VÍTE, ŽE…

… NAŠE PŘIPRAVOVANÁ PUBLIKACE O LÉČBĚ ROZŠTĚPOVÝCH VAD OBLIČEJE NEBUDE V ČESKÉ REPUBLICE PRVNÍ?

Samozřejmě, kdo by si také mohl myslet, že doposud nikoho nenapadlo informovat rodiče o tom, jak léčba rozštěpu probíhá, když víme, že je dlouhodobá, náročná a mnohdy i komplikovaná. Pacienta léčí odborníci mnoha oborů a především je velmi důležitá kvalitní spolupráce s rodiči a později i pacientem samotným.

Jak to tedy s publikacemi v posledních letech bylo?

Brněnské rozštěpové centrum vydalo publikaci pro rodiče o léčbě rozštěpových vad  v roce 2006. Tato publikace však již byla navazujícími informacemi na knížku prim. Pěnkavy, nestora rozštěpové chirurgie v Brně „A bude zase zdravé“. Publikace, kterou pro rodiče napsal MUDr. Zdeněk Dvořák, PhD. a na jejímž vzniku se podíleli plastičtí chirurgové Rozštěpového centra Brno, dostala název „Dítě s rozštěpem obličeje“. Přesto, že byla vydána relativně nedávno, není v současné době již aktuální. Léčba se vyvíjí mílovými kroky…

Proto vzniká nová. Tato nová publikace informací o léčbě rozštěpových vad obličeje pro rodiče, kterou napsala naše členka Martina Kolísková společně s MUDr. Zdeňkem Dvořákem, PhD. a jejíž texty korigovali další odborníci na léčbu rozštěpů, se blíží k tisku. Její název i podnázev jste již mohli zaznamenat v našich aktualitách, Facebookovém profilu a můžete se o ní dočíst na stránce Aktuální projekty, kde je k náhledu i podoba obálky, kterou vytvořila grafička paní Silvie Slavkovová.

Jaké publikace o léčbě této vrozené vývojové vady vyšly v letech minulých při rozštěpovém centru v Praze se nám zatím nepodařilo zjistit. Za podpory Centra pro léčbu rozštěpových vad při FNKV Praha a odborníků s touto klinikou spolupracujících vydalo v roce 2013 Občanské sdružení Za novým úsměvem zdařilou publikaci Průvodce péčí o dítě s rozštěpem obličeje a stručný výklad pojmů – OBLIČEJOVÝ ROZŠTĚP. Získat ji můžete u předsedkyně tohoto sdružení, paní Mgr. Broulíkové.

Víte o dalších publikacích pro rodiče o léčbě rozštěpových vad obličeje nebo o péči o dítě s touto vadou, které v ČR vyšly? Napište nám!

Napsat komentář