OPERACE RTU V BRATISLAVĚ

V dnešním díle seriálu „Co nás zaujalo“ vám představujeme letáček z Bratislavy, z jednoho ze dvou slovenských rozštěpových centrer. Vysvětluje postoj specialistů tohoto centra k operacím rtu u novorozenců.

Stejně jako v České republice se i na Slovensku se vede polemika o nejvhodnějším načasování první operace rtu. Situace u nás je díky rozsáhlé mediální kampani, informovanosti o možnosti načasování této operace do novorozeneckého věku již v centrech prenatální medicíny, gynekologů a neonatologů jednoznačná. Téměř 100% novorozenců s rozštěpem rtu je v současné době operováno do několika dnů po narození. K těmto operacím jsou novorozenci automaticky odesíláni přímo z porodnic.

Na Slovensku se operace rtu u novorozenců provádí pouze mimo rozštěpová centra, a to v Bánské Bystrici. Obě rozštěpová centra v Košicích i Bratislavě se jasně staví za operace od 3. měsíce věku. Na Slovensku je asi polovině dětí rozštěp rtu operován výhradně v rozštěpových centrech, tedy od 3. měsíce věku. Druhá polovina, která podstoupí operaci v Bánské Bystrici, se ještě rozděluje na ty, které podstoupí mimo rozštěpové centrum pouze první operaci rtu a po té pokračují v léčbě v některém z rozštěpových center a na ty, kteří zůstávají v péči lékařů Bánské Bystrice.

Další léčba, kterou rozštěpová centra zajišťují, je velmi podobná té, kterou známe u nás. 🙂

Prečo u nás v bratislavskom rázštepovom centre nevykonávame včasné operácie pery (rtu) u novorodencov s rázštepom v prvých týždňoch života?

 

Pretože sme sa poučili v zahraničí a nechceme opakovať rovnaké chyby.

Dôvodom na posúvanie operácie pery do perinatálneho obdobia (do 4. týdne po porodu) bola na počiatku snaha dosiahnuť tzv. embryonálne hojenie, ktoré prebieha intrauterinne (nitroděložně) a nezanecháva jazvy. Bolo by naozaj úžasné, keby sa to podarilo. Ale nestalo sa. Naopak! Dlhodobé sledovanie takto operovaných pacientov ukázalo zreteľne horšie estetické výsledky a často aj pribrzdenie rastu. K tomu pristupuje zvýšené riziko pri operácii a narkóze.

Najväčším prekvapením je aj psychologický dopad včasnej operácie na rodičov pacienta. Ukázalo sa, že rodičia, ktorí nedostali príležitosť „odžiť a odtrpieť“ si so svojím dieťatkom prvé týždne života pred operáciou, podvedome očakávajú, že operácia všetky problémy vyriešila. A to nie je pravda. Liečba rázštepov je beh na dlhú trať a trvá po celý čas rastu. Títo rodičia hodnotili každý ďalší problém (rečové problémy, krivé zuby, poruchy sluchu, potrebu korektívnych operácií) ako ranu pod pás a celý proces vnímali negatívne, a to aj napriek tomu, že boli v starostlivosti psychológa. Oproti tomu tí, ktorí boli na počiatku vystavení v plnej miere šokujúcej skutočnosti, vnímali celý ďalší postup ako vývoj k lepšiemu a celkové naladenie bolo podstatne optimistickejšie (prezentované anglickými kolegami na pracovnom stretnutí Eurocleft v Manchestri v r. 1999)..

Preto sa v našom rázštepovom centre pridržiavame osvedčeného liečebného protokolu, ktorý nie náhodou používa drvivá väčšina európskych rázštepových tímov:

Operácia pery asi v 3 mesiacoch

Operácia podnebia medzi 7. až 12. mesiacom veku.

Kladieme dôraz na tímovú liečbu, každú stredu sa v rázštepovej poradni stretávajú plastický chirurg, pediater, logopéd a čeľustný ortopéd a foniater, aby vyšetrili prítomných pacientov a spoločne stanovili optimálny liečebný postup.

1 komentář u “OPERACE RTU V BRATISLAVĚ

  1. Pokud vás zajímá, jak léčba probíhá v rozštěpovém centru v Košicích a Bratislavě podrobněji, přečtěte si dotazníky Úsmevu s čiárkou, které jsou zveřejněny na jejich stránkách zde: http://usmevsciarkou.sk/dotaznik.html Určitě stojí za to porovnat situaci u nás a na Slovensku 😉 Kam se podíváme za léčbou přístě se ještě uvidí… Určitě to však bude zajímavé, protože léčba v Evropě není jednotná a každé pracoviště má odlišný protokol.

Napsat komentář