Září – měsíc osvěty rozštěpů obličeje

Ví už dnes každý, co je to rozštěp? V roce 2013 v osvětovém videu Šťastného úsměvu (najdete jej ZDE) naše kolegyně Lucie upozornila na ne zrovna ideální obecné povědomí o této vrozené vývojové vadě. Mění se situace k lepšímu? Pevně věříme, že postupně ano. Za tu dobu vzniklo mnoho projektů na podporu informovanosti a v médiích se častěji hovořilo o problematice rozštěpů. Avšak stále máme před sebou mnoho úkolů.

Proč vlastně chceme o rozštěpech obličeje hovořit?

Občas dostanu dotaz, proč je vlastně osvěta potřebná. Vždyť se ret opraví a je to. Bylo by skvělé, kdyby tomu tak bylo. Ale cesta, kterou musí pacient s rozštěpem (obzvláště, pokud je celkový) je dlouhá a ne vždy snadná. Takový pacient musí být plně obeznámen s možnostmi současné léčby a také výhodami trpělivé a pravidelné spolupráce s lékaři. Výsledek léčby totiž v mnohém závisí na přístupu pacienta a jeho rodiny. Informovaný a aktivní pacient je zárukou lepších výsledků léčby.

I přes všechny moderní postupy léčby však nemusí být vždy výsledek ideální nebo spíše takový, jaký by si sám pacient představoval. Avšak jaký je pravý cíl léčby? Vypadat perfektně? Vyhovovat dnešním nereálným ideálům krásy? A nebo spíše státi se sebevědomým jedincem, který má v životě jasně dané priority a má rád sám sebe i svoji odlišnost?

Mluvme o rozštěpech. Stanou se tak něčím, co nenahání apriori strach. Stanou se něčím, co sice obnáší náročnou léčbu, ale i tak jedinci s touto vadou umožní prožít šťastný život. Rozštěpy obličeje nejsou jen černé nebo bílé, jak je na ně nezasvěceně někdy nahlíženo. Léčba rozštěpu je mnohdy výzva, ale výzva, se kterou stojí za to se poprat.

Protože i úsměv, původně přeťatý rozštěpem, může být šťastný. 

Přidejte se, prosím, proto s námi k mezinárodní akci ZÁŘÍ – měsíc osvěty rozštěpů obličeje.

Sdílejte příspěvky, články…Nebojte se o rozštěpu mluvit. Pokud jste tak ještě neučinili, zkuste to. Rozštěp není  nic, za co byste se měli stydět! Můžete pomoci změnit vnímání rozštěpů v naší společnosti. Můžete též pomoci rodičům, kteří se právě dozvěděli o rozštěpu svého děťátka.

DĚKUJEME! DĚKUJEME, ŽE SPOLU S NÁMI POMÁHÁTE LIDEM S ROZŠTĚPEM OBLIČEJE PROJÍT ŽIVOTEM S ÚSMĚVEM!

 Anežka Rouš Dvořáková, předsedkyně výboru

banner A

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Anush. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář