DÍTĚ VODNÁŘ

„Snící dítě bloudí krajinou divů, neznámých a smělých, přátelsky rozpráví s ptákem či zvířetem a napůl věří, že je to skutečnost.“

 

Je-li podle dětské říkanky vaše dítě oblečeno v modrém, je jako pytel blech. Je-li v růžovém, je sladké a roztomilé. Pokud se však narodilo v únoru, oblékněte mu akvamarínovou čepičku a elektricky modré botičky a na tu starou říkanku zapomeňte. Toto dítě je z Uranova surového materiálu a donutí vás následovat jej do budoucnosti.

Je to kmitající, citlivá, tvrdohlavá a samostatná masa vynalézavosti a elektrických impulzů. I když má malý Vodnář pomalý a opatrný ascendent v Býku, jeho duševní procesy budou rychlé jako blesk. Jeho myšlenky budou vibrovat jako vysokofrekvenční rádiové vlny, a jak bude růst, možná budete mít sami nutkání vysílat signál SOS.

Všichni rodiče si myslí, že jejich dítě je zvláštní – jiné a jedinečné ve srovnání s ostatními dětmi. Ale toto dítě je přímo absurdní. Mnozí rodiče Vodnáře hloubají nad tím, jestli ho mají poslat na venkov, kde nebude strašit sousedy, nebo nenápadně šířit zprávu, že jednou dostane Pulitzerovu cenu. Co si z toho máte vybrat? Je to problém. Pulitzerova cena není vyloučena, ale radila bych zkusit nejdřív každé léto venkov a pozorovat ho. Čekat. Třeba vynalezne nový pluh nebo sousedy úplně vyřídí. To záleží na okolnostech. U Vodnářů neplatí žádná pevná pravidla.

Dokud dospělost nezmírní Uranův vliv na mladého Vodnáře a společnost nezformuje jeho konvenčnější postoje, může být silně negativní. Okamžitá reakce na příkaz (nebo dokonce i na příjemný návrh) je často důrazné ne. Ale nechte ho promyslet si to a možná vás překvapí, jak často bude jeho konečná reakce rozumná – odpověď, ke které dospěl on sám jako k správné a přijatelné.

Tito chlapci a dívky mohou být na povrchu klidní a líbezně poddajní, avšak náhle se mohou úplně změnit. Jejich chování je nevyzpytatelné, ale jsou milí a nezřídka zábavní.  Není snadné je usměrnit. Nemají tušení, kam jdou, ale mají zcela konkrétní představu, jak se tam dostanou.

Výchova a výuka těchto „divů“ může být velká zodpovědnost. Jejich mysl je kombinací zakořeněné praktičnosti s neobyčejnou vnímavostí a pronikavou logikou.

Tyto děti rády prokazují službu svým přátelům. Koupíte-li svému potomkovi nové zimní boty, pravděpodobně si je obuje hned příští den a použije je k udusání sněhu, aby mohly sousedovy děti sáňkovat.

Očekávejte, že vaše únorové dítě bude mít sen a bude se ho pevně držet, dokud ho nevymění za jiný. Dívka bude patrně toužit stát se primabalerínou s takovým zanícením pro toto umění, že by se Pavlovová mohla stydět, nebo se bude chtít stát první prezidentkou v zemi či kráčet ve šlépějích madam Curieové. Chlapce přitahuje povolání oceánografa, ichtyologa, archeologa, antropologa, hubitele hmyzu nebo léčitele stromů. Běžná povolání, jako jsou zdravotní sestry, sekretářky, úředníci, obchodníci, učitelé, bankéři a burzovní makléři jsou pro Vodnářovu dětskou fantazii příliš všední. Nakonec se možná s některým takovým smíří, ale na svůj původní sen nikdy nezapomene. Je to téměř děsivé, ale Vodnáři někdy dosáhnou, aby se něco stalo, pouhým soustředěním se na vytčenou věc a vyčkáváním.

Nikdy nebudete vědět, co od nich můžete čekat. Tohle je dítě, které asi nebude chtít sedět doma, když venku prší. Půjde ven hloubit stružku vaší nejlepší stříbrnou lžící, aby voda nespláchla kopec za domem.

Přeskočila jsem kojenecké období, protože tyto děti nikdy nemluvňata nejsou. Narodí se ve středním věku. Nicméně mnohé z nich projdou batolecím věkem a pro toto ošidné období by možná bylo moudré koupit si vodicího psa. Držte si ho, dokud vašemu potomkovi nebude alespoň deset. Mohl by mít totiž potíže navigovat kolem bloku bez vážných nehod. Protože se vznáší na svém snovém oblaku a hlavu má zahalenou v mlze, může narazit přímo do telegrafního sloupu nebo do poštovní schránky. Svou roztržitostí si nezřídka přivodí vymknuté kotníky, zlomeniny a zlobu učitelů.

