DÍTĚ KOZOROH

Máte-li dítě Kozoroha, brzy si povšimnete nesrovnalosti. Od raného dětství budete mít poněkud nepříjemný pocit z jeho podivné zralosti. Řeknete mu něco povzbudivého, jako například: „Chče náš malej mažlíček koušek šladkýho koláče?“ a ono se na vás vážně a zamyšleně podívá, jako kdyby bylo zvědavé, jaké hlouposti od váš ještě uslyší. Průměrný rodič nepotřebuje moc takových pohledů, aby přestal na toto dítě šišlat.

Ve svých chutích a zálibách jsou malí Kozorohové cílevědomí a pozitivní, ale příliš je nevyjadřují. Nevztekají se a nebuší dramaticky pěstičkou do bramborové kaše, ale dokáže dát jasně najevo své negativní reakce. Matka se často cítí poněkud zastrašená, ale nedokáže přijít na přesný důvod. Proč se cítí pošetile a nezodpovědně. Jako kdyby byla dítě místo rodiče.

Toto dítě není typ, který podlehne zbožným přáním. Doleze přesně na místo, kam se chce dostat. Napadne vás, že si vše pečlivě zorganizovalo, když jste ho přebalovala, a nyní postupuje podle plánu. Je rozhodné a nikdy se nestydí dát najevo své požadavky. Přednese je jasně a potom trpělivě čeká na pověď. Předpokládejme, že řeknete „ne“. Není-li to nic důležitého, pravděpodobně se smíří se zklamáním bez plačtivýc scén. Je-li to něco, co doopravdy chce, dosáhne toho tak nebo onak. Vaše „ne“ pro ně moc neznamená. Místo aby odporovalo, bude to ignorovat a hrát o čas, dokud vás neunaví a nevzdáte to.

Jak bude váš potomek růst, zorganizuje si život do určité rutiny. Bude si ukládat hračky na vymezené místo, a pokud mu zrušíte jeho systém, značně ho to vyvede z míry. Typické dítě Kozoroh se obvykle přizpůsobí jídelnímu režimu a chození na nočník a nebude mít takový zájem o dětinské triky a vylomeniny jako jeho vrstevníci. Už ve velmi raném věku tito chlal ci a děvčátka dávají přednost domácímu životu. Raději půjdou na piknik s mámou a tátou nebo budou sedět doma a poslouchat řeči dospělých, než aby běhali venku s dětmi stejného věku. Málokdy mají partu kamarádů, spíš jen několik blízkých přátel nebo možná jednoho nejlepšího kamaráda, se kterým sdílejí tajemství.

Škola pro ně většinou není velkou zátěží. Nemají-li konfliktní ascendent nebo Měsíc v neklidném znamení, budou pozoruhodně zodpovědní při vypracovávání domácích úloh. Přijdou domů, pověsí si kabát a okamžitě zasednou k úkolům. Opravdového Kozoroha by netěšilo si hrát, dokud nejdřív nevyřídí povinnosti.

Když dojde na zábavu, jejich hra má často formu předstírání, že jsou dospělí. Děvčátka se ráda oblékají do matčiných ša tů. Někdy navrhnou: „Ty budeš miminko a já maminka,“ co vám asi nebude moc příjemné, protože vaše dcera bude ve své roli nezvykle přesvědčivá. Budete se cítit jako hlupák, kdy budete žvatlat v ohrádce, zatímco ona, ve vysokých podpatcích a s perlami na krku, se na vás podívá skrz velké brýle a řekne přísně: „Buď zticha, nebo půjdeš do postele bez večeře.“ Získáte dojem, že bude lepší s touto hrou rychle přestat, nebo vás opravdu zažeňe do postele. Někdy dítě Kozoroh předvádí úlohu rodiče pro domácí zvířata a bere toto zodpovědné postavení velmi vážně. Chlapci si rádi hrají na učitele, doktory, železniční výpravčí nebo na tatínka. Když si váš synek oblékne otcův svrchník a do pusy si strčí dýmku, možná budete mít chuť požádat ho, aby dojel do samoobsluhy pro vejce – dokud si neuvědomíte, že umí řídit pouze koloběžku a ještě si na ní vždy odře kolena. Tyto děti také rády kreslí a poslouchají hudbu, ale nemarní čas bezcílnými hrami. Často jsou zcela zaujaté myšlenkou udělat něco praktického, co by bylo užitečné, až z toho je nakonec nepříliš podařená chňapka na hrnce nebo penál na tužky. Měly by být povzbuzovány, aby si víc hrály venku. Nevyhledávají čerstvý vzduch a sluneční paprsky s velkým nadšením, ale svědčí jim, odstraní chmurné pavučiny z jejich mysli.

Pro učitele je zpravidla příjemné učit Kozorohy, ale mohou ztrácet trpělivost s jejich pomalými a zatvrzelými netodami učení. Přesto si učitel může zřídka stěžovat na nepozornost nebo zanedbávání studia. Jakmile tyto děti pochopí základy, stanou se z nich dobří studenti. Neučí se rychle ani nezáří inteligencí, ale jsou důkladní a pečliví. Nad jejich schopností se soustředit nelze mávnout rukou. Pomáhá jim k nejlepším známkám.

Když vaše dítě přinese domů poznámku, že je poslušné, snaživé a spolehlivé, ale „nerado se zúčastňuje třídních diskusí… odmítá recitovat… je bojácné, chybí mu sebedůvěra a nezapadá do kolektivu,“ začnete se obávat, jestli jste nevychovala introvertního knihomola a beznadějně nespolečenskou bytost. Potom se jednoho dne váš malý Kozoroh mimochodem zmíní, že musí být ve škole brzy kvůli zjištování prezence. „Proč musíš zajišťovat prezenci?“ divíte se. Odpověď vás šokuje. „No, protože jsem předsedou třídy.“ Nato vykřiknete: „Pročjsi nám to neřekl?“ Odpoví s nedbalou skromností: „To přece není tak důležité.“ Ale začervená se a bude ho to těšit. Tak to bude chodit i v dospělosti. Bude zjevně pomalejší než ostatní, zdánlivě nespolečenský a černá ovce, ale tiše a nevyhnutelně skončí v nějaké vůdčí pozici, protože extroverti si uvědomí, že je jediný, kdo je zodpovědný. Kozorohové mohou být určeni k hlídání pokladů a vedení záznamů, zatímco společenské bytosti se baví a sní, ale nebudou to považovat za zneužití. Hledají respekt a autoritu.

Občas některý Kozoroh příkře a neústupně sekýruje slabší jedince a sourozence, což může vyústit v dětskou krutost, ale častěji se podřídí dominantnějším znamením. V tom případě může vyvstat problém, že sourozenci toto dítě šikanují, a vy si budete myslet, že s ním vláčejí nespravedlivě. Nedělejte si starosti. Dovede se o sebe postarat. Znám jedno děvčátko Kozoroha, které se zcela podřizuje své starší agresivnější sestře ve znamení Střelce. S trpělivostí zemského znamení přijímá rozkazy od energičtější osobnosti. Nikdy neodmlouvá ani se nehádá. Ale po obzvlášt nepříjemném komandování starší sestra najednou zjistí, že se jí „ztratily“ boty, kartáč na vlasy nebo oblíbený svetr. Nakonec se věci vždy najdou a nikdo v rodině nemá nejmenší představu, jak „zmizely“, ale několik následujících týdnů je pak starší sestra ohleduplnější. Nikdy nepodceňujte Kozorohův smysl pro sebezáchovu. Nějakým způsobem se skóre vždy vyrovná.

V přítomnosti opačného pohlaví jsou malí Kozorohové ostýchaví, ale vzbuzuje v nich silný zájem. Uslyšíte poznámky typu: „Kluci jsou ubrečení moulové,“ a „Holky jsou praštěné čmuchalky,“ ale na svatého Valentina, svátek všech zamilovaných, jsou podivně vzrušení a rozesílají přání bez podpisu. V milostné sféře pro ně může být dospívání bolestné. Až začnou chodit na rande, budou potřebovat vaši podporu a citlivý přístup.

Být rodiči lednových dětí je požehnáním. Kromě velmi mála výjimek je to jako dárek od Boha. Toto dítě je obvykle sladké jako medový koláček, který nesnáší, pokud není donuceno říci něco krutého a bolestného. Nedostávají-li se vám peníze na činži, vždy si můžete vypůjčit pár bankovek z jeho napěchovaného prasátka. Bude zdvořilé ke starším a ochotné skoro bez říkání, kromě řídkých záchvatů tvrdohlavosti. Zorganizuje si povinnosti a bude brát svou budoucnost vážně, i když ho asi budete muset nutit si umýt uši. Bude tíhnout k domovu a rodině s upřímnou oddaností a zřídka budete mít starost, kde je. Většinou bude přímo vedle vás a bude se těšit z každé minuty. Má své vlastní zářivé, solidní a reálné sny. Nemějte obavy, když bude ignorovat pohádky o Sněhurce a Zlatovlásce. Až budete stará a šedivá a budete se cítit ztracená a zapomenutá bezohlednou mladší generací, váš syn nebo dcera Kozoroh si budou upřímně vážit vaší moudrosti. S nadšením vás budou zvát na návštěvu nebo vám dokonce nabídnou, abyste u nich bydlela. Jako kdyby říkali – tentokrát doopravdy: „Dobře, já teď budu máma (nebo táta) a ty budeš miminko. Starala ses o mě s láskou. Teď se budu já starat o tebe.“ Nebude to žádná fikce, ale Hans Christian Andersen nenapsal šťastnější konec.

obrázky zdroj: prozeny.blesk.cz, maxiforum.cz

zdroj: z knihy Lindy Goodmanové Sluneční znamení

Napsat komentář