O BESEDĚ VE VYŠKOVĚ

Ve středu  5 . března v knihovně Karla Dvořáčka ve Vyškově proběhla beseda o rozštěpech obličeje, kde členky Občanského sdružení Šťastný úsměv, Stanislava Skoupá a Zuzana Veverková, informovaly přítomné o problematice rozštěpů.

 

Maminky, které na besedu přišly, se dozvěděly, že tato vada je stejně stará jako lidstvo samo.  Také jak problematiku rozštěpů řešily různé národy či kmeny. Povídaly jsme si i o prof. Mudr.  Františku Burianovi, který je zakladatelem a průkopníkem plastické chirurgie nejen v Československu a také se zasloužil o to, aby roku 1932 byla v Československu, jako v prvním státě na světě uznána plastická chirurgie jako samostatný obor.

 

Maminkám jsme mimo historie také řekly co to rozštěp je, jak vzniká, kdy se dá zjistit, jaké mohou být typy, jak se léčí a kolik základních operací dítě s touto vrozenou vývojovou vadou čeká.

 

Nejvíce maminky překvapily děti s rozštěpem, u kterých na fotkách – díky skvělé práci plastických chirurgů, nemohly vadu ani poznat. Zaskočila je i informace, že rozštěpů přes veškerá „kouzla“ lékařství neubývá.

Sama za sebe můžu říct, že mě svoji návštěvou potěšila maminka se synem, který má rozštěp. Její syn však nemá rozštěp obličeje, ale i tak byl náš rozhovor velice příjemný.   

Přeji krásný den 🙂 Stanislava Skoupá

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Martina Kolísková. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář