DÍTĚ ŠTÍR

„Co jste se ještě učili?“ „Pak jsme měli hájesloví… mořepis, příhodopis – dále rýžování… třeslení, svinování a svalování. „

Obvyklá reakce rodičů při prvním pohledu na jejich novorozené dítě ve znamení Štíra je příjemné překvapení. „Vypadá tak nějak víc ,dodělané` než ostatní děti v porodnici,“ mumlají si. „Také je klidnější – a podívej se na to silné tělíčko.“ To je pravda. Dokonce i nejmenší miminka ve Štíru mají výjimečně silné tělíčko, které odpovídá jejich neobyčejně silné vůli.

Tyto děti se rády účastní pořádné pranice s úmyslem ji vyhrát. Kompromis nepatří k jejich ctnostem. I když předstírají, že se podřídí, jenom hrají o čas, dokud není boj obnoven na jiné frontě, kde mají výhodu.

Jakmile se dozvíte, že čáp přiletí v listopadu, neotálejte a kupte velkou a hodně pevnou ohrádku na hraní. Budete ji potřebovat. Až se dítě narodí, můžete si do ní vlézt a číst knihu nebo obědvat bezpečně za jejími mřížemi. Prodavačka se na vás asi bude divně koukat, až si do ní v obchodě lehnete, abyste si vyzkoušela, jestli se do ní vejdete, ale nevšímejte si jí. Jestliže se nedokážete vyrovnat s pohledy cizích lidí, jak dokážete čelit spalujícímu pohledu vašeho dítěte? Toto dítě na vás zaměří své intenzivní oči ve chvíli, kdy bude schopno vidět lidi bez onoho mlžného oparu, a vy budete tak hypnotizovaná, že se podřídíte každému jeho rozmaru. Představte si ho tureckém sedu na podlaze v plenkách a s turbanem, jak hraje na flétnu a vy se bezmocně kroutíte jako had v košíku. Můj ty bože! Takže se radši začněte obrňovat proti jeho černé magii hned teď. Oplaťte prodavaččinu zvědavost mrazivým pohledem. Utrácíte přece svoje peníze. Pokud se jí vaše chování zdá trochu zvláštní, není to její věc a nemá vám co diktovat. Vy jste zákazník. Proto jste pán. S nepatrnými obměnami je přesně tohle ten správný postoj ke zvládnutí dítěte Štíra. Je to váš dům. I když se vaše pravidla zdají divná, dítě vám nemá co diktovat. Vy jste matka. Proto jste paní domu. Řekněte mu to a přitom se mu dívejte do očí.

Budete s ním mít hodně práce, ale bude zajímavá. Toto dítě bude potřebovat přísnou výchovu. Budete mu muset vštípit ohleduplnost ke slabším, schopnost čestně nést porážku, úctu k autoritě a odpuštění, když mu jiní ublíží. Přitom budete ohromená jeho jiskřivým intelektem a magnetismem osobnosti. Jeho neobyčejná odvaha a čestnost stojí za to, abyste je rozvíjela a chránila před infekcí jeho super ega, které ho může svést ze správné cesty nebo dokonce zničit.

Štír si může vybrat ze dvou cest – vysoké a nízké. Na chvíli můžete být přesvědčená, že si vybral postranní ulici ještě dřív, než vůbec začal chodit. Nervózní nebo příliš měkké matky jsou poražené ještě před startem. Když vašemu malému Štírovi zakážete na něco sáhnout, bude na vás vzpurně koukat. Dívejte se mu také do očí. Laskavě, ale pevně. Možná pro vás bude obtížné se na něj dívat mile a neústupně zároveň, ale musíte to cvičit. Usmějte se skrz zatnuté zuby a řekněte hlasitě a důrazně ne. Vyhrajete jenom dočasně, o hodinu později začne boj znovu, ale je to krok směrem k vysoké cestě. Nakonec vás váš potomek začne obdivovat, že máte sílu se mu postavit. Poučí se jenom od toho, o kom si myslí, že je silnější než on. Samozřejmě ví, že jste dosáhla vítězství jenom díky jeho momentálním rozměrům, a jednoho dne vás přemůže, ale dokud budete větší, bude si vás vážit. Až vyroste natolik, že přepere svého staršího bratra nebo vyhraje nad otcem v přetahování, váš úkol bude u konce. Budete poněkud vyčerpaná, ale hrdá a on bude na cestě k tomu stát se místo pomstychtivého škorpiona vznešeným orlem. Varování: Dejte pozor, abyste mu kromě tvrdé kázně poskytla hodně lásky a náklonnosti, nebo by se z něj mohla stát nešťastná šedá ještěrka, pronásledovaná strachem a fobiemi, zatrpklá a skrytá v ústraní.

Vzhledem ke své strohé, často sarkastické řeči a otevřenému jednání se bude zdát přímočarý, ale přesto bude potřebovat hodně soukromí. Má svá malá tajemství a vy do nich nesmíte strkat nos. Dejte mu velkou kovovou schránku s klíčem, kam si může dávat osobní věci, nebo pro něj vyčleňte zásuvku, kterou nikdo jiný z rodiny nesmí otevřít. Pokud jde o dčvčata, budou chtít deník se spolehlivým zámkem.

Tyto děti si budou své myšlenky nechávat pro sebe, ale je nemožné udržet něco v tajnosti před nimi. Vyčmuchají každé trapné rodinné tajemštví, od falešných zubů tety Berthy přes nadměrné holdování alkoholu strýčka Percyho k tatínkovu tupé, kterým si zakrývá pleš. Také jsou učinění kouzelníci při hledání ztracených ponožek, klíčů, peněženek a rtěnek-jako malí stopaři, kteří póužívají jak čáry, tak chladnou logiku, a s jejich pomocí objeví každé tajemství.

Mají zázračnou schopnost vydržet bolest. Dokonce výdrží stehy nutné k zašití řezné rány bez slz či anestetika. Děti ve znamení Štíra jsou riá svůj věk přemoudřelé. Zažijete okamžiky, kdy vám jejich instinktivní chápání bude připadat jako požehnání. Otcové, které tíží finanční problémy, mohou být překvapeni náhlým objetím dítěte, které je příliš malé na to, aby rozumělo ekonomice. Pouze ví, že tatínek je nešťastný, a chce vyjádřit přání odstranit příčinu těchto chmur. Když je matka nemocná neboţdeprimovaná, malý Štír, který nějak vycítí její smutek, ji třeba najednou nečekaně něžně pohladí.

Tyto děti jsou nezměrně věrné přátelům a osobám, které mají rády. K ostatním však mohou být dost tvrdé. Když mu třeba nějaký rozvášněný kamarád úmyslně rozbije houpacího koně, dítě Štír mu na oplátku rozbije koloběžku, hasičské auto a tabuli – a ještě k tomu mu dá ránu do nosu, aby mu došlo, že šláplo Štírovi na ocas. To je přirozeně třeba potírat. Přeju vám v tom hodně štěstí. Můžete takovému dítěti říci, že pomstychtivá zlost se mu vrátí jako bumerang, že tím, že druhému oplácí zlo, si jenom ubližuje, ale nebude pro něj lehké pochopit logiku vašeho vysvětlení. Kupte mu v hračkárnč dětský bumerang a nechte ho, aby jím hodilo vší silou. Když mu párkrát zasviští těsně kolem ucha, možná mu dojde, co jste chtěla říct. Pochopitelně tato hračka nebude mít takový úspěch jako například mikroskop, kouzelnická kniha nebo sada chemických pomůcek. S těmi nikdy nemůžete neuspět.

Učitelé nebudou vědět, jestli mají toto dítě posadit na čestné místo nebo vytáhnout rákosku. Zřejmě udělají obojí. Chlapci i dívky v tomto znamení mají pronikavou mysl a téměř zázračnou schopnost pochopit teoretickou látku. Mohou být premianti nebo největší záškoláci v celé čtvrti. Mají-li štěstí na moudré učitele, učí se rychle a často jsou v čele školních aktivit.

Pokud se u těchto žáků potlačí fascinace vším nedovoleným, mají dobrou šanci pronést závěrečnou řeč jako nejlepší ze třídy. Udržujte je fyzicky aktivní a duševně zaujaté a nasměrujte jejich vášnivou zvídavost k vědě, literatuře, medicíně nebo sportu. Podporujte jejich dětské sny stát se vesmírným inženýrem, námořníkem, hasičem, ministrem, komikem nebo dokonce prezidentem. Nikdy se jim nesnažte vnutit svou představu, čím by měli být. To je totiž účinný způsob, jak je poslat na onu nízkou cestu vedoucí k nebezpečným experimentům v temných uličkách života. Vědí přesně, co chtějí, a je vážná chyba jim vnucovat vaši vůli. Buďte k nim loajální a nikdy neporušte daný slib.

Toto dítě potřebuje množství příležitostí k uvolnění obrovských zásob energie, protože se navenek zdá klidnější a uvolněnější, než skutečně je. Rodinné neshody u jídla nebo před spaním mu přivodí noční můry a jsou mimořádně škodlivé pro jeho duševní i tělesné zdraví. Má mnoho intenzivních vášní a nespoutaných emocí, které musí zvládnout, a není pro ně snadný úkol zkrotit svou nepokojnou povahu, ale s pomocí citlivého vedení se mu to podaří. Hrubé a nepromyšlené výtky bez logického vysvětlení mají stejně katastrofální účinek jako přílišná měkkost a tolerance. Štíry fascinují léky a drogy, proto je držte z jejich dosahu. Také je přitahuje oheň, takže nenechávejte zápalky bez dozoru.

Mají rádi hrůzné příběhy v televizi, science fiction a duchařské příběhy. Také se značně zajímají o opačné pohlaví. Nedejte se překvapit, když váš pětiletý syn bude dělat „záhadné oči“ na kudrnatou prvňačku od sousedů. Jednoho dnc z něj bude náruživý milenec a vy tomu nezabráníte. Můžete však zabránit budoucím milostným tragédiím, když poučíte dospívající děti obou pohlaví o důležitosti být v milostných záležitostech zodpovědné. Štír si hluboce váží rodinného kruhu. Vysvětlete mu, že nezodpovědné chování v této sféře jej ničí, a on vás poslechne.

Ať se stane čímkoliv, ve zvoleném oboru bude nejlepší. Je natolik odhodlaný dostat, co chce, a natolik silný, že ve svém úsilí vytrvá. Nedovolte však, aby vám jeho soběstačnost zabránila poskytovat mu oporu. Potřebuje ji, i když se často tváří, že uznáním pohrdá. Budete mu muset pomoci najít hodnotný cíl, na který by mohl soustředit své vnitřní vášně, které hrozí ho pohltit. Tohle je zvláštní začarované dítě, které může mít důležitý osud a musí urazit míle, než jej naplní. Doprovázejte ho tak dlouho, dokud vás bude potřebovat, a potom ho nechte jít samotné. Bezpečně se vrátí s odměnou, o kterou usilovalo. Pluto mu dodává velkou odvahu, sílu a inteligenci, ale je na vás poskytnout mu, co potřebuje nejvíc: každodenní příklad jak milovat – a být na oplátku milováno.

obrázky osobností narozených ve štíru zdroj: lidovky.cz, novinky.cz, cs.wikipedia.org

zdroj: z knihy Lindy Goodmanové Sluneční znamení

Napsat komentář