VIDEO DOKUMENT – Život s rozštěpem

Jak možná víte, Občanské sdružení Šťastný úsměv právě připravuje natáčení krátkého video dokumentu o životě lidí s rozštěpem. Již jsme tento projekt několikrát zmiňovali, ale pojďme se na něj podívat blíže.

Na samém počátku  stály dva hlavní motivy. Tím prvním byla potřeba osvěty. I přesto, že rozštěp (pokud není součástí některého ze vzácných genetických syndromů) v žádném případě neznamená snížený intelekt, děti i dospělí s rozštěpem se velmi často setkávají s nepříjemnými reakcemi okolí od zvědavých pohledů až po ostrakizaci a šikanu. Druhým, neméně významným, motivem bylo alespoň z části ulehčit rodičům obtížný začátek a také předcházet zbytečným potratům v druhém trimestru. Cílem je ukázat, že i přes náročnou a dlouhodobou léčbu může dítě v láskyplném prostředí žít naprosto normální a spokojené dětství a v dospělosti žít plnohodnotný život.

 Proč právě forma videa? Zvolili jsme formu video dokumentu díky dobré výpovědní hodnotě a snadnému přístupu k široké veřejnosti. Také z naší zkušenosti rodičů víme, že nejvíce povzbuzující je vidět větší děti, jak jsou šikovné a statečně zvládají léčbu.

Kde se bude dokument natáčet? Jednak v ordinacích lékařů a hlavně na rodinném setkání ve Vizovicích. Tímto předem všem těm, kteří se natáčení zúčastní, děkujeme.

Jak bude dokument vypadat? Dokument by měl poutavou formou vyprávění jednotlivců – dětí, dospívajících i dospělých, lékařů i rodičů – přiblížit život člověka s rozštěpem. Výstupem budou 2 videa. První, o délce asi 3 minuty, bude sloužit jako osvěta pro veřejnost. Druhý, o délce zhruba 10-15 minut, bude zaměřen na rodiny.

Kde bude video ke zhlédnutí? V první řadě na webu sdružení, na youtube, na spřátelených webech a dále také na webu FB profilu jedné známé české kapely, které ochotně přislíbila spolupráci. Která to je, zatím necháme jako malé překvapení.

Kdo bude dokument natáčet? Z nabídek jsme vybrali zkušeného filmaře Ing. Jakuba Michálka, který s velkou ochotou a vstřícností nabídl nejen tvorbu dokumentu, ale i spolupráci na přípravě scénáře.

Jak se mohu do projektu zapojit? S nadšením uvítáme jakoukoli Vaši pomoc a účast na projektu. Pro zachování objektivity velice oceníme, pokud se ve videu objeví rodiče dětí a děti samotné, dospívající i dospělí s rozštěpem. Dále můžete vyplnit malý dotazník ohledně podoby videa (najdete ho ZDE). V neposlední řadě budeme vděční i za finanční podporu. Realizace dokumentu bude stát zhruba 40.000 Kč. Aktuální množství vybraných prostředků můžete najít ZDE.

Věříme, že projekt napomůže ke šťastnému úsměvu dětí i dospělých s rozštěpem obličeje. PŘIDEJTE SE I VY!!!

 

Pro více informací kontaktujte Anežku Rouš Dvořákovou

(ar.dvorakova@stastny-usmev.cz)

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Anush. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář