DÍTĚ VE ZNAMENÍ RAKA

Zapište si to, abyste si to zapamatovala a nebyla překvapená každý den: vaše dítě Rak bude měnit nálady tak často, jako mu měníte plenky. Pro vašeho potomka je to podivný nový svět. Budou ho fascinovat lahodné věci k jídlu a pití a budou se mu líbit všechny ty barevné obrázky, které procházejí před jeho bystrýma očima a nesmazatelně se mu vrývají do paměti. Všechno, co zažije, zůstane s ním. Až zestárnou a zešediví, děti ve znamení Raka si budou pamatovat s neobyčejnou přesností každý pocit, který prožily.

Od rána do večera toto dítě zaznamenává vše, co vidí a slyší. Jeho emoce jsou bohaté, barevné a rozmanité, ale přesto může být osamělé.

Tyto děti mají větší potřebu citu než chlapci a dívky ve znamení Ryb. Mnohem více než u jiných dětí je nejsilnějším vlivem u dětí narozených v Raku již od raného dětství vždy domácí prostředí.

Od narození až skoro do dospělosti jsou tyto děti silně závislé na reakcích svých rodičů a sourozenců. Vaše dítě je možná příliš ostýchavé, aby vyjádřilo svoje vnitřní přání, ale tajně touží po tom, aby bylo laskáno, objímáno a zbožňováno. Když se mu nedostane pozornosti od rodiny, příbuzných a přátel, může ho to úplně zlomit.

Přestože se vaše dítě  může v dospívání stát krátce rebelem bez příčiny, v útlém věku je s ním většinou lehké pořízení. Jeho vnitřní svět je pro ně velmi reálný a vydrží si samo hrát celé hodiny. Dokonce může mít neviditelného kamaráda, který mu pomáhá péct pískové dorty, sázet imaginární květiny nebo hrát si na kovboje či Indiány. Tento kamarád je zdvořilý a poslušný. Vždy nechá malého Raka vyhrát a podřídí se jeho touze být hodným vůdcem bez reptání. Někdy tito vymyšlení kamarádi zmizí na několik týdnů, ale vrátí se ve chvíli, kdy skutečný kamarád ze školy nebo ze sousedství raní jeho city nebo je příliš sekýrují. Ač je většina Raků tichá a poddajná, Rak je kardinálním slunečním znamení vůdcovství. Navzdory své citlivosti a jemnému chování nejsou Raci následníci jiných. Mají značnou dávku nezávislého myšlení a individualismu.

Vyvíjí-li se váš potomek jako typické červencové dítě, prosadí si svou a bude trochu rozmazlený. Nejvíce oleje dostane vždy vrzavý pant. Nebude zrovna vrzat, ale když je  ignorován nebo se s ním nevlídně zachází, může být pěkně ubrečený. Toto dítě dokáže prolít potoky slz. Jestli všechna ta vláha nezíská vašemu malému Rakovi soucit a pochopení, které potřebuje pro zdravý citový vývoj, vyroste z něj bezcitný dospělý s prázdným srdcem, neschopný dávat či přijímat lásku.

Máte-li v péči tak citlivé dítě, je skutečně nezbytné se s ním smát i plakat a tišit jeho obavy. Bude jich mít celou řadu. Vaše vlastní dítě nemusí mít každou z uvedených, ale určitě jich pár bude. Může mít strach spát ve tmě bez rozsvícené lampičky, z ohně, zápalek, z rychlých aut a hlasitých zvuků. Může se bát neznámých lidí, velkých zvířat, ostrého světla, jídla, které nikdy neochutnalo, hromu a blesků.

Takové děti potřebují hodně citu, aby se mohla rozvinout jejich schopnost milovat a tvořit. Dostanou-li ho ve formativním věku, pomůže jim vyrůst v trpělivé, velkorysé, vnitřně sebevědomé a vnímavé osobnosti. Jsou-li jim však pozornost a pochopení upírány, jejich přirozená citlivost a soucit se mohou zdeformovat v sebelítost a trpké, tiché sebezpytování. Pokud není jejich strach potlačen v raném stádiu, může se změnit v nelogické předsudky a nenávist.

Nemohu dostatečně zdůraznit, že tyto citlivé děti si dovedou představovat, že jim bylo ublíženo nebo že si jich nikdo nevšímá, ačkoliv k tomu nikdy nedošlo. Je třeba je přesvědčit, že jsou hodné, chytré, hezké, milované a chtěné. Není divu, že tolik dětí narozených v Raku s láskou vzpomíná na maminku a prakticky jí vybudují svatostánek. Nikdo už o ně nikdy nebude tak pečovat.

Když je Rak namísto smyšlené tragédie opravdu raněn, většinou zůstane zticha a nechce o tom mluvit. Někdy také mohou být dost protivné, ale takové nálady zřídka trvají déle než několik hodin a potom je vystřídá jejich roztomile potrhlý smích.

Až ten legrační Rak s obrovskou fantazií odkráčí jinam a založí si vlastní rodinu, dům ztichne a nebude se v něm ozývat jeho smích ani pláč. Zapomene? Ne, léta budou utíkat a Vaše dítě se mnohokrát vrátí domů – aby se zde setkalo se vzpomínkami a vrátilo do minulosti. Nehledě na to, jaká vzdálenost ho od ní dělí, ať žije kdekoliv, cestu domů vždy najde. Mějte pro ně vždy připravenu mísu s cukrovím :-))

znameni-zverokruhu.najdise.cz, zpravy.idnes.cz, fakt-jo.cz,www.cateringshop.cz

Napsat komentář