SLAVNÍ LIDÉ NAROZENÍ S ROZŠTĚPEM – DÍL I.

Přinášíme Vám seriál o slavných či významných osobnostech, které se narodily s rozštěpem obličeje. Pro drtivou většinu z nich se rozštěp nestal překážkou v tom, aby byli úspěšní a prospěšní pro společnost. Pro některé se dokonce rozštěp stal výzvou či celoživotním posláním. Můžeme však také vysledovat chybné kroky při rané výchově, kdy rodiče kompenzovali rozštěp přílišnou volností a rozmazlováním.

Abychom mohli začít, vrátíme se hodně daleko do minulosti. Dokonce až do dob před narozením Krista.

.

Tutanchamon (1341 – 1323př.n.l.) je pravděpodobně nejznámější egyptský faraon a jeho posmrtná maska je pro mnoho lidí symbolem starověkého Egypta. Bylo mu teprve 9 let, když usedl na trůn a vládl do svých 19 let, kdy zemřel po pádu z vozu. Archeologové potvrdili, že měl mírný rozštěp patra, stejně tak jako jeho otec.

 

 

.

.

Thomas Malthus (1766 – 1834) Tento anglickýekonom a anglikánský pastor se narodil s rozštěpem rtu i patra. Tato vada byla v jeho rodě dědičná. Svými současníky je popisován jako vysoký a dobře vypadající muž. Avšak on sám se nechtěl nenechat vyobrazit. Až roku 1833, tedy rok před svou smrtí, se nechal vyportrétovat.

Jako ekonom vytvořil teorii poptávky a nabídky, která byla v jeho době považována za směšnou, ale později se stala inspirací pro jeho následovníky.

.

.

.

 

John Henry „Doc“ Holliday (1851 –1887) byl americký dentista, hazardní hráč a pistolník z Divokého Západu. Narodil se s rozštěpem patra a částečně i rtu. Byl operován svým strýcem již ve dvou měsících. Léčba nezanechala téměř žádné stopy kromě nepatrné jizvy. Ani jeho řeč nebyla obzvláště ovlivněna. Pravděpodobně i proto, že s ním jeho matka řeč procvičovala.

.

.

 

Tad Lincoln – Thomas “Tad” Lincoln (April 4, 1853 – July 15, 1871) byl čtvrtým a nejmladším synem prezidenta Abrahama Lincolna. Tad se narodil s kompletním rozštěpem. Rozštěp patra a čelisti byl velmi široký, takže měl velké problémy s příjmem potravy, řečí a růstem zubů, což ještě více celou situaci zhoršovalo, protože se mu špatně žvýkala strava.

Jako dítě byl hodně neposedný. Nechodil do školy. Střídalo se u něj mnoho soukromých učitelů, ale žádný dlouho Tadův temperament nevydržel. Tad měl volný pohyb po Bílém domě, kde často rušil i oficiální jednání svého otce. Dokonce prý od návštěv vybíral vstupné, aby mohli vidět jeho otce.

.

.

Příště se dozvíme, že rozštěp rozhodně neznamená, že se nemůžete stát celosvětově uznávaným. A dokonce ani to, že nepovedete úspěšnou pěveckou kariéru.

Zdroj: www.wikipedia.org

Napsat komentář