SLAVNÉ OSOBNOSTI S ROZŠTĚPEM díl VI.

Carmit Bachar (*1974) je americká zpěvačka, herečka, tanečnice a modelka. Byla členkou dívčí skupiny The PussyCat Dolls aktuálně je součástí dua Lady Statio. Carmit založila neziskovou organizaci (Smile with me) pro děti,které se, stejně jako ona, narodily s rozštěpem obličeje.Také se stala ambasadorskou světové organizace Operation Smile, které pomáhá financovat léčbu dětí s rozštěpem  v rozvojových zemích.

„Chtěla jsem založit vlastní organizace pro děti a dospělé, kteří se narodili s rozštěpem obličeje. Také jsem se s ním narodila a chci předávat svoje zkušenosti a inspirovat lidi. Vnitřní krása je mnohem důležitější než vzhled.“

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Carmit_Bachar

Nikki Payne  (*1976) je oblíbená kanadská herečka a stand-up komička. Několikrát po sobě vyhrála Kanadskou komediální cenu.  Narodila se s oboustranným celkovým rozštěpem. Je známá tím, že dokáže s humorem a lehkostí svojí vlastní hovořit o rozštěpu a lehké řečové vadě, kterou občas ve svých vystoupeních používá jako součást skečů. V roce 2006 darovala svoji ledvinu svému otci a napsala o tom, jak jinak než humoristickou, knihu Jak jsem darovala svoji velkou tlustou ledvinu.

Zdroj: https://www.thecanadianencyclopedia.ca/en/article/nikki-payne/

https://www.youtube.com/watch?v=LY2anLs5TbE

Joaquín Rafael Phoenix (*1974) je americký herec, producent, hudební režisér a hudebník a též aktivista za práva zvířat. Za svoji práci získal mnoho ocenění jako je Grammy, Zlatý Globe či uznání od Britské filmové akademie. Účinkoval v mnoha amerických filmech, přesto se u nás dostal do povědomí hlavně rolí ve filmu Gladiator. Jako herec též ztvárnil Johnnyho Cashe ve filmu Walk the Line.

Joaquín se narodil se vzácnou formou mikrorozštěpu. Neprošel žádnou operací, přesto je pod jeho nosem patrná rýha.

https://en.wikipedia.org/wiki/Joaquin_Phoenix

 

J.M. Ledgard (*1968) Skotský spisovatel a novinář, který se narodil s rozštěpem obličeje. Má českou manželku a na začátku své kariéry pracoval v Praze, jako zpravodaj pro týdeník The Economist. Jeho život a tvorba velmi ovlivnila divoká příroda a mystičnost skotského pobřeží. V současné době se věnuje futuristickým projektům, které mají za cíl pomoci lidem v tropické Africe. Jeho prvotina, román Žirafy, je zasazena do Československa roku 1975 na pozadí skutečného masakru, kdy v předvečer Prvního máje, příslušníci tajné policie oblečení do vojenských protichemických obleků uzavřeli zoologickou zahradu ve Dvoře Králové a vydali rozkaz k likvidaci největšího stáda žiraf chovaného v zajetí na světě. Autor vypráví příběh žiraf od okamžiku, kdy byly v Africe pochytány, až do jejich smrti kdesi daleko od domova, za Železnou oponou. Díváme se na ně nejprve očima Emila, odborníka na hemodynamiku (krevní oběh), který má za úkol je doprovázet při jejich plavbě z Hamburku do Československa.
Zdroj: https://www.kosmas.cz/knihy/134148/zirafy/#pos=0

Rozhovor na DVTV

Více o samotném masakru žiraf

Napsat komentář