Zkušenosti s Enzymelem

Péče o zdraví zubů u dětí i dospělých s rozštěpem se může na první pohled jevit úplně stejná jako u všech ostatních lidí. Musíme si ovšem otevřeně přiznat, že je mnohem náročnější, protože se potýkáme se spoustou okolností, jako jsou zejména operace v dutině ústní, umístění ortodontických aparátů a následně i větší kazivost zubů. Správná hygiena je základem na cestě ke zdravému chrupu, na cestě za šťastným úsměvem.

Děti i dospělí s rozštěpem jsou s ohledem na operace a ortodontické aparáty více vystaveni riziku zánětů v dutině ústní. Záněty mohou být mechanického nebo bakteriálního původu a mohou zkomplikovat hojení. V dnešní době můžeme volit z nepřeberného množství druhů zubních kartáčků, zubních past, zubních nití, ústních vod, ale také elektronických zubních kartáčků a ústních sprch. Věnovat se zde všem není v rozsahových možnostech tohoto článku, dovolte mi tedy, abych se věnovala produktům, s kterými já i moje rodina má velmi dobré zkušenosti. Jedná se o produkty ENZYMEL, české zubní pasty a gely na dásně.

Produkty zn. ENZYMEL obsahují proteolytické enzymy, které možná znáte ze systémové enzymoterapie. Zde působí enzymy lokálně a to hned dvěma směry. Zaprvé zvyšují vlastní obranyschopnost tkání a zadruhé působí přímo na zubní plak. Usnadňují hojení a rychlou regeneraci tkání. Navíc, zvyšují účinnost antibiotik a antiseptik (např. chlorhexidin). Proteolytické enzymy jsou netoxické, neagresivní, bez vedlejších lokálních i celkových účinků a nabízejí tak tedy velkou příležitost právě pro osoby s rozštěpem.

Proteolytické enzymy k lokální aplikaci do dutiny ústní jsou v současné době k dispozici ve formě zubní pasty a mukoadhezivního gelu ve dvou řadách. Řada ENZYMEL® PARODONT (červená řada) obsahující proteolytické enzymy trypsin, bromelain a chymotrypsin je určena pro dlouhodobou každodenní péči o dutinu ústní. Řada ENZYMEL ® INTENSIVE 35 (modrá řada) obsahující patentovanou směs proteolytických enzymů a chlorhexidinu v koncentraci 0,035 % s antimikrobiálním účinkem je určena pro intenzivní až 8 týdenní použití.

Zubní pasta obsahuje fluoridy, má jemnou nedráždivou mentolovou chuť a nízkou abrazivitu. Mukoadhezivní gel na dásně je jediným gelem na trhu, který je zcela bez příchuti. Díky tomu nevyvolává slinění a rychlé odplavení gelu a účinných látek z místa aplikace. Tím je zajištěno významně delší působení aktivních látek v místě aplikace. Produkty byly vyvinuty a jsou vyráběny v České republice společností Wald Pharmaceuticals.

Příznivé účinky proteolytických enzymů pro lidský organismus jako podpůrný prostředek léčby jsou v dnešní době známé. Když jsem se dozvěděla o produktech s obsahem těchto enzymů, neváhala jsem a zakoupila jsem si je. Cena je vyšší, ale vzhledem k účinnosti a výsledkům v ústní dutině je přiměřená. Zubní pastu si kupuji maximálně jednou měsíčně a cena za používání je tedy v řádu korun maximálně 10,- Kč za den. S ohledem na účinky na zuby i dásně je to skvělá investice do budoucnosti mých zubů i dásní. Zubní pastu se naučila používat celá rodina a všichni jsou s účinky spokojení.

Zdroje:
http://www.anamneza.cz/Vyuziti-lokalne-aplikovanych-enzymu-ve-stomatologii/clanek/91
http://www.enzymel.cz

                                                    Jana Šibalová

Napsat komentář