DÍTĚ VE ZNAMENÍ RYB

„Bystré oko a ochotné ucho mají hnízdo v Říši divů. Sní, jak dny ubíhají, sní, jak léto umírá“

„Unášený věčným proudem, zalitý zlatými paprsky co je život než pouhý sen?“

 

Jak každý ví, většina dětí byla nalezena pod zelnými listy. Několik jich přinesl čáp držící povijan v zobáku nebo je přinesli do nemocnice v doktorově černém kufříku. Ne tak dítě Rybu. Přišlo přímo z pohádkové země a v ruce drželo měsíční paprsek. Podíváte-li se pozorně, ještě v jeho zasněných očích zahlédnete odraz skřítků a kouzelných stromů, které splní každé přání. Za uchem možná bude mít ještě šmouhu od hvězdného prachu. Než se dostalo na porodní sál, křídla mu zřejmě zmizela, ale asi bude mít malý hrbol na místě, kde byly připevněné.

Jistě jste viděla blahopřání k narození dítěte s obrázky křehkých růžových nemluvňat s dolíčky. Výtvarník použil jako model vaše miminko. To vás zřejmě vede k domněnce, že své dítě utáhnete na vařené nudli nebo že až mu vymyjete ten hvězdný prach z uší, můžete jej zformovat do jakéhokoliv tvaru. Proč ne, když je to takový roztomilý sádrový andílek? Ale brzy změníte názor. Prosadí si svou stejně jako vřískající dítě Beran s rudým obličejem, náročné královské Lvíče nebo tvrdohlavý zarytý malý Býk. Jediný rozdíl je, že to dokáže způsobem, který vás okouzlí k smrti, a utopí vás ve sladkých úsměvech a roztomilostech.

Jakmile oschne inkoust na jeho rodném listě, můžete počítat s tím, že váš chlapec nebo holčička Ryba bude účinkovat v hlavní roli příští produkce Petra Pana nebo Alenky v Říši divů. Budou to oblíbené role dětí Ryb a nebudou potřebovat jeviště, aby je geniálně zahrály. Budou v nich oslňavat i ve věku osmdesáti let. Rodičům, kteří se modlí, aby jejich dítě nikdy nemuselo dospět, se jejich přání splní, narodilo-li se jim dítě ve znamení Ryb. Léta na duší malých Ryb nezanechají žádné stopy: vždy je bude zahalovat jakýsi snový opar dětství a tajemna, předstírání a neskutečna.

Od chvíle, kdy začne lézt a schovávat se, bude toto dítě dávat přednost světu fantazie. Bude mít v oblibě všechna možná vybočení z všednodenních povinností a rutiny. Když ho posadíte na dětskou stoličku a při krmení budete předstírat, že jste královna nebo šašek, bude jíst jako andílek. Jako paruku si nasaďte stínidlo na lampu, třpytivé náhrdelníky nebo kus hadru. Tvář si namažte křídou a rtěnkou. Jeho představivost dotvoří zbytek. Až bude větší, bude si štastně hrát na verandě, zatímco vy se budete věnovat praní, když na ni zavěsíte pár balonků, pustíte mu nějakou hudbu, obklopíte ho plyšovými zvířaty, dáte mu praženou kukuřici a řeknete mu, že je v cirkusu.

Až doroste do školního věku, začne mít podivné sny. Jednou ráno na jaře mu budete zvazovat tkaničky u bot a dostanete šok. „Víš, koho jsem v noci viděl?“ poznamená důvěrným tónem. Zdvořile odpovíte a přitom budete hledat jeho zelený svetr. Á, támhle je – na plyšovém medvědovi, do kterého ho syn oblékl včera, když předstíral, že je to jeho nejlepší kamarád.

„Koho jsi víděl?“

Nenuceně odpoví: „Babičku Strattonovou. Dlouho jsme si povídali a potom musela jít. Říkala, abys nezapomněla zalévat pelargonie a poslala strýčkovi Clarenceovi peníze.“

Protože babička Strattonová zemřela dřív, než se vaše dítě narodilo, tato informace vás na hladový žaludek asi trochu znervózní. To však nic není ve srovnání s pocitem, který se vás zmocní, když vám po snídani, po odchodu potomka do školy, přinese pošťák dopis od strýčka Clarencea, který se neozval pět let, v němž žádá o půjčku na založení vlastní firmy.

I ti nejmoudřejší rodiče mají potíže sestavit pro své dítě rozvrh, který by mu vyhovoval. Stereotyp a rutina jsou jeho nepřáteli a ve své neomezené představivosti udělá cokoliv, aby se jim vyhnulo. Děti, které žijí naruby – spí celý den a v noci jsou vzhůru – jsou často narozené ve znamení Ryb. Chtějí jíst, když mají hlad, spát, když jsou unavené, a hrát si, když se jim něco zalíbí, ať je to v kteroukoliv dobu. Zkusit je donutit jíst, spát nebo hrát si v nějakou jinou dobu je nadlidský úkol. Potíž je v tom, že čas, kdy dostanou hlad, jsou unavené nebo mají chuť si hrát, se liší den ode dne. Nejlépe bude se jim přizpůsobit. Málokdy se budou vztekat, vřískat nebo trucovat, aby vás donutily udělat vše po jejich, ale postupně nad vámi vyhrají únikovými manévry a zmátnou vás natolik, že budete kapitulovat. Třeba se taková volnost zalíbí i vám. Nebudete se cítit provinile, když obvyklou dobu krmení strávíte nad šálkem kávy se sousedkou, budete hrát „Princeznu a žábu“ za úsvitu nebo když budete s dítětem sdílet zeleninovou polévku a šálek horké čokolády za šedého zimního odpoledne. Dokonce vás to bude přitahovat. Toto dítě váš možná naučí, že nemá smysl nechat ty hloupé hodiny, aby se staly krutým, neomylným diktátorem vašeho života. Je to přece jenom tikající kus kovu.

Dítě Ryba bude vyžadovat značné množství pozornosti a ocenění. Musíte si ho všímat a povzbuzovat je, protože si není jisté svými schopnostmi. Dejte mu tolik, kolik potřebuje. Také bude vyžadovat chvilky soukromí. Když se stáhne do jedné ze svých zamlklých nálad, nechte ho. Jeho mysl je vzdálená milion světelných let a nelze ji dostihnout. Vrátí se včas, aby stihlo zeleninovou polévku a horkou čokoládu. Pouze změnilo dobu oběda na podvečerní hodinu. Řekne-li vám, že bylo v létajícím talíři s Marťanem, věřte mu. Možná tomu tak skutečně bylo.

Učitelé jsou vždy zmateni, když mají zařadit tyto zvláštní děti do nějaké škatulky. Do žádné se totiž zpravidla nehodí. Patrně nastanou velké spory ohledně unikátních metod učení těchto žáků a monotónní školní rutiny. Jednoduše se odmítnou podvolit. Nemůžete se jim moc divit. Vzdělávací systém značně pokulhává za moudrostí Ryb. Mnozí chlapci a dívky mají umělecké nadání a většina z nich miluje hudbu a tanec.

Typické mladé Ryby mají lehké nohy bez ohledu na svou vá, hu. Holčičky často touží stát se baletkami, zatímco chlapci si volí hrdiny spíš mezi Beethovenem, Michelangelem, kosmoi nauty nebo svatým Antonínem než mezi vědci, prezidenty a generály. Tyto děti mají rády knihy všeho druhu a často je jejich oblíbeným předmětem mateřský jazyk, protože Ryby jsou dobrými vypravěči. Milují slova a poezie je okouzluje. Matematika se jim zprvu může zdát nesrozumitelná, ale později se u nich rozvine podivuhodná schopnost pochopit abstraktní teorie algebry i geometrie.

Může se u nich projevit nedostatek odpovědnosti. Řídí se vlastními pravidly. Jsou citlivé a hrubost je lehce zraní. Často pláčou. Zpravidla dávají přednost společnosti dospělých než i hraní s jinými dětmi. Dokonce i ve velmi útlém věku mají hlubokou moudrost a pochopení pro situace, kterým by neměly rozumět. Často jsou obviňovány z lhaní, ale pro ně to nejsou lži. Není v tom žádná zlomyslnost či zbabělost. Jejich mysl je ponořená do představivosti, která jim šeptá tisíc tajemství, jež jsou tak příjemná a naplněná takovou krásou, že nemohou odolat, aby se je nesnažily oživit ve studeném reálném světě.

Fakt, že tyto nádherné sny záhy zahynou ve sterilní vyschlé půdě materialistické společnosti, je pro ně krutý. Potřebují vaši nejhlubší lítost, jinak se propadnou do tichého zoufalství.

Dítě Ryba slyší písně moře, které nedovede popsat. Chladná, ošklivá, obnažená pravda je pro ně příliš brutální, aby ji , sneslo. Občas ji musí přizdobit nebo ji oživit barvami Neptunovy romantiky. Není fér nazývat to Ihaním. Místo toho toto dítě povzbuzujte, aby všechny své oblaky a měsíční paprsky vetkalo do básní, her a obrazů. Brzy se naučí přizpůsobit normálnímu světu krutosti, sobectví a hrabivosti. Proč byste jej do něj měla bezohledně vrhnout? Může mít problémy přizpůsobit se společenským a vzdělávacím požadavkům, které dusí jeho individualitu. Ale rodiče i učitelé se od něj mohou naučit i hodnoty soucitu, pochopení, krásy, tolerance, imaginace a laskavosti. Vše závisí na tom, jaký diplom od života chcete. Jednou vyhraje budř Rybami vyznávaná filozofie svobody projevu, nebo koncepce konformismu. Já sázím na Ryby. Pochopitelně musíte tyto přátelské a dobrosrdečné malé Ryby přesvědčit, že lidé od nich očekávají, že své bláznivé představy nakonec uzpůsobí, aby přežily. Ale jsou-li příliš utiskované přísnými a negativně naladěnými dospělými, mohou ztratit cestu zpátky na druhou stranu zrcadla. Neukradněte jim jejich klíč. Potřebují tam občas vklouznout, aby se osvěžily opravdovou moudrostí Červené Královny a Jezdce. Potom se dokážou lépe vyrovnat se skutečným světem válek, bídy, nemocí, pokrytecké morálky a nevděčnosti. Vaše malá Ryba potřebuje ochranný plášť proti ledovému větru. Uplette ho ze zářivé veselé a pevné příze. Zkuste svému dítěti porozumět. Veďte ho jemně, moudře, a když dostatečně vyroste, možná jednoho dne vztáhne ruku a chytí jednu ze stříbrných hvězd, aby vám ji přineslo domů. Potom budete ráda, že jste se jeho snům nesmála. Raději pro ni hned udělejte místo na krbu.

obrázky zdroj: podnikatel.cz, cinemo.cz,olomoucky.denik.cz, jogin.cz

zdroj: z knihy Lindy Goodmanové Sluneční znamení

Napsat komentář