Učitelé si často stěžují, že Vodnář odmítá vysvětlit, jak dospěl k pozoruhodné odpovědi na složitý matematický problém, který řeší na tabuli. Má k tomu dobrý důvod. Jeho intuice, která funguje prostřednictvím jakýchsi neviditelných rádiových vln, donutila jeho mozek projít jednotlivými operacemi tak rychle, že si je prostě nepamatuje. Téměř všechny děti ve znamení Vodnáře nebyly přítomné, když se rozdávala paměť. Často zapomínají svou adresu, někdy zapomenou i své příjmení a běžně si nepamatují, kdy mají přijít domů. Musíte svého chytrého Vodnáře naučit, že jeho cíl by měl zahrnovat víc, než jen být lidským počítačem. Potřebuje poznat, jak je důležité si zorganizovat myšlenky v logickém sledu. Jinak se z potenciálního génia, filozofa, inženýra, vědce, doktora, právníka, zahradníka nebo řidiče taxíku (poslední dvě povolání s trochou štěstí) může stát výstřední dospělý, který současně míří několika směry a skončí obcházením v zajímavých, ale nepříliš výnosných kruzích.

Podněcujte ho k tělesné činnosti, aby nepropadl škodlivé netečnosti a celý den nestrávil sněním. Často je třeba velkého úsilí donutit Vodnáře k fyzické akci, i když mohou milovat sport. Duševně jsou démoni rychlosti, ale tělesně jsou pomalejší, alespoň doma. Mohou cítit souznění s ptáky, stromy, přírodou a mořským pobřežím. Vždy dávají přednost vlastním nezávislým objevům před organizovanou činností. Dejte si pozor na jejich tendenci říkat „nemůžu“, aby ospravedlnili snahu vyhnout se odpovědnosti. Toto dítě může zvolit cestu nejmenšího odporu, dovolíte-li mu to. Vysvětlete mu, že jenom obelhává samo sebe. Nechte ho přijímat vlastní rozhodnutí, ale povzbuzujte ho je realizovat.

Nevyslovené napětí ho může silně znepokojit. Malí Vodnáři mohou téměř vidět do duší ostatních a slyšet myšlenky, které nebyly vyřčeny, což je může rozrušit a zanechat trvalý pocit nespokojenosti. Nechcete-li mít za nějakých třicet let excentrického, roztržitého starého mládence nebo starou pannu s nesplněnými sny, pěstujte v nich klid a harmonii, koncentraci a paměť.

Dávejte pozor, co a jak před nimi říkáte. Narážky zaseté do úrodné půdy dětské mysli mohou pevně zakořenit a v dospělosti se z nich vytvoří nezvratné názory. Přehnaný důraz na čisté ruce či opakované varování: „Nepij z mé sklenice, je špinavá“, mohou vyvolat přehnaný strach, takže dospělý Vodnář pak bude chodit na návštěvy s vlastní sklenicí v kapse. Protože má sklon k různým nehodám, dovedete si představit, co se stane, když si s tou sklenicí náhle sedne. A on dělá téměř všechno náhle.

Chlapci a dívky Vodnáři mají nespočet přátel. Každý den získají nejméně deset nových, od pouličního čističe bot k bývalému parašutistovi, který vlastní cukrárnu.

V dospívání zřejmě nebude mít žádné milostné problémy. Ve skutečnosti budete svému Vodnáři možná muset připomenout, které pohlaví je které. Málokteré z těchto dětí je blázen do opačného pohlaví. Spíš jsou obyčejní blázni, zvlášť když začnou nosit ty divné šaty a zvláštně si česat pěšinku. V této době se může projevit skrytá láska k poezii, kterou byste měla podporovat. Váš malý Vodnář má v kapsách žáby a v očích hvězdy, ale je velmi kromobyčejný. Je to filantrop. Miluje lidi. Víte, jak je tato vlastnost vzácná? Jak se společnost blíží éře Vodnáře, jejich moudrost bez předsudků nám všem udává směr. Osud vybral chlapce a dívky v tomto znamení, aby vyplnili příslib budoucnosti – žáby a hvězdy, sendviče s kyselými okurkami a tak dále. Dejte svému dítěti přezdívku „div dvacátéhoprvního století“ a nechte sousedy, ať si lámou hlavu proč.

Obrázky zdroj: znameni-zverokruhu.najdise.cz, www.ulekare.cz, www.promaledobrodruhy.cz, www.mojebetynka.cz, www.profimedia.cz

zdroj: z knihy Lindy Goodmanové Sluneční znamení

Napsat komentář