Blíží se Měsíc osvěty rozštěpů

Vážení přátelé a příznivci Šťastného úsměvu,září měsíc osvěty

Přiblížil se měsíc září, měsíc, který chceme stejně jako v minulém roce zasvětit osvětě. I tentokrát se na vás obracíme s prosbou o pomoc s rozšířením informací o rozštěpech mezi širokou veřejnost. Sdílejte, prosím, články na téma rozštěpů, které vás zaujmou, na sociálních sítích, neostýchejte se poslat odkaz svým přátelům a známým. Ukažme společně, že přijde-li řeč na rozštěp, není důvod k ostychu, není třeba se cítit v rozpacích. Přesvědčme „zdravé“ jedince, že pokud se žena (muž), která se narodila s rozštěpem, rozhodne mít dítě, je to její právo stejně, jako ženy(muže) s vrozenou cukrovkou, srdeční vadou… Ukažme párům, které stojí před volbou, zda život svého očekávaného potomka ukončit nebo mu dát šanci žít, jaký život s rozštěpem je sdílením skutečných příběhů, ukažme, že rozštěp je vada léčitelná. Ať jejich Hamletovské rozhodnutí stojí na pevném základu všech dostupných informací.

Září přinese do Šťastného úsměvu nové motto. Ptáte se proč, co nás k této změně přimělo? Zjištění, že již nastal čas. Z dětí vyrostou jednou dospělí. Dospělí, kteří se se narodili s rozštěpem obličeje. Stejně tak, jako rodiče dětí s rozštěpem hledají informace, hledají je i dospělí. Jen hledají informace jiné. Někteří shání kontakty na pracoviště, kam se mohou obrátit s žádostí o další léčbu – korekce jizev, zubní protetickou nebo implantologickou léčbu, logopedickou terapii pro dospělé atd. Jiní si díky příběhům dospělých, kteří se odvážili prolomit léta rozštěpového tabu, začínají uvědomovat, že i u nich byl „rozštěp“ zašlapán někam hluboko, mimo vědomí a stal se tak traumatem… Šťastný úsměv podává pomocnou ruku i dospělým, a proto motto, kde avizujeme pomoc dětem (Pomáháme dětem s rozštěpem obličeje projít léčbou s úsměvem), začalo působit tak nějak nepatřičně. Jako kapitola knihy určená pro dospělé v dětském leporelu.

Jaké aktivity připravujeme na září? Budou zaměřeny samozřejmě na osvětu, ale také na podporu dětí s rozštěpem, pracujeme již na přípravě  Přátelského setkání, připravujeme novou stránku na našem webu, která bude určena pro dospívající a dospělé. Postupně vás rádi se všemi seznámíme.

Předem děkujeme za vaši aktivní pomoc a podporu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Martina Kolísková. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář