PRVNÍ KNIHA O LIDECH S ROZŠTĚPEM

Vážení přátelé a příznivci Šťastného úsměvu,

Dovolte nám, abychom vám přetlumočili prosbu slečny Kateřiny Lamatové, grafičky, která se pustila z vlastní iniciativy do projektu, který se nám zdá být zajímavý a rádi bychom jí pomohli alespoň v hledání dospělých, kteří se narodili s rozštěpem a byli by ochotni její záměr podpořit. Pokud si také mylsíte, že její kniha bude pro ty, kteří se s rozštěpem narodili nebo teprve narodí, prosím, kontaktujte ji nebo napiště na mail mkoliskova@gmail.com

Takto svou vizi vysvětluje:

 

V knize bych chtěla věnovat každému člověku stránku nebo dvojstránku. Každý by měl vlastní fotografii přes půlku stránky a pod ní by byl stručný popis kde se narodil, kde bydlí, co vystudoval, čím se živí a jaké jsou jeho koníčky. V případě dětí jeho sny, co by chtěl dělat až vyroste a podobně. Dále by tam byl odstavec slovy přímo člověkem s rozštěpem, který by se týkal jeho postoje k sobě samému, ke světu a k lidem, se kterými se stýká ať už osobně, ve společnosti, jak se staví k jeho vzhledu kolemjdoucí a pod.). Součástí knihy by bylo poděkování konkrétním chirurgům. Naopak bych nechtěla rozepisovat životopisy ani povídání o určité nemocnici. Kniha by měla totiž ukazovat na to, jak se s rozštěpem poprali ti, kteří ho mají. Jejich postoje k životu, co v životě dokázali a jak je moc rozštěp ovlivňuje psychicky. Záměr knihy je ukázat lidem, že je důležité jak se cítíme a co ze sebe vydáváme, protože okolí nás vidí tak, jak se sami cítíme.

 

Kniha by měla pomoci lidem, pro které je těžké vyrovnat se s rozštěpem a s narážkami od okolí. 

 

 

 

Osnova:

 

 

1. Kde a kdy jste se narodil/a, kde jste vyrůstal/a a kde současně bydlíte (pokud nechcete uvádět město či vesnici, stačí kraj)

 

2. Co jste vystudoval/a a čím se živíte

 

3. Vaše koníčky a co Vás baví dělat za činnosti

 

4. Vaše sny a touhy

 

5. Jak se k rozštěpu staví Vaše nejbližší rodina

 

6. Jak se vidíte Vy sám/sama

 

7. Kdy jste měl/a v životě kvůli rozštěpu největší komplikace či problémy (i psychika)

 

8. Jak na rozštěp reagují Vaši přátelé, blízké osoby, ale i cizí lidé

 

9. Jak jste se rozštěpem psychicky vypořádal/a nebo nevypořádal/a

 

10. Vaše pocity a zkušenosti (jedná se o ty pěkné ale i špatné) s ostatními lidmi

 

11. Co by jste chtěl/a vzkázat světu či lidem s rozštěpem i bez něj

 

Kateřina Lamatová, mail: kalamatova@seznam.cz

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Martina Kolísková. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář