DÍTĚ VE ZNAMENÍ PANNY

 

Když zkouší imitovat zvuky, které slyší v mateřské školce, klíčí v tomto malém človíčkovi sémě zřídka zmiňovaného hereckého talentu Panen. Schopnost mimiky se projevuje téměř od narození. Dítě ve znamení Panny je bystré a čilé, přesto zároveň klidnější a mírnější než ostatní děti, což je rozpor, který předznamenává osobnost, jež bude střídavě uklidňovat i iritovat.

Nezkoušejte dávat tomuto dítěti jablkové pyré, když chce broskve, nebo pyré skončí na stole, ale v jeho žaludku ani sousto, přestože se na vás při zuřivém odvracení hlavy bude líbezně usmívat. Možná vás překvapí tím, že dá přednost špenátu před zmrzlinou. Vybíravost Panny v jídle se projeví brzy.

Kromě problémů s jídlem a občasným špatným zažíváním je výchova dítěte v tomto znamení příjemnou zkušeností bez velkých konfliktů. Už v útlém věku mají tyto děti sklon být pořádné a bez řečí si uklízejí hračky. Ve společnosti mohou být stydlivé a zamlklé, ale v rodinném kruhu a mezi přáteli jim pusa jede. Pravděpodobně začnou mluvit brzy a plynně, nikoli však před neznámými lidmi. Dítě Panna zřídka působí problémy a je výborným společníkem matky v domácnosti. Rádo napodobuje její činnost a poslechne většinou napoprvé bez častého napomínání.

Ve škole mají malé Panny šanci stát se učitelovými oblíbenci, protože není potíž je ukáznit a pečlivě se na hodiny připravují. Je potěšením učit tyto typicky chytré děti s mírnou povahou. Ovšem kritika by se na jejich adresu měla užívat jen zřídka. Kladení velkého důrazu na chyby jim způsobí neúměrné starosti, které někdy mohou vyústit ve skutečnou nemoc.

Pokárání před celou třídou je pro toto dítě tak bolestně zahanbující, že to může zadusit jeho chuť k učení na dlouhou dobu. Udělá-li chybu, stačí na ni jenom jednou tiše upozornit. Bude mít stejný zájem chybu opravit jako učitel, ne-li větší.

Nepopulární povinnosti ve škole přijmou malé Panny jako důležité úkoly. Jsou to výkonní spolehliví človíčci s vážnou, ale přátelskou a příjemnou povahou, i když jsou natolik citliví, že když je škádlí výbojnější spolužáci, mohou se stát rozmrzelými. Jsou obdivuhodně adaptabilní a patrně stejně zruční v malbě přírodní scenerie jako v redigování školního časopisu. Neuškodí, když jim navrhnete, aby zkusili dramatické umění. Nebudou hledat popularitu, ale podaří-li se jim překonat trému, mohou projevit překvapující schopnost přesvědčivě interpretovat postavy.

Poctivost a pozornost věnovaná detailům dělá z Panny oblíbeného pomocníka při známkování písemných prací. Když je takový žák pověřen dozorem ve třídě, je spravedlivý a ostražitý. Ovšem mohou nastat situace, kdy učitel zrudne hanbou, protože udělal při výkladu chybu (učitelé jsou také jenom lidé), a jindy ostýchavá, tichá Panna zvedne ruku, aby na ni bez skrupulí upozornila. Studenti ve znamení Panny chtějí znát všechna fakta. Málokdy zpochybňují autoritu, ale mohou pochybovat o látce v knihách, dokud do ní skutečně neproniknou. Jejich zvídavým puntičkářským mozkům tištěné slovo často nestačí. Potřebují hodně výchovných hraček a v raném věku by se jim mělo co nejvíc předčítat. Nedostane-li se jim plného vzdělání, stanou se jako dospělí nešťastnými lidmi, kteří nemohou najít své místo. Vědět méně než ostatní z nich dělá podrážděné introverty, kteří se za svou nevědomost hrozně stydí.

