Batole a zdravý chrup

Taky máte doma batole, které bojuje se zubním kartáčkem a potažmo s Vámi? Jste si vědomi toho, že zdravý chrup, obzvláště pro dítě s rozštěpem, je opravdu důležitý? Právě pro Vás je tento článek. Nejprve se podíváme na rady oborníků a pak na to, jak je uvést do praxe – tedy jak je aplikovat na malou chobotničku, která, když už tedy při křiku otevře pusu, vám nenechá zuby pořádně vyčistit.

Zubní kaz patří mezi civilizační choroby, protože právě moderní způsob stravování vede k jeho vzniku a šíření. Sladké šťávy navíc s kyselinou citronovou, buchty, sladkosti, cukroviny, dezerty. To vše působí na rozvoj bakterií, které napadají zubní sklovinu. Ta může být navíc oslabena demineralizací. Jak tedy na to, aby naše děti měly zdravé zoubky?

 Proč zdravý mléčný chrup?

Vždyť mu stejně vypadnou – velmi častý argument. To je sice pravda, ale bohužel již vzniklý kaz může přejít na chrup stálý. Navíc pokud má dítě s rozštěpem opačný skus, je pro něj ideální začít s ortodontickou léčbou co nejdříve. Čisté zuby = zdravé zuby = možnost nosit rovnátka pro korekci růstu horní čelisti. Ta se totiž vlivem zjizvení po operaci patra může vyvíjet pomaleji než její spodní kolegyně.

Jak zubnímu kazu předejít?

Kaz způsobují mikroorganismy, které může rodič třeba tím, že olízne dudlík nebo ochutná polévku, předat dál dítěti. Dále také sladká potrava ve formě mateřského/kojeneckého mléka může zapříčinit rozvoje kazu. Strava tedy hraje klíčovou roli v péči o dětský chrup.

Není však snadné dítě na sladkou chuť nenavyknout. Rady oborníků typu nezvykejte dítě na sladkou chuť, po tom, co v prvním roce pilo slaďoučké mateřské mléko, jsou poměrně vtipné, ale bohužel mají něco do sebe.

Když už dítě bude mlsat, je lepší sníst cukrovinku jednorázově, než celý den uždibovat.

Je mi však jasné, že to s tím zákazem cukru nebude tak jednoduché. Obzvláště po zkušenostech z Vánoc, s „ochotnými“ lidmi na ulici a v obchodech nabízející bonbony a s babičkami útrpně hledícími na silně zředěnou šťávu či na „obyčejnou“ vodu.

Jak zuby čistit?

S čištěním je ideální začít ihned po prořezání prvního zoubku. Pokud ještě nejsou venku stoličky, stačí navlhčená gáza. Později je třeba začít používat kartáček a pastu. Ve věku od 12 měsíců čistíme 2x denně správným kartáčkem (např. od firmy Curaprox) a pastou pro nejmenší děti. Ty totiž neobsahují tolik fluoridů, takže časté požití pasty není problém. Množství pasty do doby, než ji dítě umí vyplivnout (kolem 3.roku), by mělo být poměrně malé – jen na potření štětiček. Později používáme množství o velikosti zeleného hrášku.

Náš zubní lékař mi doporučil čistit synovi zuby vždy před spánkem, protože v této době je tvorba slin snížena a tím pádem se zvětší riziko přemnožení mikroorganismů.

Pozor, po konzumaci citrusového ovoce (např. pomeranč, mandarinka), zuby zásadně čistíme nejdříve po 20 minutách. Kyseliny mohou totiž narušit povrch skloviny.

Jaká technika je ideální na čištění zubů batolete?

V žádném případě nepřejíždíme po zubech zprava doleva, ale raději zuby stíráme či čistíme jemnými krouživými pohyby.

Jak na bojující batole?

Zoubky jsme synovi začali čistit hned po prořezání. Jenže v té době se moc nebránil. Jak rostl, začal naši snahu bojkotovat. A to tak, že úporně. Na jednu stranu jsme měli strach, že mu čištění zošklivíme, ale na stranu druhou jsme věděli, že je to třeba. Každé dítě je jiné, ale třeba Vám následující tipy pomůžou:

Čistí celá rodina. Dítě se učí napodobováním. Tak jsme si celá rodina čistili zuby společně. Skončilo to tak, že syn čistil zuby nám a my jemu. Jenže nekoordinované pohyby dítěte zanechaly v našich pusách nemalé stopy.

Pohádky. Při každém čištění jsme začali vykládat pohádky o tom, co si sám řekl. Stal se ze mě mistr na vymýšlení pohádek o balónku, narozeninovém dortu, vlkovi s traktorem, prasátku na motorce, křečkovi Mirečkovi apod.. Když přestal spolupracovat, přestala jsem vyprávět.

Zoubek Jakoubek. Můj největší kamarád. Tedy mého syna. Bydlí u něho v puse. Ale musíme mu pomáhat, protože na něj útočí zlí červíci, kteří ho chtějí sníst. Ty pak chytáme kartáčkem a na konci je kšá, kšá vyhodíme z kartáčku oknem ven. Během čištění povídám Jakoubkovi, co malý Pepík dělal během dne. To obzvláště před spaním miluje. Navíc je to dobrá uklidňovací technika. Jakoubek nám zabral natolik, že syn už nebojuje a dokonce si zuby sám po mě „dočistí“.

Prasátko Pepa u zubaře. Jelikož ho zatím neuráží, že se jmenuje stejně jako prase, moc se mu líbí: http://www.youtube.com/watch?v=ld9TvDqIa-I . Doporučuji obzvláště před návštěvou zubaře. Chro, chro.

Krtek kamarád. Z této knížky od Jiřího Žáčka a Zdeňka Milera jedna nádherná básnička.

Achich ouvej, toto bolí.

Zoubek bolí moc a moc.

Kamarádko, myško, kde jsi?

Přijď mi, prosím, na pomoc.

Kamaráde, vezmu kleště,

Zoubek musí ven a hned.

Aby bolest nebolela, aby tě zas těšil svět.

Pamatuj si, co už vědí všechny děti v okolí.

Toho, kdo si zuby čistí,

žádný zoubek nebolí.

Hravé učení. Zábavná forma představí dětem, jak pečovat o zuby: http://hraveuceni.idnes.cz/ – v sekci NAUČ SE PEČOVAT O ZDRAVÍ

Hodně štěstí  a žádné kazy.

Anežka

Zdroj:

VZP publikace Zdravé zuby pro celou rodinu.

http://www.babyonline.cz/pece-o-dite/chrup/o-cisteni-detskych-zoubku

Obrázek:

http://www.maminkam.cz/pece-o-zuby-u-kojencu-a-batolat

Příspěvek byl publikován v rubrice Co nás zaujalo, ZDRAVÍ a jeho autorem je Anush. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář