s níž se ženy po porodu setkávají. Svědí, bolí, tlačí, nebo dokonce i krvácí a dělají z každé návštěvy toalety vskutku nezapomenutelný zážitek. Přibalte si s sebou do porodnice gel z dubové kůry a vlákninu, která vám pomůže předejít vaší noční můře: zácpě.

6. Pořád nebudete mít co na sebe
Zabalila jste si s sebou do porodnice své oblečení, které jste nosila před těhotenstvím? Gratulujeme k hezkému, nicméně zcela naivnímu, pokusu. Po porodu se do něj s největší pravděpodobností ještě dalších několik měsíců nevejdete. I když jste se možná dostala na svou původní váhu, tukové zásoby budou naprosto jinak rozložené, takže pneumatiky vám minimálně ještě chvíli zůstanou.

7. V jádru jste soutěživá
Nejspíš už jste si všimla, že všechny matky v okolí se nemohou dočkat, aby vám sdělili, co úžasného udělalo právě jejich dítě. Navíc se u nich objevuje touha porovnávat svého potomka s ostatními dětmi, s nimiž přijdou do styku. Velkým překvapením pro vás asi bude, že podobné sklony v sobě máte zakódované i vy. Najednou zjistíte, že se předháníte se sousedkou, čí dítě se usměje dřív, a dokonce jste ochotná si v rámci toho trochu přehánět a vymýšlet si.

8. Kolik dítě skutečně stojí
Ano, všichni vaši přátelé mají pravdu, když tvrdí, že dítě je drahá záležitost. V celé šíři tuto skutečnost pochopíte v okamžiku, kdy začnete financovat krmení, přebalování, péči, zábavu, vzdělání a další nezbytnosti.

9. Váš život se změní, a v mnohých ohledech navždy
Připravte se na nedostatek spánku, sexu, odpočinku i času, který budete mít sama pro sebe. Váš život prodělá četné změny, ale na druhou stranu budete možná překvapena, kolik věcí lze i přesto dělat i s malým dítětem.

10. Vaše přátelství se změní
Narození dítěte je naprosto nesdělitelná a nepřenosná zkušenost, která vás vzdálí od bezdětných kamarádek. Je pravděpodobné, že se vám zúží okruh konverzačních témat, a možná se vám ani nebude chtít vídat se tak často jako dříve. Na druhou stranu narozením dítěte získáte nové kamarády.

Autor: – Tereza Málková – http://www.forexample.cz/
Fotografie: Šťastný úsměv
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Martina Kolísková. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář