ČIŠTĚNÍ ZUBŮ DĚTÍ

Většina dospělých lidí si podle odborníků neumí čistit zuby správně. A jedno správné vyčištění denně je přitom účinnější než několik nesprávných. U dospělých není tolik důležité věnovat příliš mnoho pozornosti zubní pastě, jako spíše správné technice spolu s výběrem správné tvrdosti a tvaru kartáčku. Kartáček by měl mít menší hlavičku hustě osazenou měkkými vlákny a rovný zástřih. Kdo umí správně vyčistit zuby sobě, snadněji to naučí své potomky.

Důležité je vést děti k správné dentální hygieně od prvních krůčků. Jednak si tak vytvoří návyk pro celý život a jednak neplatí, že na mléčných zubech nezáleží. Právě stav prvních zubů může totiž výrazně ovlivnit stav stálého chrupu. V případě postižení čelisti rozštěpem je tak navíc nutno ortodontickou léčbu posunout až do doby, kdy narostou zuby nové. Začít s čištěním je třeba již od prvního zoubku. Nejdříve se používají měkké kartáčky určené pro nejmenší, pasta ze začátku není potřeba. Přibližně od tří let jsou děti schopné čistit si zoubky samy, rodiče však musí dohlížet a zoubky dočišťovat. Většinou tak kolem osmi let jsou děti schopné čistit si zuby samy zcela. Některé se to naučí dříve, u jiných musí rodiče pomáhat až třeba do dvanácti let.

Zoubky by si děti měly čistit minimálně 2x denně. Po snídani a před ulehnutím do postýlky. Právě čištění před spaním je nejdůležitější a mělo by být důkladné. Po tomto večerním čištění by už neměly nic jíst a pít pouze čistou vodu. Nejvíce zubům škodí sladkosti a slazené nápoje, proto by bylo ideání zoubky vyčistit třeba i po snězení nějakého mlsání. Slazené nápoje v co největší míře omezit.

Délka čištění zubů je individuální. Někomu stačí dvě minuty, někdo potřebuje více. Zkontolujte, zda-li na zoubcích nezůstal plak.

Jak vybrat správnou zubní pastu a kartáček? Odborníci z rozštěpového centra v Brně doporučují pro děti zubní pastu značky Elmex, která má ideální obsah fluoru (vždy vybírejte dle věku dítěte). Zubní kartáček by měl mít malou hlavičku, hustě osazenou měkkými, kulatými vlákny. Měl by mít rovný zástřih. Ideálním výběrem je kartáček od firmy Curaprox.

Test dětských zubních kartáčků, který vám výběr může usnadnit.

Správná technika čištění začíná výběrem vhodného kartáčku. Při samotném čištění vždy postupujeme od dásní k zubu. Kartáček přiložíme pod úhlem 45° a jemnými vibracemi postupujeme ke korunce zubu. Důkladně vyčistíme vější i vnitřní stranu zubů. Plošky stoliček vyčistíme pohybem vpřed – vzad. U větších dětí použijeme na mezizubní prostory dentální nit.

 

Video s názornou ukázkou správného čištění zubů a zajímavým článkem.

 

Obrázky: infomanie.cz, novinky.cz, arkady-pankrac.cz, maminkam.cz, zdravy-usmev.eu, kafe.cz

Napsat komentář