Když si dospívající Panna začne všímat opačného pohlaví, je nejlepší ji ignorovat. Dobírat si dívku kvůli prvnímu chlapci může zanechat jizvy na duši. Stejně tak vyzvídání ohledně chlapcových schůzek může vést k tomu, že se nikdy neožení. Panny nepřijímají snadno intimní vztahy vedoucí k manželství, proto by se jim měla cesta k nim co nejvíc usnadnit.

Citové potřeby dítěte budete muset uspokojit důkazy fyzické náklonnosti. Nikdy vám nedá najevo, jak hluboce po takovém druhu lásky touží, ale jeho nedostatek silně ovlivní jeho budoucí vztahy. Dokonce i velmi hezké a chytré chlapce a holčičky budete muset přesvědčit, že jsou zajímaví. Je pro ně těžké uvěřit, že jejich skromné nenáročné způsoby jsou stejně přitažlivé jako chování iniciativnějších kamarádů. Panina ješitnost snese hodně povzbuzování, aniž by se příliš nafoukla, takže nešetřete objetími, polibky, upřímnými pochvalami a poklepáním na rameno. Vaše dítě potřebuje spolu s rybím tukem velké denní dávky těchto citových vitamínů.

Bude mít hodně zvyků spojených s pořádkumilovností, a pohnete-li jeho věcmi nebo mu polezete do soukromí, bude si stěžovat. Dělá totiž jisté věci v jistou dobu, a pokud porušíte jeho osobní rozvrh, rozrušíte i jeho. Zeptat se ho na jeho upřímný názor může být nebezpečné, jinak však bude ve společnosti obvykle příjemně zdvořilé. Toto dítě bude kritizovat každého člena rodiny, někdy pomocí zábavných imitací jejich nedostatků, které však tnou do živého. Pravděpodobně požádá brzy o svůj vlastní pokoj a bude úzkostlivě kontrolovat jídlo. Žádné žmolky v bramborové kaši, prosím, a málo koření do nádivky. Zato prokáže ohromný smysl pro zodpovědnost, dřív než se ostatní děti naučí abecedu. Bude mít pochopení pro matčiny bolesti hlavy a otcovy finanční problémy. Dá se očekávat, že se bude poctivě snažit dostávat ve škole dobré známky, ochotně pomáhat doma a obezřele nakládat se svým kapesným.

I když má daleko do dokonalosti a někdy budete mít chuť mu vytřást duši z těla třeba když vás přinutí vyndat fazole z mexického guláše nebo když si odmítne vzít sukni, kterou jste právě vyžehlila, protože je přesto trochu zmačkaná většinou je dítě Panna potěšením.

Tyto děti by měly mít kotě nebo ptáčka, aby se péčí o bezmocné nenásilně naučily lásce. Nekupujte jim však bernardýna nebo hlídacího psa. Typická malá Panna dává přednost menším zvířatům. Její zvědavou, rozumnou mysl budou fascinovat mravenčí hnízda s pracovitými mravenci pobíhajícími kolem.

Když toto dítě mluví, naslouchejte mu. Má totiž moudrost přesahující jeho věk. Můžete si dovolit ho napomínat jen minimálně, protože se bude moc snažit vám udělat radost, když bude vědět, co přesně od něho chcete. Mějte na paměti, že jeho fantazie potřebuje neustále podněcovat, nebo se snadno zadusí. Nemusíte se bát, že ho zkazíte nebo že mu vštípíte příliš mnoho iluzí. Dítě Panna je z mnohem tvrdšího materiálu.

Poskytněte mu všechny krásné sny, které se mu vejdou do srdce. Chvíle fantazie mu zajistí potřebnou citovou rovnováhu, až dospěje. Ujistěte se, že má svou tajnou šťastnou hvězdu. Vzpomínky na magické snění ho ochrání před samotou, protože v budoucnosti ho čeká hodně chvil osamění. Na rozdíl od jiných dětí nemusí mít Panny rády pohádky a smyšlené příběhy. Jsou to opravdoví realisté. Možná proto je ze všech nejvíc potřebují.

 

 

obrázky: www.doma.cz, www.celeceskoctedetem.cz, www.krasna.nova.cz, www.kocka.zviratadoma.cz

z knihy LINDY GOODMANOVÉ – SLUNEČNÍ ZNAMENÍ

Napsat komentář